Peter_L
10.05.15,13:28
Chcel by som sa opýtať, resp. poradiť ohľadom vykonávania pracovnej asistencie invalidnému podnikateľovi a to hlavne čo sa týka odvodových povinností zo strany podnikateľa ako aj asistenta, kedže zmluva je uzatvorená podľa občianskeho zákonníka a ten nerieši tieto veci. Nie je mi známe čo je povinný odviesť SZČO a čo asistent, nakoľko sa jedná o príjem. Nikto mi zatiaľ nevedel dať relevantnú odpoveď, ani pracovníci úradu práce. Ďakujem za prípadne postrehy
Anik
10.05.15,11:41
Peter_L
10.05.15,18:10
Ďakujem za odpoveď, škoda že to tam nie je napísané "po lopate", ale je potrebné si to vyhľadať v zákone. Ešte raz ďakujem
veronikasad
10.05.15,18:42
Peter, nečítal si pozorne. Príjem pracovného asistenta je príjmom podla § 6 odst. 2 písm. b) ZoDzP

Príjmy pracovného asistenta uvedeného v § 59 ods. 2 písm. b) zákona o službách zamestnanosti dosahované z vykonávania činnosti pracovného asistenta a príjmy pracovného asistenta podľa § 59 ods. 2 písm. c) zákona o službách zamestnanosti, ktorý nie je zamestnanec sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov (stanovisko MF SR č. MF/011933/2009-721 zo dňa 4.3.2009).
Peter_L
18.06.15,11:09
Ak som to správne pochopil tak príjem z osobnej asistencie sa podľa zákona o DzP zahŕňa do základu pre výpočet dane. Opravte ma ak sa mýlim.