oski85
10.05.15,14:45
Dobrý deň prajem,

moja otázka bude k rozhodnutiu súdu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a stanoveniu súdneho poplatku.

Popis žaloby:

Žalobca v 1. rade - ja ako brat žalovaného

Žalobca v 2. rade - sestra žalovaného

Žalovaný - náš brat (zastupovaný pred súdom naším otcom)

Spoločne vlastníme dom a pozemok po našich starých rodičoch v podielovom spoluvlastníctve takto:

Žalobca v 1. rade - 11/24

Žalobca v 2. rade - 11/24

Žalovaný - 2/24

Pre zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva rozhodnutím súdu sme sa ja a moja sestra rozhodli z toho
dôvodu, že od roku 2007 nemáme so svojim bratom žiaden kontakt. V tom roku odcestoval na Cyprus a neudržiava s nami
žiaden kontakt. Dali sme ho hľadať políciou aj červeným krížom. Získali sme len informáciu, že sa zdržiava na Cypre,
ale nepraje si byť kontaktovaný. Dom je od roku 2011 neobývaný. Ja so sestrou na ňom spoločne robíme udržiavacie práce.

Na dom a pozemok sme si dali vypracovať znalecký posudok pre jasné vyčíslenie finančnej náhrady bratovho podielu.

Advokátka, ktorá mňa a sestru zastupovala pred súdom napísala žalobu asi takto:

---------------------

Žalobcovia navrhujú, aby konajúci súd zrušil podielové spoluvlastníctvo účastníkov k nehnuteľnostiam zapísaných na
LV č. xxxx a vyporiadal ich tak, že ich prikáže do výlučného vlastníctva žalobcu v 1. rade s určením povinnosti
poskytnúť žalobkyni v 2. rade a žalovanému finančnú náhradu za zaniknutý spoluvlastnícky podiel ekvivalentnú
finančnú náhradu.

Otec ako zástupca brata s rozsudkom súhlasil.

---------------------

Moja otázka teda znie:

Aj napriek tomu, že sme advokátke vraveli, že ja so sestrou chceme zrušiť podielové spoluvlastníctvo
LEN NÁŠHO BRATA, čiže tých 2/24, ktoré by sa prerozdelili na polovicu medzi nás dvoch alebo jednému z nás, tak
v žalobe sa už rušil aj sestrin podiel 11/24. Z tohto dôvodu sa niekoľko násobne zvýšil súdny poplatok.

6% z 2/24 je omnoho menej ako 6% z 13/24 podľa znaleckého posudku.

Chcem sa spýtať, či bolo možné zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva LEN NÁŠHO BRATA v podiele 2/24
tak, že jeho podiel by sa prerozdelil medzi nás dvoch alebo pridelil jednému z nás a tým by sa súdny poplatok
vypočítaval len z 2/24, alebo bolo nevyhnutné zrušiť oba podiely, čiže bratov a sestrin a prideliť ich mne. So
sestrou sme ostali veľmi prekvapený z vypočítanej sumy súdneho poplatku preto ma zaujíma táto varianta.

Ďakujem za každú odpoveď.
CARTEL
10.05.15,14:49
Pokiaľ Vám bol ešte len vyrubený súdny poplatok vo výške a za úkon, ktorý za Vás urobila /avšak podľa všetkého s Vašim súhlasom advokátka/ máte ako účastník konania možnosť vziať podaný návrh späť a upraviť ho tak, aby sa vyporiadali iba tie 2/24 a podať následne ako nový návrh. V prípade, ak sa návrh na začatie konania vezme späť pred prvým pojednávaním vo veci, má navrhovateľ nárok na vrátenie zaplateného súdneho poplatku. Tento sa však vždy kráti o 1 % zaplatenej sumy, minimálne však o 6,63 eura, čo možno považovať za určitú druh manipulačného poplatku. Ak sa však návrh vezme späť po prvom pojednávaní, toto právo zaniká a navrhovateľovi sa nič nevracia. Špecifikom je konanie o rozvode, kde sa aj v prípade späťvzatia po prvom pojednávaní vráti navrhovateľovi 1/2 zaplateného súdneho poplatku
oski85
10.05.15,15:28
Bohužiaľ v tomto našom prípade už súdne pojednávanie prebehlo. Bol stanovený záverečný verdikt, voči ktorému sme sa odmietli všetci odvolať, čo sme aj podpísali priamo po skončení.
Skôr chcem spolu so sestrou zistiť, či naša advokátka urobila chybu tým, že sa vyporiadal aj sestrin podiel a tým sa citeľne zvýšil súdny poplatok. Podľa Vašej odpovede tam bola taká možnosť, aby sa vyporiadala len bratova časť 2/24. To je dosť užitočná informácia. Ďakujem
Mária27
10.05.15,20:57
Ale vy ste súhlasili so žalobou tak, že nakoniec bude iba jeden vlastník, Teda sa mu previedli 2 podiely a z ich hodnoty je poplatok.
oski85
11.05.15,06:03
To je pravda, ale ešte pred súdnym konaním bola sestra u advokátky a tá jej tvrdila, že súdny poplatok bude vypočítaný LEN z bratovho podielu a keď sme prišli na súd, tak zrazu sa vypočítaval už aj zo sestrinho podielu. Netvrdím, že to bolo nesprávne zo strany súdu, ale že tu bola aj taká možnosť, aby bola žaloba spísaná v takom znení, že predmetom zrušenia a vyporiadania podielového vlastníctva by bola LEN bratova časť. Sestrin podiel by ostal jej a súd by s tým nemal žiaden problém. Alebo sa mýlim? Spýtam sa ešte takto. Je možné zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva LEN JEDNÉHO Z VLASTNÍKOV, tak aby jeho podiel bol rovnomerne pridelený ostatným vlastníkom alebo jednému z vlastníkov?
Mária27
11.05.15,07:00
Ak sa zruší spoluvlastníctvo, ďalšia dohoda je o vyporiadaní (sú to vlastne dve dohody v jednej). Výsledok dohody o vyporiadaní môže byť hocijaký - aj prevod jednému, menšiu časť jednému, rovnaké časti obom ...