Benko
10.05.15,16:56
Účtovníčka SVB je na PN a máme reklamáciu vlastníka bytu na ročné vyúčtovanie. Predseda ma požiadal o pomoc, lenže neviem si moc rady. Byt mal v roku 2014 troch majiteľov jeden do 31.8.2014, druhý do 31.10.2014 a ten posledný je majiteľ súčasný. Toto sú dátumy v účtovníctve aj v evidencii. Ježia sa mi z toho všetky vlasy, lebo podľa mňa nie je dôležité oznámenie vlastníka o nadobudnutí bytu, ale podstatný je údaj v liste vlastníctva. Prosím vás, môžem urobiť tak, že urobím vyúčtovanie na byt ako celok a potom by som podľa listu vlastníctva priradila jednotlivé mená k platbám aj k spotrebe. Teraz vyšiel poslednému majiteľovi nedoplatok za teplo okolo 400€ a len za december. Vôbec neviem ako sa k tomu účtovníčka dopočítala. A ten majiteľ je besný od jedu a ani sa mu nečudujem. Nechce ani počuť o tom, že by počkal na účtovníčku.
Ďakujem
tannenkau
10.05.15,15:04
2013 v názve je asi preklep

UK - každý užíval to teplo vtedy, keď tam býval
vyhláška o rozpočítaní tepla (sito ti nájde aj číslo) stanovuje spotrebu tepla v % na mesiace

TUV / SV - tam sú vodomery

PS
Poslednému vyjde nejaký nedoplatok, lebo zálohy sú rovnomerne na 12 mesiacov
On zaplatil 2 t.j. 16% ročných záloh
ale podľa tej vyhlášky je jesenná spotreba UK 40 % celoročnej, takže na 11 a 12 mesiac to može byť tak 30 %
sito
10.05.15,16:15
A prečo by mal byť besný od jedu? Nemá sa na čo jedovať, asi.

Prvý osem záloh, druhý dve, tretí dve.

Najväčší rozdiel spravia náklady za kúrenie.

Prvý zaplatí osem záloh, kúri sa do konca apríla, prípadne trošička v máji, 1 % z nákladov domu. Ten bude mať isto preplatok. Zo základnej zložky uhradí 60 %. Zo spotrebnej ? Závisí na stave PRT.

Druhý uhradí zo základnej zložky 9%. Spotrebnú podľa PRT?

Tretí uhradí zo základnej 31 %. Spotrebnú podľa PRT?

Mesačná záloha 100 % / 12 = 8,33 %

Prvý 66,66 %, druhý 16,66 %, tretí tiež 16,66 %.

Rozdiel prvý plus 6,66 %, druhý plus 7,66 %, tretí mínus 14,33 %.

Spotrebná zložka, najlepšie by mal byť na tom druhý, potom prvý a posledný, tretí! Ale v akom pomere, podiely, to ti nenapíšem.

Teplú vodu, studenú vodu podľa stavov vodomerov v byte.

Výťah, osvetlenie podľa počtu osobomesiacov.

Ostatné veci podľa m2 a podielu za mesiace užívania bytu. Prípadne na počet bytov v dome.

S tým listom vlastníctva máš pravdu. Ale, to akurát na FPÚaO. A služby uhrádzané podľa m2 bytov, alebo počtu bytov v dome.

Tak ako navrhuješ, tak takto to spraviť nemôžeš, poškodení by boli prví dvaja, hlavne ten prvý.
nika.sum
10.05.15,18:00
Akoze nechce ani pocut. Ked je zodpovedny pracovnik PN musi pockat...ved vyuctovanie pokial viem ste povinny spravit do 31.5. nie?
Ing. Ľubomír Janoška
11.05.15,05:49
Ak máte protokoly o odovzdaní so stavmi meračov, rozpočítať podľa spotreby. Ak ich nemáte, tak vyúčtujte aktuálnemu vlastníkovi a ak budete vymáhať, pri súdnom spore si priberie za spoluúčastníkov bývalých vlastníkov (a to ich prinúti, aby sa dohodli).
mackoivan
11.05.15,16:28
veru v tomto prípade to bez dohody nepôjde- a "besnotu" vlastníci nech si vybijú medzi sebou- ten posledný vlastník by mal najviac tlačiť na predchodcov, lebo to ostane na ňom
sito
11.05.15,17:38
Chalani, priatelia, až sa vráti tá účtovníčka, tak to bude v poriadku, vysvetlí mu to! Ale, on to aj tak nepochopí, nebude chcieť.

Toto nepusti. 630/2005.

1. 19 %
2. 16 %
3. 15 %
4. 9 %
5. 1 %
6. 0 %
7. 0 %
8. 0 %
9. 1 %
10. 8 %
11. 14 %
12. 17 %

Ak sú náklady na byt 1 000 € a majú dohodnutý pomer v dome 60 : 40 % tak základná zložka úhrady je 600 €.

Prvý s nich uhradí 360 €. Ak je záloha na jedn mesiac 50 €. Zálohu má 400 €. Teda preplatok 40 €.

Druhý s nich uhradí 54 €. Zálohy má 100 €. Teda preplatok 46 €.

Tretí s nich uhradí 186 €. Zálohy má tiež len 100 €. Teda NEDOPLATOK -86 €.

Spotrebná? Od hlavy záleží ako má hlavice nastavené, že?

Nie je predpoklad, že posledný, tretí tie dva mesiace, čo býval v byte nekúril, mal ich na nule, že?

Prvý si to mohol dovoliť v 4. a 5. mesiaci.

Druhý si to mohol dovoliť v 9. aj v 10. mesiaci.

Ale, to nevieme, účtovníčka, áno!

A predseda SVB, že nevie ako by sa malo ...

Tiež tá požiadaná osoba, vlastne každý vlastník bytu v dome. Veď spôsob rozpočítania by mal byť súčasťou zmluvy o správe domu a tú musí mať každý vlastník bytu. Či ju aj chápe ...

Škoda sa mu jedovať, ešte ho šľak trafí ... pre necelých 400 €.
Benko
12.05.15,09:57
A sme doma, je máj a posledný vlastník nemá ešte zmluvu s SVB. A už sa nestarám, nech si predseda robí čo chce. Ďakujem všetkým za rady, vytlačím a odovzdám predsedovi. A najradšej by som mu jednu vytiahla.
sito
12.05.15,13:45
"S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome prechádzajú na nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o spoločenstve."

Benko, ale nový vlastník nemusí mať so SVB podpísanú zmluvu. Pre nového platí ta schválená nadpolovičnou väčšinou. Podstatný je výpis z katastra, ak sú na uvedené mesiace, vlastníci tak zapísaní ako si uviedol Základná zložka musí byť rozpočítana podľa zákona, vyhlášky! Je možné, že by sa vlastníci dohodli na skutočnom stave spotrieb a úhrady nákladov k uvedeným dátumom, v tom prípade by mohli byť rozdiely v % minimálne, len SVB by muselo mať faktúry k uvedeným dátumom.

Ten posledný jednoducho musí mať NEDOPLATOK a dosť veľký! A akože aj má.

Toto by ste si mali všetci tam, poštudovať.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.vyvlastnenie.sk%2Fpredpisy%2F zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov%2F&ei=nBFSVe2-CoKMsgHDmoDgDw&usg=AFQjCNEhvobRs2mDfubCd9jCp1kqTomNEg&bvm=bv.92885102,d.bGg&cad=rja
tannenkau
12.05.15,15:31
"" Veď spôsob rozpočítania by mal byť súčasťou zmluvy o správe domu ""

NETÁRAJ

čo chceš mať zmluvu na 12, 15 strán ???????
sito
12.05.15,16:23
--- anyčka ako to ty vieš? mulo?

Sú SVB, tak nemusí, ale musí to niekde byť. Trebarz tuto:---

"V zmluve o spoločenstve sa môže určiť, že spoločenstvo vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločenstva a podrobnejšie upravia niektoré veci obsiahnuté v zmluve o spoločenstve."

--- Aj toto je povinnosť v SVB: ---

"Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,"

--- A tie sa musia najprv podľa niečoho rozpočítať na jednotlivé byty a až potom je ich možné vyúčtovať jednotlivým bytom, že? ---

"Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,"

--- Teda spoločne podľa spoločné schválených spôsobov rozpočítania pre jednotlivé služby, plnenia. Či nie? Či ako si každý sám napočíta, lebo ... lebo byt je jeho. ... ho ... ho ... ho ... ---

Ej baču , baču ...

https://www.youtube.com/watch?v=8p-5jCN430Q
Benko
12.05.15,16:33
Vieš, dala som sa ukecať predsedom, že mu pomôžem s tým, lenže to nie je také jednoduché ani pre mňa ani pre predsedu, už sa s tým morím týždeň a nakoniec prichádzam k tomu, čo chytím do ruky, bordel. Ani zmluva, protokoly aj keď sú nejaké, tak sú ako z prvej pomocnej, podľa mňa k ničomu, keď nevie ani kto ich podpísal a evidentne sú čísla dopisované ale nevie kedy, či pri prebierke bytu, či potom niekedy, no čo mu tam idem ešte aj upratovať. Milión päť všelijakých lístočkov, ručných prepočtov, lepiek sedemfarebných a pomaly nezistíš o ktorý byt ide. No to už je aj na mňa dosť. Nech len pekne počkajú všetci na pani účtovníčku. Navrhla som mu, nech napíše poslednému vlastníkovi, že reklamáciu berie na vedomie a bude riešená v júli kvôli PN. Ja si myslím, že zbytočne by som sa do toho púšťala, to nie je o účtovníctve, to je o legislatíve.
sito
12.05.15,16:44
V tom prípade beriem, že ich, vaše SVB = akože si to napísala? Bordel!!!

Ver, nie je jediné ... ktoré je, má v tom ...
mackoivan
16.05.15,06:20
sito má pravdu- inak existuje vééééľmi veľa vlastníkov bytov, ktorí nepodpísali Zmluvu SVB- to ich ale nijako nezbavuje povinnosti člena SVB- kúpou bytu sa nimi automaticky stávajú
sito
17.05.15,17:03
Ivan, ak bol dom družstevný a ak im družstvo naďalej vykonáva správu domu, tak vlastníci bytov v tom dome môžu byť naďalej jeho členmi. Členmi SVB nemôžu byť, aj keď sa to tak jednoduchšie hovorí. SVB môže mať členov, ale len v RADE. Zo zákona! A tí musia byť vlastníkmi bytu v dome. Najmenej traja, že?