abcd.kates
11.05.15,07:33
ahojte, syn je študent VŠ denné štúdium, no nebol už na týchto posledných skúškach, takže teoreticky zanechal školu. Chce ísť na brigádu do zahraničia, zo školy sme ešte nedostali žiaden papier o vylúčení. Kedy sa má ísť zahlásiť a či vôbec, do SP, ZP...alebo kam všade ? Môže ísť teraz bez oznámenia v škole, na úradoch do zahraničia robiť? ide cez pracovnú agentúru.
ivka70
11.05.15,05:45
Zo skoly nemoze prist ziadny "papier", pretoze skola bude skumat az to, ci splnil naroky na postup do dalsieho rocnika.
Az potom ho vyradia.

Ak chce zanechat studium, ako vysokoskolak by mal vediet nastudovat studijny poriadok svojej skoly a minimalne sa obratit na studijne oddelenie s takou ziadostou.
Moze aj odist do zahranicia a pockat si, ze ho vyradi skola.
Ak vsak v EU zacne pracovat na zmluvu, vznikne mu zdravotne poistenie v krajine, kde bude pracovat a musi sa so ZP u nas odhlasit.
ZP musi aj nahlasit ukoncenie studia, ked o tom bude mat oficialne "papier" zo skoly.
Voci SP nema ziadne povinnosti.
taiko
11.05.15,05:52
syn by mal sam robit viacero inych veci a nenechavat ich na maminku ;)
buchač
11.05.15,05:54
Tai
Aj keby maminka chcela, tak niektoré veci proste musí mladý vybaviť sám...inak sa nedá.
taiko
11.05.15,05:55
urcite sa nemusi nahlasit na SP? ja som mal kvoli tomu exekuciu, lebo som po skonceni skoly 2 mesiace kym som sa nezamestnal nezaplatil SP. Ale mozno je to terz inak.
ivka70
11.05.15,06:09
Urcite nie z SP.
Tam jedine ak si prihlaseny a neplatis.

Za vysokoskolakov nikto poistne do SP neodvadza, cize nie su tam ani prihlaseni ani odhlasovat sa nemusia.
taiko
11.05.15,07:25
hmm, tak sa to asi medzicasom zmenilo. Vtedy myslim, za VS platitl SP stat a po skonceni, sa bud museli zamestnat, alebo nahlasi na pracaku. Ale bolo to davno, mozem sa aj mylit V kazdom pripade som mal z tych dvoch mesiacov exekuciu 23 EUR :), po 10 rokoch :)
abcd.kates
11.05.15,08:43
v zahraničí mu vznikne poistenie na ZP , ale tu sa ako má odhlásiť, keď ako študent nie je vlastne prihlásený??? všetko za neho riešil štát?
Katy a R
11.05.15,08:49
určite to ani vtedy nebolo kvôli SP :)
kn-alka
11.05.15,08:52
nie je prihlásený v SP, ale je prihlásený v ZP
Katy a R
11.05.15,08:54
V podstate nemusí nič teraz urobiť - počká na vyradenie (dostane oficiálny doklad) - a potom si porieši ZP. môžno to môžeš urobiť aj zaňho - ak bude v zahraničí. len si treba overiť, či naozaj bude ten zahraničný zamestnávateľ zaňho platiť ZP (lebo píšeš, že ide brigádovať ... napr v ČR - len pri dosiahnutí nejakej hranice príjmu).
SP netreba riešiť.
doplním:
zriaďte si prístup do EP ZP - a bude to jednoduchšie - tam sa dá zadať potrebná dokumentácia aj počas víkendov... netreba vybavovať osobne a čakať na "ordinačné" hodiny v ZP :) - prípadne vybaví aj zo zahraničia
taiko
11.05.15,09:16
maj rozum, sak madam viem kto ma exekuoval :D. Museli dokonca papiere z nejakeho archivu vyberat, elbo sa im system zmenil ci co
abcd.kates
11.05.15,09:34
aha, dobre, a ak zistím že nebude tento zahran.zamestnávateľ riešiť zaňho odvody do ZP tak čo? aj keď je vlastne ako evidovaný študent, aj tak musíme prihlásiť do ZP tu na SK ?
Katy a R
11.05.15,09:37
ak nebude zaňho platiť zamestnávateľ - tak od skončenia štúdia bude samoplatiteľ .. až kým sa u nás neodhlási na základe pracovnej zmluvy, kde bude zamestnávateľ platiť ZP.
Oliwa
11.05.15,09:37
Prečo by si to mala zisťovať Ty? Syn nie je dospelý, nevie rozprávať alebo písať? To chceš, aby sa aj k životu staval tak ako k štúdiu na VŠ?
abcd.kates
11.05.15,09:54
rozumiem, takže v našom prípade teraz nemusí robiť vlastne nič., nakoľko ho "vylúčia" zo školy až v septembri keď nepríde na zápis, len vtedy sa to bude potom riešiť, však?
abcd.kates
11.05.15,10:06
Oliwa máš pravdu, mal by mať on s týmto starosti, ale vieš ako je to, ak to nechám na neho, čo myslíš kto by musel vyplatiť prípadné nedoplatky a sankcie z poisťovní ???
kn-alka
11.05.15,10:07
taiko
11.05.15,10:09
nezartuj :D kolko ma syn rokov? Bol zbaveny svojpravnosti? Uvedomujes si ze mu takymto pristupom neuveritelne skodis? Ak ma 18 rokov, preco by si mala jeho pozdlznosti plait Ty?
Katy a R
11.05.15,10:10
juraj - toto všetko sa dá poriešiť cez EP ZP - takže netreba ani nikde chodiť (alebo ešte poštou)