imelia
11.05.15,09:47
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na radu ako riešiť túto situáciu. Máme rodinný dom na manželovom pozemku. Dom je dostavaný, plne funkčný, okolie ešte nie. Nie je ani garáž, ani oficiálny vjazd do dvora. Vo dvore mávame vyhradené akoby dve miesta pre autá vedľa seba. Pred naším domom je cesta a autá parkujú z obidvoch strán. Nie vždy nechajú priestor na prejazd záchranných vozidiel (sanitka, hasiči), čo mám pocit je zadané aj vo vyhláške. Momentálne ma aj to trošku štve, keďže som na MDj a kedykoľvek môže sa stať, že budem potrebovať zavolať sanitku, ale to sa prežiť dá. Problém je ale, že niekedy sa stane, že nám parkujú autá pred našimi výjazdami z dvora tak, že neprejde ani jedno auto, nieto ešte dve. Už sa stalo, že auto bolo odparkované u nás na našom pozemku, keďže to nemáme ohradené z prednej strany, ale to manžel vyriešil tak, že keď prišiel a na jeho mieste bolo cudzie auto, tak ho zablokoval (stále na jeho pozemku). Ako ale riešiť aby nám autá aspoň pred týmto výjazdom neparkovali? Prikladám fotku.
misoft
11.05.15,07:54
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8#f6737774
§25 písm. n, písm. u - takže si zisti tel.číslo dopr. inšpektorátu a volaj dopravákov. Majiteľom vozidiel potom zamrzne úsmev, až im prídu "pozdravy" v podobe poštových poukážok na zaplatenie pokuty....
Terezia13
11.05.15,07:56
je tam aj nejaké označenie "Neparkovať"? , najprv je to potrebné riadne označiť a potom, ak to nepomôže, tak to riešiť cez dopravný inšektorát
Oliwa
11.05.15,07:57
Umiestniť pred Váš zatiaľ neidentifikovateľný vjazd na parcelu 2 tabule s nápisom SÚKROMNÝ POZEMOK, NEPARKOVAŤ a natiahnuť medzi ne odnímateľnú reťaz...
Ale keďže bývate na okraji dediny pri štadióne, tak tam bude s parkovaním problém asi pri každej väčšej akcii, ktorá sa tam bude konať...
imelia
11.05.15,08:08
Sme pri saleziánoch, tento stav je len v nedeľu keď je omša, čo je ale pre mňa problém, keďže vtedy som sama doma a trochu sa aj bojím, že keby bolo treba, neviem sa nikam dostať. Už sme to chceli riešiť najskôr tak, nech to na tej omši vyhlásia, nech nám neparkujú aspoň pred domom. Ako napríklad v zime sa ku nám ani odhŕňač nedostal počas omše, lebo naskladali autá tak, že sa nedalo medzi nimi prejsť ani obyčajným osobákom. Za nami je už len jeden dom a sme slepá ulica, takže iný prístup nemáme.
imelia
11.05.15,08:09
A to si môžeme len tak sami dať?
Terezia13
11.05.15,08:16
možno by stačilo farbou vyznačiť na cestu bielou farbou "Neparkovať", niekde to majú riešené tak, niekde majú postavené na výjazde kužele, jednoducho to označiť viditeľne a uvidíte, či to pomôže, vyznačiť si to môžete ale nie dopravnou značkou
Oliwa
11.05.15,08:21
Podľa foto som to tipovala na akciu na štadióne a nie na nedeľnú omšu... Tak sa hádam nemáš čoho báť, veď keby bolo niečo súrne, tak vbehneš do kostola a hádam Ti niekto pomôže alebo Ťa odvezie, kam treba...
jslancik
11.05.15,08:32
presne tak, dva stĺpiky, reťaz, zámok. náklady asi 15€. Na stĺpiky doplniť tabuľky s milým nápisom.
stormcatcher
11.05.15,08:33
odfotiť aj s číslom a dať na stránku http://www.parkujemakodebil.com/
moc nepomôže, ale debili budú pokope :D:D:)
jslancik
11.05.15,08:36
vodorovné značenie nemôže robiť hocikto, je to trestné.
Chobot
11.05.15,08:40
Pre Terezia13:

Dopravné značenie si nemôžu dať sami aké chcú, je to v rozpore so zákonom o cestnej premávke (len na okraj - u nás na Dlhých Dieloch v BA si mestská časť namaľovala na ceste parkovacie čiary a teraz dostala z DI pokutu a musí to odstrániť, lebo to nebolo povolené).

Takže žiadne čiary na ceste maľovať nemôže ani dávať značky zákazu státia.

Čo ale môže, je, že si označí pozemok tabuľkou "Súkromný pozemok - neparkovať", aby vodiči vedeli, že je tam súkromný pozemok a príjazdová cesta.

Priznám sa, zo súčasnej situácie nie je jasné, či je to cesta a už vôbec zo situácie nie je vidieť, že je to prístup na pozemok. Imalia sa nemôže čudovať vodičom, že tam stoja. JE tam len nejaká vyjazdená zemina. KEby tam bola riadna cesta, tak by to bola križovatka a autá by tam nestáli. Alebo keby tam bola bránka s nápisom "Neparkovať - vjazd", tiež by si tam nedovolili stáť. Treba to riadne označiť, že je tam prístupová cesta a potom tam autá nebudú stáť. Napr. aj tými stĺpmi s reťazou alebo rampou.
imelia
11.05.15,08:48
Veď práve, uvedomujeme si, že to ešte nie je dokončené a môže to byť mätúce, zas keď tam stojí auto a dom je obývaný, tak zdravý rozum vraví, že asi bude to auto potrebovať aj výjazd. Ale preto chcem vedieť ako to rozumne a nerozporuplne vyriešiť. Asi najlepšie budú tie reťaze (aj tak je to potrebné len na ten jeden deň v týždni), ale aj to čo napísal @misoft je zaujímavé, lebo podľa toho paragrafu musia nechať aj výjazd z pozemku, aj keď nie je označený "Vodič nesmie zastaviť a stáť na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov"
imelia
11.05.15,08:54
No, len to sa zas bojím toho, že by som tam nabehla ako fúria a šľahala blesky okolo, ja sa v takýchto veciach viem rýchlo rozčúliť :D
arizona
11.05.15,09:26
imelia, na zdravy rozum vodicov sa nespoliehaj! Byvala som pri hlavnej ceste,viem o com hovorim. Keby sme nechali otvorenu branu,aj do dvora sa natrepu :-( . Dali sme si v reklamenej agenture urobit tabulku " Neparkovat-vjazd" a na moje pocudovanie, 99% vodicov pochopilo. My sme mali oproti Potraviny a krcmu,tiez sme mali casto problem sa dostat do domu. Skus tu tabulku,alebo par krat zavolaj odtahovku
buchač
11.05.15,10:15
imelia (Dnes 11:08) Sme pri saleziánoch, tento stav je len v nedeľu keď je omša...

Popýtaj Božieho služobníka, nech na omši vyhlási túto skutočnosť s požiadavkou na veriacich o zvrátenie tohoto nekalého počínania.
Praví veriaci by mali poslúchnuť Slovo Božie...;)
Oliwa
11.05.15,10:18
V zime keď nasneží by tá biela farba bola aj tak k ničomu...
Oliwa
11.05.15,10:27
Veď písala, že o tom uvažovali...
Lenže praví ani "ľaví" veriaci nemajú odkiaľ tušiť, kde začína a končí ich pozemok, takže by sa ho patrilo nejakým už spomenutým dočasným spôsobom označiť a potom môže žiadať od vodičov, aby to označenie /hranicu/ rešpektovali...
arizona
11.05.15,10:51
Najrychlejsie to vyriesis tak, ze v nedelu rano pred vjazdom na vasu cestu odparkujes svoje auto,aby cudzi nemoholi zaparkovat.

Samozrejme casom treba upravit pozemky a cestu tak,aby bolo aj cudzim jasne,kadial vedie cesta k domom a kde nemozu blokovat vjazd. Lebo teraz je to ako stavenisko,takze zaparkuju krizom-krazom
misoft
11.05.15,11:17
Máš tlačiareň? Vytlač to: Váš Boh vidí, ako sa bezbožne správate a parkujete ako diabli! Peklo Vás čaká!!
Možno pochopia...
Oliwa
11.05.15,11:43
Misoft, beriem to len ako žart... ale nevydarený... Ruku na srdce, vedel by si ako vodič spoza volantu určiť, kde končí obecný a kde začína súkromný pozemok? Veď je to v podstate stavenisko, ktoré čaká na terénne úpravy a oplotenie. Žiadne spevnené plochy, žiadny makadam... ak nerátam ten kúsok zatrávňovacej dlažby, ktorá slúži možno ako chodník do domu...
misoft
11.05.15,11:47
Oliw - ruka na srdci! Ak vidím vyjazdené koľaje, dokonca náznak pripraveného terénu - tak asi predpokladám, že to niekomu patrí a chodí tam autom. A na fotke je to viditeľné...Veď často niektorí budujú aj cez víkend (lebo len vtedy majú dostatok času, aby kopu roboty spravili...).
Ja by som povedal takto: je to chrapúnstvo od tých, čo tam zaparkovali - "čo je ma po majiteľovi pozemku, hlavne že JA parkujem....
Okrem toho - nie je povinnosťou majiteľa pozemku označovať, že je to jeho - inteligentný človek, ak vidí rozostavaný dom - pochopí, debilovi to musíš napísať....
kokaZM
05.02.16,19:50
My sme si do nášho dvora urobili od cesty most, aby sme mohli autom vojsť. Avšak susedia si veselo parkujú na tom moste, aj ich návštevy, dnes som sa 3 hodiny nedostala z vlastného dvora. Mám na bráne obrovské 2 tabule zalaminované, že "zákaz parkovania" a potom, že "Láskavo tu neparkujte, v bráne garážujú autá". A myslíte, že to pomohlo? Figu borovú. Ľudia sú hnusní. Nemôžem ísť autom von bez toho, že by som po susedoch nezoháňala, koho to auto je, alebo ísť do dvora, že mám voľný most, ktorý sme si my stavali, ale na obecnom pozemku samozrejme, ako to má každý v dedine.
arizona
06.02.16,06:49
Takze tebe tam hlavne parkuju navstevy tvojich susedov? Poziadaj teda susedov,aby si usmernili svoje navstevy a povedz na rovinu,ze budes zakazdym volat odtahovku a policiu,ak to bude pokracovat. Ked odtiahnu jedno,dve auta,tak mozno pochopia,ze to myslis vazne. Lebo je do dost arogantne od susedov,ze ti blokuju pristup,ked vedia,ze potrebujes sa dostat do domu.