veky
11.05.15,14:19
Som zamestnanec slovenskej firmy, ale chodim na sluzobne cesty do Ceska, kde mam aj trvale bydlisko a teda v pripade, ze vykon prace mam blizko domu, prespim tam. Rata sa mi aj tento cas ako pracovna cesta? Ako sa pocita stravne? Priklad: Z Bratislavy odcestujem do Prahy o 08:00, hranice prekrocim cca o 09:00, o 11:00 som v Prahe. Rokovanie mam do 18:00, potom cestujem do Plzne - kde mam bydlisko, prespim a druhy den rano o 08:00 opat cestujem do Prahy, kde zostanem do 14:00, CR-SR hranice prekrocim o 16:00. Stravu si vsade zabezpecujem sam. Dakujem vopred za odpoved. V.
Tweety
11.05.15,13:12
Všetko záleží od toho, ako máš v PZ definované miesto výkone práce a kde je určený nástup na PC.
Doplním, takto som to myslela,.
Zákon o CN
§2
(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty..
ivka70
11.05.15,13:23
Skor vsetko zavisi od toho, ako ti definuje zamestnavatel pracovnu cestu.
Ak suhlasi s tym, ze cestujes do Plzne a tam prespis a pokracujes v SC, tak ide cely cas o pracovnu cestu.
Ale moze ti definovat pracovnu cestu aj tak, ze ti zaplati ubytovanie v Prahe alebo bude chciet navrat do BA a cestu do a z Plzne ani cas medzitym ti do pracovnej cesty nezapocita.
veky
12.05.15,05:42
Dakujem za odpoved. Miesto vykonu prace je Bratislava. Skor vyvstava otazka, ci sa prespanie v mieste trvaleho bydliska nepovazuje za prerusenie pracovnej cesty. Dakujem.
veky
12.05.15,05:55
Dakujem za reakciu. Miesto vykonu prace je Bratislava. Skor by ma zaujimalo, ci sa prespanie v mieste bydliska povazuje za prerusenie pracovnej cesty. Dakujem.
Chobot
12.05.15,06:51
veky (Dnes 08:42) Dakujem za odpoved. Miesto vykonu prace je Bratislava. Skor vyvstava otazka, ci sa prespanie v mieste trvaleho bydliska nepovazuje za prerusenie pracovnej cesty. Dakujem.

Už ti ivka napísala, že to záleží od toho, ako to odsúhlasí zamestnávateľ. Podľa správnosti, výkon práce na pracovnej ceste máš v Prahe. V Plzni nemáš služobne čo hľadať - tam nemáš žiadne služobné povinnosti. Zamestnávateľ by ti mal zabezpečiť ubytovanie v Prahe. Ak by sa ti niečo stalo v Plzni, asi by mal problém vysvetľovať, čo si tam robil.

Takže podľa správnosti, ak chceš ísť do Plzne (čo je vlastne súkromný účel), tak by si mal od doby odchodu vlaku z Prahy do Plzne prerušiť prac. cestu až do doby, kedy sa do Prahy vrátiš. Za tento čas nemáš nárok na cest. náhrady, dokonca ani za cestovné vlakom do Plzne. Keby si na to podrobne posvietila aj daňová kontrola, ako by zamestnávateľ preukázal účelovosť takto vynaložených prostriedkov? Ako zdôvodní tvoju cestu do Plzne, keď si tam nemal žiadne služobné povinnosti?

Ale ak máš dobrého šéfa a navyše kamaráta, tak ti môže schváliť aj túto cestu. Ak ti to schváli ako pracovnú cestu, tak ti môže aj za ten čas vyplatiť cest. náhrady - t.j. stravné a cestovné. Ale je to len na ňom a jeho riziku.