deha
12.05.15,13:32
Prosím o info včetne príslušných paragrafov Zákonníka práve, ktorý momentálne šstudujem a neviem nájsť odpoveď: Zamestnanec na mňa vybalil, že keď chodí na darcovské odbery krvi tak sa mu tieto vo výške 4 kalendárnych dní nerátajú do celkových preplácaných 7 dní náhrad za kalendárny rok. Nemáme kolektívnu zmluvu , riadime sa len zákonníkom práce.
Tweety
12.05.15,11:36
Je to § 138

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.

Tieto dni teda nespadajú pod §141 návšteva lekára na ošetrení, vyšetreni.......
deha
12.05.15,11:40
Tých 96 hodín je myslených na jedno darovanie, nie je mi to jasné...Ide mi o vysvetlenie , že 7 dní PG o čo sa podľa ZP môže takto navýšiť, máme tu špekulantov, ale pokiaľ majú na to zo ZP nárok a ochotného lekára im to potvrdiť, nič s tým nespravím, ale je to tam tak zmotane vysvetlené.
Tweety
12.05.15,11:42
áno na jeden, ale určite to nie je pri rutinnom odbere pri darovaní krvi, veď čítaj 2.
deha
12.05.15,11:47
To som si ja preštudovala od. 2 , ale tam ten odber nie je špecifikovaný, alebo ide o súčasne všetky 3 úkony vykonávané naraz : odber, aferéza a darovanie ďalších biol. mater.?
Tweety
12.05.15,11:56
charakter odberu a zdravotný stav.., to určí lekár na potvrdení
deha
12.05.15,12:01
Takže to nestačí zrejme doniesť ten malý priepustkový lístok ako si zamestnanec myslí , ale musí to mať príslušné náležitosti, ale aké to musím niekde vypátrať!
Nikde o tom nie je ani zmienka ani vo výklade ku ZP
Tweety
12.05.15,12:03
veď máš tam napísané, že musí byť čas potvrdený lekárom, rovnako ako na priepustke lekárovi na vyšetrenie
deha
12.05.15,12:14
Takže rekapitálácia: Stačí, že lekár na priepustke vyznačí, že ide o odber a je nutné nebyť v práci /96 hodín od odberu včetne dňa odberu/
Tweety
12.05.15,12:22
Nie nestačí .
veronikasad
12.05.15,12:48
Deha, pokial darcov krvi považuješ za špekulantov, naozaj ti úprimne prajem aby si cudziu krv nikdy nepotrebovala
Tweety
12.05.15,13:13
márne dumem nad šifrou PG
veronikasad
12.05.15,13:14
žeby paragraf ?
Tweety
12.05.15,13:17
tak s takou stratkou som sa ešte nestretla,
deha
12.05.15,13:17
Neviem kde som označila darcov krvi za špekulantov, ale potrebujem v súlade so ZP problém riešiť.
I keď nie je problém zohnať si potvrdenie o čomkoľvek a zamestnávateľ je bohužiaľ v nevýhodnej polohe musí zacvakť všetko, lebo ide o papier s pečiatkou a nedopátraš sa ako si ju kde kto zoženie.
deha
12.05.15,13:21
Tweety , nemôžte mi prosím napísať , že čo vlastne má z-c doniesť, to je nejaká lekárska správa , alebo čo vlastne, on chce čerpať tých 96 hodín a iné ho nezaujíma. Ďakujem vopred.
veronikasad
12.05.15,13:25
Máš krátku pamäť, v prvom komentári pod týmto príspevkom ...
veronikasad
12.05.15,13:28
Akých 96 hodín ? Transfúzna stanica mu vydá potvrdenie o účasti na odbere krvi a zamestnávatel mu tento deň ospravedlní ako prekážku v práci s nárokom na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku. Neviem ako tie potvrdenia vyzerajú teraz, kedysi TS potvrdzovala účasť na druhej strane pozvánky na odber krvi.
deha
12.05.15,13:34
Ešte raz si prečítajte čo som písala...Písala som že máme tu darcov krvi, špekulantov? Nie, ale : máme tu špekulantov... Volá so to porozumenie čítaného textu.
veronikasad
12.05.15,13:37
Názov témy je darovanie krvi, tak neviem o čom teraz točíš ... Ak by si mala naštudovaný Zákonník práce, tak žiadny zamestnanec - ak ide o bežný odber krvi - od teba 96 hodín na jedno darovanie krvi pýtať nebude.
deha
12.05.15,13:39
V úvode mojej otázky som zadala dotaz na nárokovanie si zamestnanca na 4 dni pri odbere krvi a na to mi Tweety odpovedala , že v 138 ods. 2 ide o 96 hodín a to sme ďalej rozvíjali....Zamestnanec odo mňa nič nepýtal, ale povedal, že to využije a ja som si chcela overiť , aká je všeobecná prax v iných mzdových učtárňach, myslím , že na to asi slúži tento portál.Neviem, prečo majú Vaše odpovede/veronikasad/ také agresívne podtóny.
veronikasad
12.05.15,13:47
Deha, o špekulatoch si písala ty, ja som len napísala svoj názor o darcoch krvi, ktorých si veľmi vážim, aj keď som krv doteraz ešte nikdy nepotrebovala. Vo firme, v ktorej som pred začiatkom živnosti pracovala im vždy zamestnávatel vychádzal v ústrety a pokial išlo o bežný odber, dostali zaplatené za deň odberu.
Chobot
12.05.15,15:10
Deha, vysvetlím ti to polopate.

Darca ide darovať krv. Ide ráno na siedmu, zoberú mu krv. Po odbere dostane niečo malé na jedenie, malinovku a niekedy aj kávu. V ambulancii strávi nejakú hodinku - dve (t.j. čas na zotavenie) a vráti sa do práce o 12:00. Čas medzi tým, kedy mal nastúpiť do práce a 12:00 má ospravedlnené a zaplatené. Tento čas nie je počítaný ako návšteva lekára.

To je štandardný scenár.

Môže sa ale stať, že darca po odbere odpadne a príde mu tak zle, že nemôže nastúpiť do práce. SLužbukonajúci lekár posúdi jeho zdravotný stav a povie, že potrebuje dlhší čas na zotavenie, napr. 2 dni. Tak mu vydá nejaký doklad, kde uvedie, že vzhľadom na zhoršený zdravotný stav po odbore darca potrebuje 2 dni na zotavenie. Tento čas môže lekár predĺžiť až na 4 dní od začiatku odberu. O tomto pojednáva tá 3. veta:

"Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. "

Neviem si ale niekoho predstaviť, že by sa po takej skúsenosti, kedy by bol vyflusnutý z jedného odberu 4 dni, aby išiel o 3 mesiace znovu na odber. To by musel byť masochista.

Darovať krv môže darca 4, max. 5x do roka. Pri jednom odber nemusí ísť o všetky vymenované úkony (darovaní krvi, aferézy a darovanie ďalších biologických materiálov). To sa ani nedá. Buď daruje niekto krv, krvnú plazmu, biele krvinky alebo iné zložky krvi.

Takže tvoji zamestnanci nemajú pravdu, keď ti tvrdia, že majú nárok na 4 dni voľna. NEMAJÚ!! Len keby to mali vyslovene na papieri od lekára z transfúznej stanice, že sú na tom zdravotne tak zle, že musia odpočívať 2, 3 či 4 dni. Ak prinesú len doklad o odbere, tak majú nárok len na voľno na dobu odberu a návratu do práce.

Niektorí zamestnávatelia majú v KZ určené, že ak zamestnanec daruje krv, tak má na celý deň platené voľno. AKo som vyššie uviedol, je to len 4 - 5 x do roka a je to šľachetný čin, takže takto odmenia zamestnanca.

Ale ak zamestnanci chcú za odber 4 dni voľna, hoci im nič nie je a večer by si ich našla v krčme sa opíjať, tak to už sú špekulanti. Ak je niekomu skutočne zle, tak voľno pochopím. Ale potom nech sa nabudúce nehrabe na odber.
tannenkau
12.05.15,15:16
"" Darovať krv môže darca 4, max. 5x do roka ""

kedysi bolo po 3 mesiacoch, takže sa dalo ísť 3x (občas 4x) za rok

olazma po mesiaci
tannenkau
12.05.15,15:19
"" veronikasad (Dnes 16:47) ja som len napísala svoj názor o darcoch krvi, ktorých si veľmi vážim "

toto musím napísať Evuš (že si ma vážiš :D )
veronikasad
12.05.15,15:42
kto je Evuš ? Vážim si všetkých darcov krvi.
deha
13.05.15,05:35
Škoda je Vás, milostivá, komentovať. Opakujem, to celé je o čítaní textu s porozumením....
deha
13.05.15,05:39
Ste zrejme ešte mladá
deha
13.05.15,06:05
CHobot: Ďakujem veľmi, to je presne tá správna a vecná odpoveď bez emotívnej vaty.