tondo22
12.05.15,19:01
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako dostať z bytu nájomcu, ktorý nemá nájomnú zmluvu a na základe ústnej dohody platí nájom pravidelne každý mesiac prevodom na účet , no odmieta sa z bytu vysťahovať? (varovaný 3 mesiace vopred(len ústne), pred mesiacom požiadaný o vypratanie bytu.(ústne, so svedkami). Z ničoho nič zrazu odmieta byt opustiť, je možné byt len tak vypratať, alebo ho o to požiadať písomne, ak áno, akú lehotu tam dať, čo robiť, ak žiadosti nevyhovie atď.

(väčšina otázok na internete, ktoré som našiel, zahŕňa neplatičov. Tento nájomca platí poctivo každý mesiac, byt bol predaný, zmluva o predaji podpísaná a nie je možné odovzdať byt novému vlastníkovi.)

ďakujem
Katy a R
12.05.15,17:03
nájomná zmluva nemusí byť písomná ....
Ale výpoveď áno ... a treba dodržať literu zákona (dôvody)
...
po doplnení - to prečo si doteraz nedal výpoveď ?
tondo22
12.05.15,17:19
ďakujem za odpoveď, nájomník nie som priamo ja, len sa teraz snažím nájsť riešenie. Nájomca sľúbil novému vlastníkovi bytu za prítomnosti realitnej kancelárie, že vypratať byt do mesiaca nebude problém, vždy poctivo platili nájom atď, nikto nečakal, že týždeň pred odovzdaním vycúvajú a začnú tvrdiť, že to nie je len tak vysťahovať z bytu.(čo je bohužiaľ pravda, ale snažím sa zistiť, ako presne postupovať teraz, nie plakať nad rozliatym mliekom ;).)

Nájomca je právnik, ostatní právnici v meste to preto odmietajú riešiť a polícia tiež nebude najochotnejšia pri vypratávaní bytu.

Platí 3 mesačná výpovedná lehota, aj keď v byte býva bez zmluvy?
Mária27
12.05.15,18:43
Ak nájomca platí nájomné, tak má uzavretý nájom bytu aj bez písomnej zmluvy. Platí trojmesačná výpovedná lehota, treba ju dať písomne.
dmc
12.05.15,18:56
Podla toho co si napisal tak zmluva existuje a to ustna. Pri najomnej zmluve sa nevyzaduje pisomna zmluva - postacuje ustna. O obsahu zmluvy sa ma v taktomto pripade vyhotovit zapisnica. Avsak ani nevyhotovenie zapisnice nesposobuje neplatnost zmluvy.Platby poukazoval na ucet co podporuje preukazanie zmluvneho vztahu. Je otazne na aku dobu bola zmluva uzavreta. Mate svedkov ??? ....tak ako ti tu bolo poradene - treba dat pisomnu vypoved v zmysle ustanovenia § 711 Obcianskeho zakona. pricom plynie vypovedna lehota.
Znovu je tu otazka aky dovod vypovede chcete uviest pretoze predaj bytu nieje dovod na vypoved zmluvy.

Zda sa ze ste si celkom pekne zavarili a pokial to nechcete riesit rucne - strucne - stat Vam v tomto veru nepomoze.
Peggynka
12.05.15,19:10
Sa čudujem tomu,čo to kúpil...
Katy a R
12.05.15,19:16
nič netreba riešiť ručne - ale nový majiteľ dá normálne výpoveď, pretože tam chce bývať! §711 odst 1 a ... ak by sa nedohodli aj na skoršom odchode ;)
buchač
12.05.15,19:24
ALE tu nejde o kúpu a či predaj...a tie súvislosti s tým nájmom.

JE toto NORMÁLNE !!!
SÚ zákony tejto republiky NORMÁLNE ???
Lebo ja vravím, že poniektoré teda veru NIE !

Je úplne jedno (podľa mňa), či jeden platí, alebo nie. Lebo nie raz sa už objavili problémy, že v oboch prípadoch sa proste s nájomcom nedalo nijakovsky pohnúť.

Zaujímavé, že zamestnávateľ nemusí udávať dôvod výpovede zamastnancovi, no majiteľ súkromného vlastníctva musí zdôvodňovať svoje rozhodnutie nie raz na súde. Tento síce aj rozhodne v jeho prospech, no nájomca robí obštrukcie...a nie je zvláštnosťou, že prenajímateľ musí aj nájomcovi zohnať primerané-náhradné ubytovanie, ktoré ale nájomca nemusí prijať.


Je to choré....
Peggynka
12.05.15,19:30
Ak má byt nového vlastníka,tak by mal dať podnájomníkovi 3-mesačnú výpoveď
§711 Obč zákonníka:
Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
a) prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov,
dmc
12.05.15,19:41
ak bude najomca dost sikovny - moze vyuzit:

Nájomca, ktorý má byt vypratať, má právo na primeraný náhradný byt, ak dostal výpoveď z dôvodu podľa ust. § 711 ods. 1 písm. a), t.j. v prípade, že prenajímateľ potrebuje byt pre seba alebo členov svojej rodiny.Náhradným bytom je taký byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.
Katy a R
12.05.15,19:42
juraj - výpovedná doba už mohla dávno uplynúť! - keby postupoval podľa zákona. ... a nemusel byť problém. (sám má podiel na tom, že podnájomník využíva jeho neznalosť)... je pravda, že všeličo sa môže "pritrafiť" .... ale takisto sa to môže pri "nevhodnej konštelácii hviezd" aj medzi zamestnancom a zamestnávateľom, aj pri iných zmluvných a nezmluvných vzťahoch ... (keď sa nevedia, resp nechcú dohodnúť)
dmc
12.05.15,19:45
buchac: absolutny suhlas...... je to chore...a nielen to.
buchač
12.05.15,19:50
Katy
No neviem, ako iní.

Bol/i sme majiteľmi troch bytov. Keď svokra zomrela, tak sme dumali, či dáme do prenájmu, alebo predáme.
Pri nájme by sme určite viac zarobili, no zvolili sme cestu predaja práve kvôli takýmto situáciám.
1. Nikdy nevieš, že čo sa vykľuje z nájomníka, aj keď je overený.
2. Neviem, ako by som asi zareagoval, keby sa niekto snažil so mnou vydrbať....ale nedopadlo by to dobre, ale pre koho, to je už iná vec.
Katy a R
12.05.15,20:05
naozaj ho už nestraš ... a pozri lepšie - spomínal zadávateľ že ide o služobný byt?
Katy a R
12.05.15,20:10
samozrejme, že vždy sa nájdu špekulanti (tiež mám skúsenosť - našťastie som spravila zmluvu na dobu určitú)... ale to môže byť na obidvoch stranách. keby si bol podnájomník, páčilo by sa ti, že ťa chce niekto vyhodiť skôr? a bez výpovede? (zbytočné bolo riešiť to "varovaním" a svedkami..)
tondo22
12.05.15,20:37
Vďaka za odpoveď, ako som už hovoril, nájomníkom nie som priamo ja, takže neviem úplne všetky podrobnosti, no ak tomu dobre rozumiem, išlo o ústnu dohodu bez svedkov kvôli nedostatku času, pretože nájomník sa zdržiava v zahraničí, nájomca jednoducho posielal peniaze na účet a stále aj posiela, žiadna zápisnica sa nespisovala, neboli dokonca ani odvádzané dane, ide jednoducho o tvrdenie proti tvrdeniu, akurát s tým, že nájomca má dôkaz o platení bankovým prevodom. Ako sa v takomto prípade dá postupovať? Doplatiť dane(pokutu?) a doporučene poslať písomnú 3 mesačnú výpoveď?
tondo22
12.05.15,20:48
Výpovedná doba už mohla uplynúť, nikto nerátal s tým, že(na oko zodpovedný) nájomca klame a odmietne sa nakoniec vysťahovať. To, že pred 3 mesiacmi nebola poslaná výpoveď, je chyba, no s tým sa už asi nedá nič robiť. Napriek tomu je smiešne, aby nájomník nedokázal vyhodiť z vlastného bytu nájomcu, keď chce byt predať.(nehovorím teraz o 3 mesačnej lehote, nejaké práva musí nájomca mať, ale o tom, že musí nájomník uviesť, že byt potrebuje pre seba/rodinu)

Len by som rád vedel, ako čo najlepšie postupovať v takomto prípade. Mám tomu chápať tak, že keďže sa byt predal(ešte neodovzdal), ale peniaze zaň už kupujúci odovzdal, tak môže nájomcovi podať 3 mesačnú výpoveď len nový majiteľ z dôvodu, že ho potrebuje pre seba?...
tondo22
12.05.15,20:55
A nešlo o "varovanie" a svedkov Katy a R, ešte nedávno nikto nikomu nehrozil, išlo o ústnu dohodu, že nájomca opustí byt do daného dátumu. Všetko prebehlo v dobrej viere, že nájomca zostane dôveryhodný ako dovtedy. Problémy nastali až keď zmenil názor a rozhodol sa, že tam zostane.

Niekde som čítal o možnostiach ako odpojenie elektriny a pod, ale to asi pripadá do úvahy len ak nájomca neplatí?

A ako sa vôbec postupuje, ak chce nájomník napr. zvýšiť nájom a pritom nie je vyhotovená ani zmluva ani zápisnica o nej? Môže nájomca spokojne zostať celý život v byte, platiac tú istú sumu, akú posielal od začiatku, až kým sa mu nedoručí 3 mesačná výpoveď s dôvodom, že nájomník potrebuje byt pre seba?
dmc
13.05.15,12:10
precital som si §712a viackrat avsak podla mojho nazoru sa to nevztahuje iba na sluzobny byt . Na sluzobny byt sa to vztahuje pri vypovedi z dovodu §711 ods.1 pism b)......je tam slovko ALEBO

§ 712a
(1) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov podľa § 711 ods. 1 písm. a), e) alebo písm. f) alebo z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. b) nájomcovi, ktorý prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, z dôvodu na strane zamestnávateľa5f) alebo z dôvodu, za ktorý zamestnávateľ zodpovedá podľa osobitných predpisov,5g) nájomca má právo na náhradný byt, ktorý je veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý má vypratať, a to s prihliadnutím na jeho životné a pracovné potreby. Nájomca má tiež právo na úhradu nevyhnutných výdavkov spojených so sťahovaním. V iných prípadoch skončenia vykonávania práce, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, nemá nájomca, ktorému bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. b), právo na bytovú náhradu.
vicktor
14.05.15,12:36
Takze si to vyriesil - stary a novy majitel najdu nahradny byt na prenajom, budu zan platit a tie iste (alebo ine) peniaze budu pytat od dotycneho. Po case platit prestanu...
Toto som pisal k prvemu komentaru - cas 22:41
marjankaj
14.05.15,12:39
Prečítajte si knihu od Xaviera Crementa. Dosť bolo "*ujov".
Tam sa píše.
Proti "*ujovi" vám môže pomôcť iba "*uj"
To sedí predovšetkým na právnikov. Tribunálový *uj.
dmc
14.05.15,13:31
victor: pokial reagujes na mna - ja som zakon nenapisal iba citujem zakon . Pokial mas prehlad urcite vies za nahradny byt prenajimatel nemusi platit ani € - zakon urcuje ak to najomca pozaduje zohnat mu byt podobnej kategorie - nic viac- ziadne platby - ale ty to urcite vies .......... prenajimam 2 byty uz nejaky cas - skusenosti mam viac nez dost - - presiel som si aj sudom nariadenu exekuciu - delozovanim aj vymahanie nedoplatkov. V poslednom case sa na sudy nespolieham avsak vsetko ma svoje pre aj proti........pokial mas skusenosti alebo vies lepsie vylozit a pouzit zakon - napis - pouc nas !!