ewita888
13.05.15,09:06
Poprosím, ak má niekto skúsenosti:
Firma predáva firme stroj /strojárenský priemysel/.. návod môže byť v českom jazyku? Ďakujem
fortunka
13.05.15,07:25
Návod má byť v štátnom jazyku, to je u nás slovenčina. Je ale fakt, že často dávajú iab český návod, niekedy to kontrole zo SOI prekaza, niekedy nie... neprišla som na to podľa čoho. Má to ale byť v štátnom jazyku, a tou čeština nie je.
ewita888
13.05.15,07:34
ďakujem, tie zákony ohľadom toho sú písané doslova hotentotsky, lúskame to tu traja dve hodiny.. a každý mi radí iné ..
avalik
13.05.15,08:25
Keďže ide o kupujúceho, ktorý nie je spotrebiteľ, nevzťahuje sa na predávajúceho povinnosť dodať stroj so slovenským návodom na použitie.
Je na kupujúcom či urobí obchod s firmou, ktorá odmieta dodať návod v jazyku používateľa a tým sa vystaví rizikám - napríklad v oblasti BOZP alebo aj stratením záruky z dôvodu chybného používania kvôli nepochopeniu cudzojazyčného textu zamestnancami.

doplnenie:

Dala som si tú námahu a pouzila google (cas zistenia informacie 4 minuty aj s kopirovanim):

436/2008 Z. z.Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na strojové zariadenia

§ 4
Opatrenia pred uvedením výrobku na trh alebo pred uvedením do prevádzky

(1) Pred uvedením strojového zariadenia na trh alebo do prevádzky je výrobca9) alebo jeho splnomocnenec10) povinný

a) zabezpečiť, aby strojové zariadenie spĺňalo príslušné základné požiadavky na ochranu zdravia a bezpečnosti strojového zariadenia uvedené v prílohe I smernice, a ak ide o strojové zariadenie na aplikáciu pesticídov aj požiadavky na ochranu životného prostredia uvedené v prílohe I bode 2.4 smernice.

b) zabezpečiť, aby bola k dispozícii technická dokumentácia podľa prílohy VII časti A smernice okrem štvrtej vety, pričom ak sa strojové zariadenie vyrába alebo uvádza na trh v Slovenskej republike, musí byť technická dokumentácia vyhotovená v slovenskom jazyku a pre návod na použitie platia ustanovenia prílohy I bodu 1.7.4.1. smernice,

c) zabezpečiť potrebné informácie, najmä návody,

d) vykonať posúdenie zhody11) podľa § 8,

e) vydať na každé strojové zariadenie ES vyhlásenie o zhode12) podľa prílohy II oddielu 1 časti A a oddielu 2 smernice a zabezpečiť, aby toto vyhlásenie bolo priložené k strojovému zariadeniu,

f) umiestniť označenie CE13) podľa § 11.
ewita888
13.05.15,08:54
čiže nejaká prípadná kontrola by nemala robiť problémy, že predáme iba s českým, áno?
avalik
13.05.15,09:14
Kontrola nie, ale kupujúci sa možno rozhodne kúpiť stroj od inej firmy, ktorá mu ten návod v SK jazyku poskytne. V každom prípade, ak ste slovenská firma a záleží vám na SK zákazníkoch, tak by ste ten návod v SK jazyku mali dodať.
ewita888
13.05.15,09:29
Dakujem ti, ešte sa spýtam, vraj nejaká Technická inšpekcia to vyžaduje v slovenskom .. / s odberateľom nie je problém, je to stály partner, len návod potrebujem doriešiť/
avalik
13.05.15,10:10
tak pouzi google ;) ... ale predpokladam, ze za ten cas co tu zistujes ako to nedodat prelozene, uz si mohla mat aspon polovicu prelozenu :)
avalik
13.05.15,10:15
doplnila som odpoved
ewita888
13.05.15,10:47
Valika, je potrebné hneď ironicky do mňa? Viem, čo je Google, hrabala som sa v ňom aj s troma Ing., našli sme aj link ktorý si skopírovala, dokonca aj prílohu 1.7.4.1... lenže - telefonovali sme firme, ktorá predáva stroje roky, a tvrdia na 100 %, že slov. návod nemusí byť, stačí český.. tak som hľadala niekoho, kto má ešte podobné skúsenosti... a vôbec nejde o to, ako to nedodať, ide o to, že ten návod má cez 400 strán, a ak nie je potrebný.....
ewita888
13.05.15,11:26
nespolieham sa na nejakú firmu, keby som sa spoliehala, nehľadám info ďalej.. boli sme aj u 2 právnikov, volali sme kadejaké inštitúcie, názor nie je jednotný.. link, čo si pridala ty, je na tovar pre spotrebiteľa, firma, ktorej sa predávajú stroje nie je spotrebiteľ, predáva ďalej
fortunka
13.05.15,11:32
Ak firma ktorej dodavas tovar bude ho dalej predavat, tak ako uvadzatel na trh, si povinna tam dat navod v statnom jazyku. Lebo to pojde dalej spotrebitelovi. Ak by to firma pouzila pre seba ako napr. stroj na vyrobu, je to na nich. Ale ten co dovezie tovar prvy cez hranice mu zabezpeci vsetky dokumenty, tj napr. aj pri inych vyrobkoch rozne technicke listy a pod. v statnom jazyku. Doslova nam to opakovali kontroly vzdy, niektore riesili, ine nie...
ewita888
13.05.15,11:49
ďakujem fortunka, toto som potrebovala.. tá firma predáva viac strojov, aj na ďalší predaj aj firmám pre seba.. ale teda musí zabezpečiť návod v slovenčine, nakoľko je prvý dovozca.. ešte raz díky :)