maped
13.05.15,11:10
Poprosím o poradenie ak sro postavila rodinný dom v r.2014 a predalo ho, do predajnej ceny nebola zahrnutá daň ktorú sro uhradila teraz v 5/2015.
Ako úhradu dane za dom zaúčtovať v PÚ?
Ďakujem pekne!

vie mi prosím niekto odpovedať?
juzek691
13.05.15,10:31
tak už asi iba ako nedaňový naklad
maped
13.05.15,10:36
čiže bez nároku na odpočet dph celú sumu na fa ako pripoč. položku k ZD?
juzek691
13.05.15,10:43
ja som rozumel, že ide o daň z nehnutelnosti, o aku dat vlastne ide?
maped
13.05.15,10:50
áno o daň z nehnuteľnosti-stavar (sro), stavia rodinné domy a predáva. V r.2014 ich ako sro predala a z toho jedného predaného RD teraz zaplatila sro daň, ktorú mal uhradiť ten, čo si dom kúpil-zrejme tam neprišlo k dohode.
avalik
13.05.15,11:32
Podávali ste daňové priznanie? Aký je uvedený dátum zmeny vlastníka nehnuteľnosti na katastri?

582/2004 Z. z.Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady

§ 18
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

(2) Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením21) v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Pri zániku vlastníckych práv vydražením daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k vydraženej nehnuteľnosti. Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.


§ 99b
Čiastkové priznanie

(1) Ak daňovník podal priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje podľa § 99a a stane sa vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom ďalšej nehnuteľnosti alebo dôjde k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru alebo mu zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, je povinný podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 99a ods. 1.
maped
13.05.15,11:47
avalik daň zaplatila sro, už dávno po predaji rodinného domu. Ja som nerobila učto v r.2014 tejto firme-ťažko sa mi to zisťuje. Rozhodnutie poslal správca dane v 2/2015 a daň uhradila sro až v 4/2015. Dom je predaný-už nie je zaradený v sro.
na základe rozhodnutia sro zaplatila čiastku 153€ a ja usudzujem, že túto čiastku by som zrejme mala zaúčtovať do sro ako nedaňový náklad?
Môže to teda takto byť? Ďakujem!