merry123789
13.05.15,14:21
Dobry den, prosim Vas nevedel by mi niekto poradit ako si napisat internu smernicu na vyplatu stravneho v hotovosti nakolko som celiatik a zamestnavatel mi "nedokaze" zabezpecit stravu ktoru potrebujem tak mi to bude vyplacane v hotovosti. Uctovnicka ma tym poverila, ze ked uz to chcem tak nech si to aj napisem aby si to ona vedela v uctovnictve dolozit. Dakujem za pomoc.
Chobot
13.05.15,13:07
A prečo ti nemôžu zakúpiť a dať stravné lístky? Je to jednoduchšie, než vyplácať hotovosť.
veronikasad
13.05.15,13:20
hotovosť je bez manipulačného poplatku stravovacej spoločnosti - ak ostatní zamestnanci majú zabezpečené stravovanie na pracovisku.
avalik
13.05.15,13:20
Účtovníčka je tvoj nadriadený? Má oprávnenie ti zadávať práce? Patrí vypracovávanie smerníc v tejto oblasti do tvojich pracovných úloh?
veronikasad
13.05.15,13:21
ako sa stravujú ostatní zamestnanci a v akej výške im prispieva na stravovanie zamestnávatel ?
merry123789
14.05.15,05:15
nie, nie je uctovnicka moj nadriadeny a dokonca tvorba smernic nepatri do mojej pracovnej naplne. V zivote som nic take nerobila ani s tym nemam skusenost, na to su v tejto organizacii iny ludia ale tak povedala napis si a vyplatime ti. A este dokonca povedala ze teraz uz je neskoro lebo predchadzajuci mesiac ma uz uzatvoreny takze mi vyplatia za stravu 2 mesiace naraz az v tomto mesiaci samozrejme ak si predlozim tu smernicu. Takze teraz hladam aky taky vzor aby som to nejako napisala a aby som sa dopracovala k tomu co mi patri.
merry123789
14.05.15,05:17
Stravuju sa v restauracii ale tam bohuzial nehrozi samostatna priprava bezlepkoveho jedla. Takze je to pre mna jednoduchsie ze si sama zabezpecim stravu a zamestnavatel mi vyplati adekvatnu ciastku s cim teda nema problem ale kedze ani uctovnicka ani mzdarka sa s tymto este nestretli tak si mam vsetko spravit sama, ja co nemam vobec s personalnymi a uctovnymi vecami nic spolocne.
Irona
14.05.15,12:19
Upozorňujem na §152 ods. 6 Zákonníka práce:
(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Odsek 3 znie:
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

Odsek 2 znie:
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Nechápem, prečo od teba žiadajú napísať si internú smernicu. Zvlášť keď to nie je v tvojej pracovnej náplni. Jednoducho predlož potvrdenie od lekára a v zmysle ustanovení Zákonníka práce ti má tvoj zamestnávateľ poskytnúť finančný príspevok na stravovanie.
Prečítaj si poriadne celý § 152 zo Zákonníka práce, ale predpokladám, že som vo svojej reakcii na tvoju otázku uviedla to najpodstatnejšie a najdôležitejšie.
merry123789
18.05.15,06:51
U nas sa stravne listky neposkytuju a ani sa v blizkej dobe nechysta organizacia v ktorej pracujem stravne listky zaobstarat.
merry123789
18.05.15,11:43
Dakujem za pomoc, chcu to pre to lebo mne to budu vyplacat v hotovosti z pokladnice tak aby som si kazdy mesiac k tejto vyplate stravneho mohla prilozit doklad na zaklade ktoreho mi je to stravne vyplacane.
veronikasad
18.05.15,13:09
V akej výške prispievajú ostatným zamestnancom ?
Smernica nie je potrebná, zamestnávatel postupuje v zmysle § 152 odst. 6 Zákonníka práce. Musíš prinies potvrdenie gastrologa o tom, že máš bezlepkovú dietu.
Príspevok nie je predmetom dane zo závislej činnosti, ani odvodov zamestnanca - to už by si mala naštudopvať účtovníčka.
merry123789
19.05.15,08:59
Ano to vsetko som dolozila ale uctovnicka po mne chce aby som si napisala ten interny doklad ktory jej kazdy mesiac budem predkladat resp. davat do pokladne ako uctovny doklad, ci co.