Iva33
13.05.15,17:10
Dobry den,

nakolko som sa dostala do situacie kedy som nebola schopna uhradit pozicku, prislo mi predvolanie na pojednavanie ... Dlh sa mi ale podarilo uhradit este pred pojednavanim. Je potrebne sa pojednavania aj tak zucastnit, ci staci pisomne vyjadrenie, ze dlh bol uz splateny?

Dakujem
buchač
13.05.15,15:20
JE....vyplýva to zo zákona, pretože každý občan je povinný dostaviť sa na základe predvolania na súd.
Ospravedlnenie je nutné.

Aj keby nebolo, tak je vždy lepšie ísť na pojednávanie aj so všetkými dokladmi a dôkazmi (prefotené) a priamo na súde dokázať daný stav. Lebo toto všetko sa následne objaví v zápise...
misoft
13.05.15,19:49
Vieš - dlžila si, uhradila si, vieš to. Ale vie to i ten súd?
Ako buchač napísal - ak si predvolaná - musíš sa dostaviť.
Pretože! Ak sa nedostavíš, súd ti udelí pokutu, začne v tvojej neprítomnosti a rozhodne, že dlhuješ. A potom ten, čo ti požičal bude mať lajstro, vybaví exekútora a si v kolotoči,
Takto dokážeš, že už nič nedlhuješ a súd žalobu na teba zamietne....
avalik
13.05.15,20:42
Ako účastník konania (odporca) nie si povinná sa zúčastniť na pojednávaní, je to tvoje právo, zakotvené v Ústave, v Čl. 48 ods. (2) Každý má právo, aby sa jeho vec verejne prerokovala bez zbytočných prieťahov a v jeho prítomnosti a aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom. Verejnosť možno vylúčiť len v prípadoch ustanovených zákonom.

Malo by byť ale v tvojom záujme sa na pojednávaní zúčastniť a predniesť svoje dôkazy, v tvoj prospech.
avalik
13.05.15,20:43
dostaviť sa musí len predvolaný svedok, nie účastník konania
misoft
14.05.15,08:04
Nuž neviem..... ale pokiaľ ide o ňu... účasť ako obžalovanej je buď nutná, alebo je zastupovaná, alebo doloží vierohodné ospravedlnenie. Ale to, že ona zaplatila a napíše súdu, že už zaplatila a preto nepríde - to súd nezhltne. Súd potrebuje dôkazy! A nejaký libesgrif dôkazom NIE JE!
A podľa toho aj tak bude postupovať - obžalovaná nedoložila, že dlžnú sumu navrhovateľovi v plnom rozsahu splatila - rozhodnutie - je povinná navrhovateľovi sumu zaplatiť + náklady za právne zastupovanie + poplatky na súdne trovy.

Sa teda pýtam - oplatí sa jej to? Lebo navrhovateľ využije hne%d prvý deň po dobe na odvolanie a dá to exekútorovi a Iva môže začať od začiatku - celé dokazovanie, návrh na súd na zastavenie exekúcie... medzitým exekútor jej zablokuje účet.....
buchač
14.05.15,08:13
avalik (Včera 23:43) dostaviť sa musí len predvolaný svedok, nie účastník konania
===============================
Hm...zaujímavé...

Lebo v mojom prípade sa druhá strana - účastník nedostavil na pojednávanie.
Na ďalšie ju už polícia predviedla.....
--------------------------------------------

Ale čo už, šak ja tomu nerozumiem...alebo dá sa povedať aj tak, že nech si každý koná podľa svojho.
Možno sa potom bude realizovať niekde v kúte, nadávať jak pohan...
Alebo zadá novú otázku na tému :
"Čo robiť v prípade, ak som sprostý a nešiel som na súd"....
marjankaj
14.05.15,08:16
Alebo zadá novú otázku na tému :
"Čo robiť v prípade, ak som sprostý a nešiel som na súd"....

Tak toto asi nehrozí. Skôr sa opýta:
Kde je ten *UJ, čo mi radil aby som na ten súd nešiel?:---
avalik
14.05.15,08:30
misoft, ale tu nejde o trestnú vec - ona nie je obžalovaná z trestného činu (nepodlieha to Trestnému poriadku), ide o občiansky spor (Občiansky súdny poriadok) - ona je odporca
misoft
14.05.15,12:11
Tak som sa preklepol, ale v každom prípade - ide o JEJ prachy! Ak nechce, nech nejde, ale keď tu začne pýtať radu, ako z konopí - osobne ju zaBANujem! Pretože dostala logické rady....