maped
13.05.15,23:04
Sro ktorá mala zaradené vozidlo v majetku ho dala prepísať na konateľku, ktorá ukončila v sro svoju činnosť k 19.01.2015. Vozidlo bolo prepísané na ňu teraz v 5/2015, nakoľko tro vozidlo užívala v sro ona.
Akým spôsobom sa dá vozidlo z sro vyradiť (treba k vyradeniu kúpno-predajnú zmluvu-že jej ho sro predala?) resp. aká je povinnosť voči DÚ? Odhlasuje (neodhlasuje) sa a do koľko dní kvôli dani z mv?

Osvedčenie o vozidle pokiaľ patrilo do sro som nevidela, nakoľko som prebrala učto od 1/2015 a teraz mi konateľ oznámil iba túto skutočnosť. Ako postupovať?

Ďakujem za poradenie a vysvetlenie!
avalik
13.05.15,21:14
Pozri zákon 361/2014 Z. z. - Zákon o dani z motorových vozidiel, tiež môžeš použiť vyhľadávač, k zániku daňove povinnosti podľa tohto zákona je tu viac zodpovedaných otázok.

V prípade, že ide o predaj vozidla konateľke, naštuduj si transferové oceňovanie (§17 ods. 5 ZoDP)
marjankaj
14.05.15,06:19
Na základe čoho vozidlo prepísali na konateľa? To iba tak?
maped
14.05.15,06:21
áno iba tak sa spolu dohodli a mne túto skutočnosť včera oznámil konateľ čo v sro ostal. Vozidlo bolo zaradené do majetku sro 23.9.2014.
marjankaj
14.05.15,06:23
Ty kokso. To policajti iba tak prepíšu vozidlo na hocikoho? Videla si techničák?
Žabinka
14.05.15,06:38
nie, iba tak neprepíšu.. ale pri prepise nemusí byť KZ, keďže pri prepise musia byť obaja.. čiže buď bol prítomný konateľ ostávajúci plus konateľka odídená, a podpísali žiadosť, čiže so všetkým súhlasia, aj jeden aj druhý.. alebo mal konateľ ostávajúci splnomocnenie od konateľky odídenej, a vtedy podpísal aj za ňu, tým že mu dala overené splnomocnenie, tak súhlasí s prepisom.. to len na okraj o prepise vozidla..
maped
14.05.15,07:10
ja som mu volala cca pred 15 min. a vraj majú niečo podpísané medzi sebou, že sa ona vzdáva podielu z firmy a berie si PC, tlačiareň a auto.
Prosím ako to mám v účtovníctve vysporiadať?
Ďakujem!
marjankaj
14.05.15,07:12
No presne podľa toho niečoho čo majú spísané. Teda nejako to zaúčtuješ. Pozri zákon o účtovníctve v mojej odpovedi.
avalik
14.05.15,07:14
Keď sa vzdáva podielu, t.z. že bola aj spoločník, nie len konatel, takže musí existovať zmluva o prevode obchodného podielu - a tam by vysporiadanie malo byť uvedené.
marjankaj
14.05.15,07:15
zákon o účtovníctve
§ 6
(1) Účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi (§ 10).

(2) Účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov.
maped
14.05.15,07:23
ďakujem Vám, skúsim pátrať po zmluvách a možno budem ešte otravovať za pomoc! :-) Neviem či sa vyznám.