Tunco
14.05.15,08:17
Môže firemnú kartu využívať osoba, ktorá nie je vo firme zamestnaná a ani nie je štatutárom alebo konateľom ?
Ide o to, že 50%-tný akcionár požiadal o vydanie platobných kariet pre jeho zamestnancov na náš Firemný účet.
Aby som to upresnil - firma A je 50% akcionárom firmy B.
Firma A požiadala banku aby vydala pre dvoch ich zamestnancov platobné karty z firmy B, pretože budú vykonávať isté úkony pre firmu B.
Ja si však neviem predstaviť, ako je vôbec možné dovoliť takéto využívanie plat. kariet a na druhej strane, ako môžem vôbec platbu takýmito kartami účtovať. Nemôžem to predsa riešiť cez 335 pretože nejde o zamestnancov.

Ďakujem
KEJKA
14.05.15,06:24
1. či je táto možnosť - asi je, ked banka prijala takúto žiadosť. Závisí od toho, či takýto úkon môže urobiť, ked nie je väčšinový akcionár.
2. účtovanie
kedže sú zamestnanci inej právnickej osoby, tak účet 335 nepoužiješ, použiješ vľak účet 379, to problém nie je.
3. zaujímalo by ma, ako sú zmluvne ošetrené tie "isté úkony" firmy A pre firmu B.
Tunco
15.05.15,06:49
1.Banka žiada iba podpísanie dokumentácie štatutármi, neoveruje, či je karta vydávaná pre zamestnanca alebo "cudzú" osobu.
2. Pre mňa je priorita účtovníctvo - to je mojou náplňou práce :) No nikdy som sa ani len nezamýšlal nad tým, že by účet využíval niekto iný ako zamestnanec alebo predstaviteľ vedenia. Účtovať to teda budem na 379-vytvorím analytiku podľa čísla karty.
3. To je ten najväčší paradox, že to nie je ošetrené. Argumentoval som tým, že musíme mať aspoň zmluvný vzťah alebo objednávku, ale žiaľ nemáme od nich nič. To už je ale asi vec právna. Prioritou je, aby bolo správne účtovníctvo a aby náklady boli uznané, aj keď boli platené osobou z vonku :)