Efendi
14.05.15,08:46
Dobry den vsetkym, mal by som nasledovnu otazku:

naprv FAKTY: Zivnostnik prenajima nehnutelnost. Dohoda je taka, ze ze platby za energie a uhrady spojene s uzivanim bytu plati najomca prenajimatelovi (zivnostnikovi) a ten nasledne uhradza faktury za energie. Tzn. ze prijmom z prenajmu je nielen najomne ale aj platby prijate od najomcu na energie. Zivnostnik si uplatnuje pausalne naklady (40%).

OTAZKA:
V tych 40% uplatnenych nakladov su zahrnute aj naklady za uz zaplatene energie? Alebo ich moze zivnostnik vykazat este zvlast ako naklad a znizit si tak zaklad dane?

Dakujem za radu

Pekny den

Marian
topper1
14.05.15,06:55
Pri prenájme sa už nemôžu uplatniť paušálne výdavky. Môže si odpočítať len reálne výdavky napr. energie. A tiež môže od príjmu odpočítať 500 EUR - oslobodenie.
bea
14.05.15,07:05
Keď živnostník prenajíma nehnuteľnosť v rámci svojej živnosti a nie ako fyzická osoba - nepodnikateľ, tak v paušálnych výdavkoch sú zahrnuté všetky náklady. Teda aj náklady za energie.
Ak prenajíma nehnuteľnosť ako fyzická osoba - nepodnikateľ, tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky a môže odpočítať len skutočné výdavky a oslobodenie 500,- eur, tak ako píše topper.
Efendi
14.05.15,07:54
Dakujem obom za odpoved.

Ja uz len doplnim, ze som nasiel este aj ine riesenie ako sa tomuto vyhnut - nezahrnut platby od najomcu za energie do celkovych prijmov z prenajmu, a to tak, ze staci ak ma zmluvu s dodavatelom energii samotny najomca a aj ich sam plati. Vtedy je prijmom z prenajmu iba najomne, energie nie.

Pekny den

Marian
bea
14.05.15,09:25
Áno, aj tak sa dá....
marions
02.06.15,06:41
Je to takto? Aj FO-podnikateľ ktorý prenajíma nehnuteľnosť si môže odrátať energie, a aj naňho sa vzťahuje oslobodenie 500,-€? Ďakujem
marjankaj
02.06.15,07:58
Podľa živnostenského zákona príjmy z prenájmu môžu byť zaradené pod §6/1(teda živnosti) iba ak.

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
demko1
03.06.15,18:56
a dá sa takáto zmluva dohodnúť aj s bytovým družstvom aby si nájomca sám platil aj príspevok do fondu opráv, zálohy za teplo.... ?