vika128
14.05.15,16:19
Potrebujem poradiť.
Dnes ma prijali na 2 stredné školy, školu podnikania a obchodnú akadémiu.
Nečakala som že ma príjmu na obidve a tak som sa s rozhodovaním do teraz neobťažovala. Normálne by som o tom aspoň pár dní rozmýšľala, ale mám čas len do zajtra, lebo zápis na jednu zo škôl je už zajtra. Pomooc!
avalik
14.05.15,14:24
Porovnaj si odbory a zodpovedz si napr. tieto otázky:

Čomu sa chceš venovať v budúcnosti?
Chceš ísť ďalej študovať na VŠ?
Akú majú úspešnosť absolventi týchto škôl v počte prijatých na VŠ alebo v počte uplatnených absolventov v odbore?
Tweety
14.05.15,14:34
Súhlasím s avalik ale osobne by som radšej zvolila tú OA .
taiko
14.05.15,14:45
veľmi málo informácii. Vieme len názvy škôl. Nevieme miesto, nevieme tradíciu, rok založenia školy, garamtov, predmety atd atd
mondes
14.05.15,14:52
Aj ja by som si zvolila OA. Pretože sama som jej absolventom a nebanujem. :-)
vika128
14.05.15,14:57
Z tohto hľdadiska by to určite bola oa v bb ktorá má teraz 110 rokov zatiaľ čo podnikateľská (zvolen) má len pár rokov. No z podnik. sa dostanem aj na prax do zahraničia, zameriavajú sa na jazyky, pre mňa je to veľké +. Ale na oa sa ľudia pozerajú ako na skvelú školu, tiež s možnosťou praxe, len nie v zahraničí.
taiko
14.05.15,14:59
poznas niekoho, kto na takej praxi v zahranici zo skoly podnikania bol? Okrem toho na prax do zahranicia sa mozes dostat aj pomocou vselijakych vymennych programov a grantov, ak budes sikovna.
taiko
14.05.15,15:07
aha tu http://www.uips.sk/sub/uips.sk/images/PKvs/REbricky/ssk/zposs80s.pdf
zo Zvolena sa na vysoku skolu hlasilo v ľé+š ý ludi a z BB 134.
jslancik
14.05.15,16:33
vzhľadom na to, že sme tu poväčšine absolventi OA, tak budú odpovede podobné :)
OA má teraz tiež dobré aktivity vo veci zahraničia, atď. Moja sestra, ktorá ju študovala o 8 rokov neskôr odo mňa, mala úplne iné štúdium. Furt sa voľakde "flákali", stále samé súťaže, projekty atď. A to bola OA iba v okresnom meste, v krajskom to snáď bude ešte vyšší level.

Určite je lepšia škola s x ročnou praxou, ako nejaká nová, dá sa povedať pozlučovaná z kadečoho a s kadečím. To totiž viem o tej vo Zvolene.

Čo sa týka prípravy na VŠ - OA je určite lepšia príprava. Možno v porovnaní s Gymplom by to bolo opačne, ale v porovaní s nejakou Školou podnikania je aj toto jasné.

Za mňa vyhráva jasne OA.
jslancik
14.05.15,16:39
avalik, odpovedal by som ti v štýle kolegu Juraja, len troška miernejšie...

Odpoved na prvú otázku: snáď nechceš od 15 ročného decka, ktoré nevie nič o živote a o tom, čo chce a môže dosiahnuť. To nevedia aní o 4 roky neskôr, keď sa rozhodujú pre VŠ. A o skutočnom uplatnení v živote ani nehovorím.

Odpoveď druhá: 95% stredoškolákov (s maturitou) ide študovať ďalej. A rovnako - čo o tom môže vedieť 4 roky vopred?

Odpoveď tretia: úspešnosť prijatých - VŠ berú dá sa povedať všetkých (nehovorím o prestížnych univerzitách, ale na tie sa hlásia väčšinou absolventi gymnázii, nie človek, ktorý uvažuje nad školou podnikania)

Otázka posledná je najlepšia a najrozumnejšia. Otázka uplatnenia bez VŠ. Či bude niečo vedieť, či má škola odbornosť vychovať ľudí pripravených do života. Väčšina stredných škôl toto nemá, absolventi musia ísť ďalej.
avalik
14.05.15,16:58
jslancik, ďakujem za odpovede ... ale tie tvoje ma nezaujímajú ;) ... otázky som navrhla zadávateľke, a predpokladám, že keď bola schopná v jej veku položiť zrozumiteľnú otázku na porade, tak nad vecou rozmýšľa. Divil by si sa, ale niektorí 15 roční majú v hlave viac a lepšie poukladané ako niektorí podstatne starší poraďáci vydávajúci sa za expertov na takmer všetky oblasti.
jslancik
14.05.15,17:13
Dakujem :) neberiem to osobne, aj ked by som asi mal :)