adulka16
23.05.06,11:53
Moja otazka je - musi mat umelec v slobodnom povolani , ktory je platcom DPH a tym padom musi vystavovat faktury, uzavretu na kazdu zakazku zmluvu podla autorskeho zakona ? Niekedy je to zakazka len za 600 Sk a jeho nezaujima dalsie pouzitie jeho diela.
Ak by nevystavil zmluvu a dal len fakturu je to problem ? Podotykam, ze nema zivnostenske opravnenie, je prihlaseny na danovom urade ako umelec v slobodnom povolani / podpisal cestne vyhlasenie /.
Ako je to pri predaji umeleckeho diela u umelca v slob. povolani tam staci dat len fakturu nie ?
Mate niekto taketo skusenosti ?
Vopred dakujem.
Adulka
stuko
24.05.06,05:49
Moja otazka je - musi mat umelec v slobodnom povolani , ktory je platcom DPH a tym padom musi vystavovat faktury, uzavretu na kazdu zakazku zmluvu podla autorskeho zakona ? Niekedy je to zakazka len za 600 Sk a jeho nezaujima dalsie pouzitie jeho diela.

Faktúru vystavovať nemusí, ak sa nejakou zmluvou dohodne, že bude vyplatená odmena vo výške tej a tej.
ak obdobná zmluva neni, faktúru by som vystavil
Ak by nevystavil zmluvu a dal len fakturu je to problem ? Podotykam, ze nema zivnostenske opravnenie, je prihlaseny na danovom urade ako umelec v slobodnom povolani / podpisal cestne vyhlasenie /.

podnikanie na zaklade autorskeho zakona, neni zivnostou, to je v poriadku.
ak vystavi fakturu uvadza tam len DICo, + ICO, ktore mu v tomto pripade vyda statisticky urad
Ako je to pri predaji umeleckeho diela u umelca v slob. povolani tam staci dat len fakturu nie ?

autorske dielo, je subor myslienok, umeleckeho, alebo autorskeho zakona. nakladanie s pouzitym dielom moze autor myslienky akokolvek, aj presuvat tieto prava na dalsie osoby.

Ano, myslim si, ze faktura staci, aj ked zo skusenosti pri tychto cinnostiach ja pouzivam ochranu aj zmluvnu - blizsie konkretizuje podmienky spoluprace.
ale ako kazdemu vyhovuje
Mate niekto taketo skusenosti ?
Vopred dakujem.
Adulka

odpovee su hrubo vyznacene :)
adulka16
25.05.06,11:52
Pali dakujem za odpoved, ale -
k bodu 1 pytala som sa ci musi mat vypracovanu zmluvu / fakturu musi podla zakona o DPH kedze je platcom DPH /

k bodu 2 ICO nema pridelene, pokial viem ICO prideluje len zivnostensky urad to znamena, ze pri slobodnom povolani nemaju umelci ICO. Ja som si to overovala takze tato informacia ma mierne zaskocila.

k bodu 3 ak je to napriklad olejomalba tam neviem co by som mala riesit v zmluve. To by mal byt vztah zalozeny na kupno predajnej zmluve a tam nemusi byt pisomna zmluva moze byt aj ustna.

Neviem sa nikde dopatrat k publikacii, kde by boli priklady a informacie o slobodnych povolaniach.

Takze zakladna otazka znie musi byt ku kazdej zakazke / fakturu vystavim kvoli DPH / vypracovana zmluva o pouziti ?
Ak zmluvu nevypracujem nepovazuje sa to za podnikanie ,, akoby bez povolenia- opravnenia ,, ?
Adulka