Klaudia Goncalves
14.05.15,21:10
Moja mama si pred vyse 40 rokmi kupila pozemok od pozemkoveho spolocenstva, tak ak aj vsetci jej susedia a na zaklade riadneho stavebneho povolenia vydaneho mestom, postavila na pozemku dom. V 90 rokoch sa tieto nevysporiadane pozemky dali za poplatok vysporiadat, vacsina susedov to vtedy vyuzila, mama nie. Mesto si pozemok napisalo do svojho vlastnictva a ponuklo matke,aby si ho odkupila vtedy za 100 000 sk. Matka odmietla platit za nieco, co si uz riadne pred rokmi kupila a tak sa zacala s mestom sudit. Na sud sa dostavil aj zastupca niekdajsieho pozemkoveho spolocenstva a vyjadril sa, ze naco ho tam vobec volali, ze jasne, ze pozemok je jej, tak ako ho vysudili vsetci susedia, tak aj ona ocakavala , ze to bude formalita. Podrazil ju vlastny pravnik, ktory po prehratom sudnom spore povedal, ze ved nemohol som tu mladu pravnicku za mesto nechat prehrat, je to jej prvy spor :-( Ved my sa odvolame. Samozrejme , odvolanie zamietli. Dalsi postup bol taky, ze matka ponukla listom mestu na vymenu role, ktore ma vo vlastnictve, mesto sa jej ani neobtazovalo odpisat. Ked sme sa stazovali, ze nedostala odpoved v lehote 30 dni, prisiel jej domov list, kde bolo napisane, ze orna poda nema taku cenu ako stavebny pozemok (mesto si medzitym matkin pozemok preparcelovalo a na katastri je uz vedeny ako stavebny) a ze bud okamzite zacne platit rocny najom za uzivany pozemok ( priblizne vo vyske jej rocneho dochodku :-D), alebo si pozemok odkupi, uz nie za 100 000 lorun, ale za cca 1 milion SK. Napisala som na zastupitelstvo list, ze to by bol nebezpecny precedens, nakolko kopec jej susedo uziva taketo pozemky a nikto neplati najom, tak jej velkodusne odhlasovali nulovy najom a odvtedy je ticho. Tak ju vyplasili, ze dosiahli, co chceli. Pred pol rokom pisala byvalemu primatorovi list, so ziadostou o pomoc, dostala nemastnu neslanu odpoved, ze mesto s tym nic nemoze urobit a ze dom jej nikto zobrat nemoze, aby sa nebala. Je nejaka sanca ziskat pozemok späť? Dá sa pozemok vydrzat? Mozem ja, ako spoluvlastnicka domu na tomto pozemku postavenom otvorit v tej istej veci s mestom sudny spor? Ako postupovat? Dakujem za pomoc aj v mene mojej mamy.
Chobot
14.05.15,20:20
Toto je skôr otázka na individuálnu konzultáciu s právnikom. Kvôli komplikovanosti prípadu a najmä, že my tu nepoznáme všetky detaily prípadu a dokumenty, ti tu asi nikto relevantne neporadí.
Klaudia Goncalves
14.05.15,20:27
nasla som tu podobny pripad, ale pán vyhral sudny spor...ja by som v podstate potrebovala vediet, ci aj po prehratom sude je nejaka sanca po premlcacej dobe zase konat - matka uz asi nemoze, ale ja by som mohla konat v tej istej veci?
Klaudia Goncalves
14.05.15,20:29
sudny spor prehrala, lebo vyhrabala tu kupnu zmluvu, ktoru uzavrela pred 40 rokmi a v nej bolo slovo dočasná kúpna zmluva, tak sa toho chytili,aj ked zastupca z pozemkoveho povedal, ze pozemok je jej. tym ze tu zmluvu nasla, tak si vlastne poskodila, bez nej by jej to odklepli zrejme.
tannenkau
14.05.15,20:45
Vydržanie je predsa založené na "dobrej viere" = nemôžem v nej byť ak viem, že pozemok má na LV mesto
Erzebeth
15.05.15,00:47
Na základe čoho sa mesto stalo vlastníkom pozemku? Pôvodným vlastníkom bolo pozemkové spoločenstvo. Bolo to urbárske spoločenstvo?

Čo to bolo za pozemkové spoločenstvo? Prečo zaniklo? Kto sa stal vlastníkom všetkého majetku, ktoré patrilo spoločenstvu? Lebo pozemkové spoločenstvo by malo byť spolkom vlastníkov pozemkov. Čo sa s nimi stalo? No mesto sa nestalo automaticky vlastníkom pri ROEP. Mesto si asi nárokovalo vlastníctvo na nejakom základe. Ak to má na LV, je tam zapísaný spôsob nadobudnutia. Ťažko to takto posúdiť, informácie nie sú.
misoft
15.05.15,16:52
Nie som v tomto odborník, ale zarazili ma niektoré veci.
Matka síce našla "dočasná kúpna zmluva", ale pokiaľ je na nej uvedené, že pozemok bol vyplatený - tak sa nejedná o prenájom, ale o kúpu. Dočasná (si myslím) bola v tom, že prevod nie je (nebol) zaznačený v katastri na nového vlastníka.
Za ďalšie - postup právnika - ak takto postupoval - oznámiť SKA, že JuDr. XYZ nezastupoval záujmy klienta, naopak, konal všetko v prospech protistrany. A ak sa toto zistí, už si neškrtne dlhé roky...
A ešte niečo. Zistiť, aký právnym aktom sa mesto dostalo k pozemkom, ktoré vlastnilo pozemkové spoločenstvo - pretože to musí byť niekde podchytené (darovanie, kúpa, prevod, vyvlastnenie, vydržanie).
Ak niečo také neexistuje - mesto potom bolo "vlastníkom" pozemkov neoprávnene a nemalo by žiadne právo s nim nakladať.
Mária27
15.05.15,18:29
V ktorom roku kúpila pozemok? Ako znie prese tá dočasná kúpa? Nebolo to pridelenie osobného užívania?
Klaudia Goncalves
15.05.15,19:08
papiere v ktorom roku presne ho kupila tu nemam, ma ich matka, ale viem, ze pozemok bol normalne vyplateny - kupeny, nielen prideleny do uzivania
Klaudia Goncalves
15.05.15,19:12
predpokladam, ze pozemok bol zobecneny pocas ROEP (register obnovenej evidencie pozemkov) v 90 rokoch. ludia si mohli taketo pozemky za poplatok vysporiadat (asi sa tym mysli, aby to aj na katastri bolo pisane na nich), kto tak neurobil, pozemok pripadol mestu. Mrzi ma, ze neviem viac detailov, sama sa tomu nerozumiem, tymto byrokratickym postupom.
Mária27
15.05.15,19:29
od 1964 do 1992 sa pozemky nekupovali do vlastníctva, aj ked sa platili. Pozri § 872 obč zákonníka
Mária27
15.05.15,20:15
Podľa § 63 notárskeho poriadku k vydržaniu potrebuješ vyjadrenie vlastníkov zapísaných v katastri plus vyjadrenie obce - súhlas ti nedajú, spor ste už prehrali.

Pozri občiansky súdny poriadok okolo tohto paragrafu:
§ 243g
Mimoriadne dovolanie podáva generálny prokurátor na dovolacom súde do jedného roka od právoplatnosti rozhodnutia súdu.
misoft
16.05.15,09:09
Tak asi tu je ten pes zakopaný. ROEP nezistilo, že pozemok bol akože "odpredaný" - pretože nikde o tom nebola zmienka (i keď papiere u matky vravia niečo iné) a teda právne patril spoločenstvu a potom to po ROEP prešlo pod mesto.