ZdenaP
15.05.15,07:59
Dobrý deň. Viem, že sa tu popísalo o príkazných zmluvách aj zmluve o dielo podľa Občianskeho zákonníka veľa. Ale chcem sa spýtať na ich porovnanie. Upozornili ma, že nie je dobré uzatvárať príkaznú zmluvu, radšej zmluvu o dielo. Predovšetkým kvôli odvodom. Ale mne v podstate obe zmluvy vychádzajú narovnako z hľadiska DzP aj odvodov do poisťovní. Neriešim teraz druh práce, či to nemá byť zmluva podľa Zákonníka práce. Ide mi konkrétne o tieto zmluvy. Vedeli by ste mi povedať, ktorá je výhodnejšia?
ivka70
15.05.15,06:05
Vyhodnejsia k comu a pre koho?
veronikasad
15.05.15,06:06
kto s kým uzatvára zmluvu a čo je predmetom zmluvy ?
ZdenaP
15.05.15,06:23
Zmluvu uzatvára sro s FO-nepodnikateľom na vypracovanie daňového priznania. Je to jednorázová záležitosť, nebude to ani na budúci rok, preto nie dohoda o vykonaní práce (tu by sa automaticky platili odvody). Proste sro sa chce vyhnúť prihlasovaniu sa do poisťovní, pretože nemá zamestnancov a tiež chce aj pre pracovníka takú možnosť, aby nemusel platiť odvody do zdravotného poistenia a sociálky. (I keď plateniu do zdravotného poistenia sa vyhne len ak tento príležitostný príjem nepresiahne za rok 500 eur. Mám pravdu?)