lotina
15.05.15,08:27
Zdravím, opakovane sa vraciam k otázke ohľadom dph z faktúry za energie. Bolo mi poradené, že ak si neuplatňujem dph z energií, tak dph patrí do VOZD. Z FS mi práve odpovedali že nie tá patrí do VNZD. ( som platca dph, prenajímam preistory bez dph, v prenájme je zahrnutá aj platba za energie). Viem že sa opakujem, ale FS ma pomýlila, pretože Tweety mi poradila inak a myslím, že dobre. Môže mi na to niekto reagovať? Ďakujem
karakul
15.05.15,06:33
Môžeme len dohadovať, ako bola položená otázka na FS a aká bola odpoveď od nich. Však prilož kompletné znenie otázky i odpovede.
lotina
15.05.15,07:05
Dobre, otázka znela : Som platca DPH, prenajímam priestory na základe zmluvy bez DPH , kde je zahrnutá platba za prenájom vrátane energií. Faktúry za energie sú vyčíslené aj s DPH, kde si ale neuplatňujem tú DPH. Čiže nerobím vyúčtovaciu faktúru nájomcom. patrí celá faktúra do VOZD, alebo DPH do VNZD?

Odpoveď z porady : DPH do VOZD
Odpoveď z FS : DPH do VNZD.

Doteraz som sa riadil podľa rady z porady, teraz som v pomykove.
marjankaj
15.05.15,07:10
§19/3
(3) Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) okrem dane z pridanej hodnoty, ktorá sa vzťahuje na hmotný majetok a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5 písm. c),
Jarka 1
15.05.15,07:14
DPH za energie je vo fa vyčíslené. Ten kto fa vystavil DPH musel odviesť a ty si mala nárok na odpočet. Ak si sa ho dobrovoľne vzdala, nie je to VOZD.
marjankaj
15.05.15,07:16
Problém môže byť znenie faktúry.
Ak je na faktúre vyčíslená spotreba energie, tak by mala byť s DPH.
juzek691
15.05.15,07:22
On sa nevzdal DOBROVOĽNE, ale v zmysle zákona, ktorý mu neumožnil pýtať si DPH
Jarka 1
15.05.15,07:51
Pozrela som aj iné príspevky zadávateľky a až teraz som pochopila, že ona nie je nájomník, ktorý dostal fa za nájom + energie s vyčísleným DPH. Vychádzala som z tejto situácie.
lotina
15.05.15,08:29
ano, ja som prenajímateľ, ale stále neviem ako to spravím s tou dph.
juzek691
15.05.15,08:32
neviem čo ti presne napísali z FS, ale mala by si sa riadiť zákonom ako napísala marjankaj
karakul
15.05.15,08:46
... však doplnila v zadaní:
"Odpoveď z FS : DPH do VNZD."
marjankaj
15.05.15,08:57
Nie je podstatná odpoveď ale otázka. Píše že prenajíma na základe zmluvy. A potom zase o faktúre. Ak je na faktúre zvlášť prenájom a zvlášť služby, tak služby by mali byť s DPH.
lotina
15.05.15,09:21
Ale asi som sa nejako zle vyjadril. Ja prenajímam na základe zmluvy, v ktorej je uvedené : platba za prenájom je vrátane energií. Ale mne príde faktúra od ZSE, sú to zálohové platby, týkajú sa toho prenajatého priestoru, ktoré ja uhrádzam. A z takejto faktúry si neuplatňujem dph. Ja nerobím nájomcom žiadne faktúry.

Ak sa neviem dobre vyjadriť ospravedlňujem sa.
marjankaj
15.05.15,09:23
No záleží od toho ako tvoju otázku pochopili na FS.
Bez presného znenia otázky a odpovede sa ťažko k tomu vyjadriť.
karakul
15.05.15,09:32
... no asi sa naozaj nevieš dobre vyjadriť.
lebo je rozdiel medzi "platba za prenájom je vrátane energií" a cenou za prenájom - to veru nie je to isté. Pre posúdenie režimu DPH spôsob úhrady je nepodstatný.
točíme do dokola vyše tri hodiny a nebol si schopný dať ani presnú citáciu tvojej otázky a odpovede z FS
lotina
15.05.15,09:35
no neviem ako to pochopili, ale ja som položil otázku tak ako som napísal aj tu. Takže čo s tou dph z dodanej faktúry od SZE? mám ju dať do VOZD, alebo nie? Ďakujem za ochotu pomôcť, som otravný, ale skúste byť tolerantní. Ďakujem
marjankaj
15.05.15,09:38
prilož tú zmluvu.
lotina
15.05.15,09:44
ale ak niekto nechce, nemusí mi odpovedať, ja som doteraz čerpal z porady a ľudia sú tu veľmi ochotní pomôcť, ale ak niekoho otravujem, mrzí ma to.
marjankaj
15.05.15,09:52
Bez toho aby niekto videl tú zmluvu, sa asi nedá vyjadriť.
lotina
15.05.15,10:38
V zmluve - podotýkam, že ju robila realitka - sú vety :

Zmluvné strany sa dohodli na nájomnom vo výške 270 eur/ mesiac, vrátane energií. V cene nájmu je zahrnutá dodávka el.energie, vody tepla . Potom sú tam klasické body, ako práva a povinnosti...atď.

No a mne ako prenajímateľovi prídu zálohové faktúry za elektriku od ZSE a ja si neuplatňujem DPH, pretože je takáto zmluva s nájomcom.

Ja neviem čo mám ešte k tomuto prípadu napísať. Ďakujem
Jarka 1
15.05.15,11:27
Nájomné faktúruješ komplet vrátane energií bez DPH. Nevyčísluješ zvlášť energie. Podľa zákona ti preto nevznikne nárok na odpočítanie DPH z energií prostredníctvom podania DP DPH. Zákon to neumožňuje a preto cena energií vrátane DPH je daňovým výdavkom a celá ide do nákladov.

Presne ako ti marjankaj vyznačil červeným v jeho odpovedi: nemáš nárok a preto je DPH daňovým výdavkom.
lotina
15.05.15,11:51
Super, takto mi to radila aj Tweety, že celá suma na faktúre od ZSE ide do VOZD, teda aj DPH. Takže nie ako mi písali z FS. Takže ak je faktúra za elektriku 120 eur ( základ 100, DPH 20 ) celých 120 si dávam do VOZD. Mooooc dík.
marjankaj
15.05.15,14:47
No možno to treba účtovať takto:
základ dane ako službu a DPH ako ostatné.