roland92
15.05.15,10:29
Pravidelne cestujem za klientom do zahraničia, odkladám si faktúry z hotelov a letenky ale zaujíma ma, môžem si uplatniť aj náklady na stravu počas pobytu na základe bločkov z reštaurácií? Obedy, večere .. ďakujem za upresnenie
avalik
15.05.15,08:58
kde je tvoje miesto pravidelného výkonu činnosti? na SK alebo v zahraničí? si SZČO?
roland92
15.05.15,09:09
Som živnostník, pracujem z domu, občas však cestujem do zahraničia .. ohľadom nákladov za ubytovanie a cestovné mi to je jasné, ale neviem ako so stravovaním ak prakticky celý deň sa stravujem v reštaurácii .. čo si môžem uznať ako náklad a čo nie a na základe akého dokladu, díky moc
juzek691
15.05.15,09:12
...podľa zákona o cest.náhradach
avalik
15.05.15,09:21
nepotrebuješ doklad (bloček) na stravné, veď doklad, že si bol služobne v zahraničí máš - napr.letenka, doklad za ubytovanie ... do účtovníctva založíš cestovný príkaz/vyúčtovanie ZPC - kde to bude všetko vyčíslené podľa zákonných nárokov:
pozri § 13 zákona o cestovných náhradách http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283
a aj 401/2012 Z. z.Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-401

tu na porade je veľa otázok ohľadne stravného už zodpovedaných, stačí vyhľadávať

doplnenie:

ak vedieš evidenciu - a teda paušálne výdavky podľa § 6 ods 10 (40%, max 5040 eur ročne) tak tak v nich máš už zahrnuté aj prípadné cestovné náhrady - takže v tomto prípade je bezpredmetné sa zaoberať stravným alebo inými cestovnými náhradami

ak by si si ale uplatňoval preukázateľne vynaložené daňové výdavky (§ 6 ods. 11) a viedol daňovú evidenciu, prípadne JÚ, tak si do výdavkov môžeš zahrnúť aj cestovné náhrady
roland92
15.05.15,11:17
Ďakujem toto som potreboval, takže ak chápem správne, podľa tabuľky ak je cesta napríklad do ČR, každý deň pobytu môžem uplatniť 600kč na stravné, chápem správne? Ďakujem
roland92
15.05.15,11:19
Ešte pre info ... nevediem účtovníctvo, len evidenciu
avalik
15.05.15,11:36
to si mal uviesť hneď v zadaní ! ... doplnila som odpoveď