m.b.
15.05.15,13:49
Ahojte, poradte mi, prosim Vas! Ide o SZCO, ktory je neplatitelom DPH. Dostal objednavku z Rakuska, aby vo Viedni odstranil zo steny jednej budovy brectan. Ak by prijal tuto pracu, ake povinnosti by mal? Mal by sa registrovat pre DPH? Ak ano, ake dalsie povinnosti by mal este v suvislosti s DPH? Dakujem.
mondes
15.05.15,12:01
Tweety, a nejedná sa o § 16 zákona o DPH? On má jednoducho očistiť stenu budovy, takže to je práca na nehnuteľnosti. ....podľa mňa.
Tweety
15.05.15,12:04
neprečítala som si poriadne o akú službu ide, potom sa nemusí registrovať.
Tweety
15.05.15,12:05
NIe, nemá povinnosť registrácie.
m.b.
15.05.15,12:08
Dakujem. To znamena, ze nema ziadne povinnosti, kludne moze ist do Viedne, urobit tuto pracu, vyfakturuje normalne akoby to bola praca na Slovensku? Ziadne "komplikacie" s touto pracou by nemal?
pisty01
15.05.15,12:12
podla mna ide o sluzbu dodanu podla §16 a teda by mal fakturu vystavit s rakuskou DPH

vid priloha bod 4. pismeno f (strana 8)
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2013/2013_01_09_dph.pdf
m.b.
15.05.15,12:21
Dakujem za odpoved. Nevyznam sa v oblasti DPH, tak by si mi mohol dalej vysvetlit, ako by mal podnikatel postupovat, ak sa na neho vztahuje toto ustanovenie? Mal by sa registrovat pre DPH v Rakusku?
pisty01
15.05.15,12:26
Toto ustanovenie plati pre SR. Legislativa EU ohladne DPH by mala byt ujednotena, mozu vsak vznikat rozdiely. Preto by som najprv overil potrebu registracie v Rakusku. A potom zvazil dalsie kroky. S tym vam uz vsak pomoct neviem, ze kde, za kym a co vyziadat v rakusku. Usmernenie vam moze pomoct ako a co sa pytat v rakusku.
m.b.
15.05.15,12:32
Dakujem velmi pekne za odpoved. Prajem pekny zvysok dna :)
mondes
15.05.15,12:47
Takže takto:

SZČO nemá povinnosť sa registrovať na DPH, ani žiadnu inú povinnosť ohľadom DPH.

Odôvodnenie:

Ide o službu na nehnuteľnosti podľa § 16 zákona o DPH, takže miestom dodania je Rakúsko a dań by mala zostať tam.
Čo sa týka povinnosti v Rakúsku, tak to by som si overila, ale podľa všetkého ani tam sa nemusí nikde registrovať, nakoľko legislatíva v rámci štátov EU by mala byť rovnaká a u nás je to tak, že ak nadobudnete službu na nehnuteľnosti z EU, tak taktiež je to § 16 a nie je povinnosť sa registrovať. Takže tak, ako u nás príjemca služby z EU podľa § 16 sa nemusí registrovať, tak to bude aj v opačnom prípade a príjemca vašej služby sa nemusí registrovať v AT.

To som si vydiskutovala s pracovníčkou z FS.
m.b.
15.05.15,12:59
Dakujem za podrobne vysvetlenie, potesili ste ma :) Este by som sa chcela spytat, ci sa to iste vztahuje aj na tieto prace:
- cistiace prace v tovarni (vyskove prace, cistit by bolo treba potrubie),
- tesarske prace.
A este jedna otazka: treba na fakture uviest odkaz na zakon o dph, myslim konkretny paragraf zakona, ktory sa vztahuje na tento pripad?
mondes
15.05.15,13:37
Ak to potrubie sa týka nehnuteľnosti, tak taktiež sa neregistrujete. Ani tesarske práce. A čo sa týka tej odvolávky, tak podľa mňa, ak nie ste platcom DPH, tak nič také tam nepíšete.
m.b.
15.05.15,16:44
Dakujem :) Zacala som studovat zakon o dph. Vidim, ze v niektorych pripadoch ma dodavatel povinnost vystavit fakturu este pred dodanim sluzby. Vztahuje sa to aj na tento pripad, alebo v tomto pripade ma fakturu vystavit po dodani sluzby?