marjankaj
16.05.15,09:28
V trestnom zákonníku sa píše
§ 131
(3) Úplatkom sa na účely tohto zákona rozumie vec alebo iné plnenie majetkovej či nemajetkovej povahy, na ktoré nie je právny nárok.

Teda dary sú automaticky považované za úplatok? Veď na dar nie je právny nárok.
kopretinka
16.05.15,07:36
prepravuješ úplatky?
marjankaj
16.05.15,07:40
prepravuješ úplatky?
Ale prd. Hľadal som ako sa dá ukradnúť pozemok a narazil som na toto. Aspoň viem, prečo Fišer dostal podmienku. Človek aby si dával pozor ak kúpi manželke darček k narodeninám.:---
kopretinka
16.05.15,07:44
prepravuješ úplatky?
Ale prd.
tak prečo to máš v preprave :D
marjankaj
16.05.15,07:46
prepravuješ úplatky?
Ale prd.
tak prečo to máš v preprave :D
Ja som klikol na právo. Tú prepravu tam asi dal ten systém :eek: Jeden aby všetko kontroloval:rolleyes:
kopretinka
16.05.15,07:49
šak kuknem pred odoslaním,že čo odosielam,či?? aspoń si to uprav.editovanie nempoznáš?
Kým ťa manželka neudá,že ju podplácaš,tak sa neboj :D
Každý dar nie je automaticky úplatok.Šak ja by som musela byť doživotne v base.......:eek:
marjankaj
16.05.15,07:51
šak kuknem pred odoslaním,že čo odosielam,či?? aspoń si to uprav.editovanie nempoznáš?
Kým ťa manželka neudá,že ju podplácaš,tak sa neboj :D
Každý dar nie je automaticky úplatok.Šak ja by som musela byť doživotne v base.......:eek:
Takže ak ma nikto neudá, tak môžem zabiť aj prezidenta?
Veď v tom paragrafe to nie je podmienené udaním.
Peggynka
16.05.15,07:51
Pozor,tam je to presne definované :) Medzi úplatkom a darom je podstatný rozdiel v slove BEZ PROTIHODNOTY...:eek: Peniaze,kvety,knihy,fľaša ....zmenia majiteľa a darca za to nič nechce :D:D:D
Korupcia je zneužitie postavenia, funkcie alebo zverenej moci, napríklad v justícii, politike, priemysle,zdravotníctve a podobne na dosiahnutie materiálnej alebo nemateriálnej výhody, na ktorú poverená osoba nemá právne podložený nárok.
Skorumpovaný úradník, lekár alebo sudca okráda vlastných spoluobčanov, zneužíva svoju moc a jeho bezmocnosť.
marjankaj
16.05.15,07:54
Pozor,tam je to presne definované :) Medzi úplatkom a darom je podstatný rozdiel v slove BEZ PROTIHODNOTY...:eek: Peniaze,kvety,knihy,fľaša ....zmenia majiteľa a darca za to nič nechce :D:D:D

Akože nič nechce? Očakáva, že mu aspoň niečo nalejú.
Peggynka
16.05.15,07:56
Pozor,tam je to presne definované :) Medzi úplatkom a darom je podstatný rozdiel v slove BEZ PROTIHODNOTY...:eek: Peniaze,kvety,knihy,fľaša ....zmenia majiteľa a darca za to nič nechce :D:D:D

Akože nič nechce? Očakáva, že mu aspoň niečo nalejú.
To ma nenapadlo,že ti ide o naliatie,keď píšeš ... Človek aby si dával pozor ak kúpi manželke darček k narodeninám... :D Myslela som,že od nej chceš niečo iné :):):)
Ale keby si jej povedal,že "dám ti darček,keď mi dáš"...to by už bol úplatok :)
lujza.j
16.05.15,08:00
Pozor,tam je to presne definované :) Medzi úplatkom a darom je podstatný rozdiel v slove BEZ PROTIHODNOTY...:eek: Peniaze,kvety,knihy,fľaša ....zmenia majiteľa a darca za to nič nechce :D:D:D

Akože nič nechce? Očakáva, že mu aspoň niečo nalejú.
naliať som móžeš aj sám...ušetríš:---
kopretinka
16.05.15,08:03
Myslela som,že od nej chceš niečo iné :):):)
Ale keby si jej povedal,že "dám ti darček,keď mi dáš"...to by už bol úplatok :)
nemyslím.....veď nezneužíva svoje postavenie ani neokráda spoluobčanov :D
či? :D :D
marjankaj
16.05.15,08:05
Pozor,tam je to presne definované :) Medzi úplatkom a darom je podstatný rozdiel v slove BEZ PROTIHODNOTY...:eek: Peniaze,kvety,knihy,fľaša ....zmenia majiteľa a darca za to nič nechce :D:D:D

Akože nič nechce? Očakáva, že mu aspoň niečo nalejú.
To ma nenapadlo,že ti ide o naliatie,keď píšeš ... Človek aby si dával pozor ak kúpi manželke darček k narodeninám... :D Myslela som,že od nej chceš niečo iné :):):)
Ale keby si jej povedal,že "dám ti darček,keď mi dáš"...to by už bol úplatok :)
V trestnom zákonníku sa protihodnota nespomína.
marjankaj
16.05.15,08:06
Myslela som,že od nej chceš niečo iné :):):)
Ale keby si jej povedal,že "dám ti darček,keď mi dáš"...to by už bol úplatok :)
nemyslím.....veď nezneužíva svoje postavenie ani neokráda spoluobčanov :D
či? :D :D
To sa v tom paragrafe o úplatku nespomína, teda je to irelevantné.
Peggynka
16.05.15,08:06
Myslela som,že od nej chceš niečo iné :):):)
Ale keby si jej povedal,že "dám ti darček,keď mi dáš"...to by už bol úplatok :)
nemyslím.....veď nezneužíva svoje postavenie ani neokráda spoluobčanov :D
či? :D :D
Ako nezneužíva? Podmieňuje odovzdanie daru podmienkou :D Spoluobčanov neokráda,ale vyžaduje výhodu :eek:
marjankaj
16.05.15,08:08
Myslela som,že od nej chceš niečo iné :):):)
Ale keby si jej povedal,že "dám ti darček,keď mi dáš"...to by už bol úplatok :)
nemyslím.....veď nezneužíva svoje postavenie ani neokráda spoluobčanov :D
či? :D :D
A manžel nie je spoluobčan? Nakoniec nemusí ísť ani o manžela.:D
marjankaj
16.05.15,08:15
Pozor,tam je to presne definované :) Medzi úplatkom a darom je podstatný rozdiel v slove BEZ PROTIHODNOTY...:eek: Peniaze,kvety,knihy,fľaša ....zmenia majiteľa a darca za to nič nechce :D:D:D

A nepleť si to so zákonom o DPH. Tam sa hovorí o protihodnote.:D A je to celkom legálne.:---
Katy a R
16.05.15,08:20
janko - a prečo hľadáš dary v trestnom zákone? - dakde inde pozri;)
(aj keď niektoré dary veru sú "ako za trest")
marjankaj
16.05.15,08:27
janko - a prečo hľadáš dary v trestnom zákone? - dakde inde pozri;)
(aj keď niektoré dary veru sú "ako za trest")
Nehľadal som dary. Hľadal som krádež a našiel som definíciu úplatku. Dosť nápadne sa to podobá na dar.
Občiansky zákonník
DAROVACIA ZMLUVA

§ 628

(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
misoft
16.05.15,08:30
Jáááj .... zase splietaš konšpirácie.
Niekto má výročie - dám dar - je to úplatok? NIE! Ja za to predsa nič neočakávam.
Niekto niečo pre mňa vybaví - dám "dar" - je to úplatok? ÁNO! Pretože za to čakám protihodnotu.
marjankaj
16.05.15,08:37
Jáááj .... zase splietaš konšpirácie.
Niekto má výročie - dám dar - je to úplatok? NIE! Ja za to predsa nič neočakávam.
Niekto niečo pre mňa vybaví - dám "dar" - je to úplatok? ÁNO! Pretože za to čakám protihodnotu.
Jáj si dilino. A keď sa ten "dar" dá dodatočne? Už predsa nijakú protihodnotu neočakáva.
Písal som, čo je definované v zákone, a nie kto si čo domýšľa.
Katy a R
16.05.15,08:39
podobať sa môže - ale nezabudni, že vždy je tam napísané ..." na účely tohto zákona" ..;) - a pozriem, čo je predmetom zákona;)
misoft
16.05.15,08:40
Dar predsa môžeš dať kedykoľvek. Ale podmienka je, že za to nič neočakávaš. Ak ho dáš po vykonaní niečoho ako vďačnosť - už je to úplatok.
kopretinka
16.05.15,08:43
Jáááj .... zase splietaš konšpirácie.
Niekto má výročie - dám dar - je to úplatok? NIE! Ja za to predsa nič neočakávam.

jakže nie? šak aj ty chceš dar,keď budeš mať výročie :---
kopretinka
16.05.15,08:43
Dar predsa môžeš dať kedykoľvek. Ale podmienka je, že za to nič neočakávaš. Ak ho dáš po vykonaní niečoho ako vďačnosť - už je to úplatok.
nie je,je to odmena za vykonanú prácu :rolleyes:
misoft
16.05.15,08:44
Jáááj .... zase splietaš konšpirácie.
Niekto má výročie - dám dar - je to úplatok? NIE! Ja za to predsa nič neočakávam.

jakže nie? šak aj ty chceš dar,keď budeš mať výročie :---
Kto povedal? Ja dary neočakávam.....
marjankaj
16.05.15,08:45
podobať sa môže - ale nezabudni, že vždy je tam napísané ..." na účely tohto zákona" ..;) - a pozriem, čo je predmetom zákona;)
No veď. A trestný zákon ten úplatok aj patrične ohodnotí. Prečítaj si §131.
misoft
16.05.15,08:45
Dar predsa môžeš dať kedykoľvek. Ale podmienka je, že za to nič neočakávaš. Ak ho dáš po vykonaní niečoho ako vďačnosť - už je to úplatok.
nie je,je to odmena za vykonanú prácu :rolleyes:
Odmena, odmena - za prácu. Ale ak tá "práca" je hradená (viď lekári) - teda zaplatená, ak mu "zaplatíš" za zaplatené - úplatok. A keď to dáš vopred, jasný úplatok.
marjankaj
16.05.15,08:46
Kto povedal? Ja dary neočakávam.....
Šak ani nemáš na ne právny nárok.
marjankaj
16.05.15,08:51
Dar predsa môžeš dať kedykoľvek. Ale podmienka je, že za to nič neočakávaš. Ak ho dáš po vykonaní niečoho ako vďačnosť - už je to úplatok.
Teda ak ja dostanem darček k narodkám, a ak nechcem byť buran, tak mu tiež k narodkám niečo darujem, tak ide už o úplatok?
marjankaj
16.05.15,08:52
Odmena, odmena - za prácu. Ale ak tá "práca" je hradená (viď lekári) - teda zaplatená, ak mu "zaplatíš" za zaplatené - úplatok. A keď to dáš vopred, jasný úplatok.
To by každá predfaktúra bola úplatkom.:---
misoft
16.05.15,08:53
Veď viem.... preto nečakám.... :D
Ale k veci:
Decko má narodky - dostane auto - ja to považujem ako dar k narodeninám.

Decko zmaturuje na samé jednotky - dostane auto - ja to považujem ako odmenu za odvedenú "prácu"-

Decko ide maturovať - dostane auto (vopred) s tým, aby dobre zmaturoval - ja to považujem za úplatok. Pretože sa očakáva, že MUSÍ dobre zmaturovať.
misoft
16.05.15,08:55
Odmena, odmena - za prácu. Ale ak tá "práca" je hradená (viď lekári) - teda zaplatená, ak mu "zaplatíš" za zaplatené - úplatok. A keď to dáš vopred, jasný úplatok.
To by každá predfaktúra bola úplatkom.:---
Nesplietaj do toho obchodné vzťahy! Predfaktúra je predsa účtovne podchytená! Je to predsa evidované.

Začínaš byť s týmto trápny - nepi už toľko, tvoje IQ prudko padá dole.
kopretinka
16.05.15,08:55
Decko ide maturovať - dostane auto (vopred) s tým, aby dobre zmaturoval - ja to považujem za úplatok. Pretože sa očakáva, že MUSÍ dobre zmaturovať.
nie,to je motivácia :D
marjankaj
16.05.15,08:59
Odmena, odmena - za prácu. Ale ak tá "práca" je hradená (viď lekári) - teda zaplatená, ak mu "zaplatíš" za zaplatené - úplatok. A keď to dáš vopred, jasný úplatok.
To by každá predfaktúra bola úplatkom.:---
Nesplietaj do toho obchodné vzťahy! Predfaktúra je predsa účtovne podchytená! Je to predsa evidované.

Začínaš byť s týmto trápny - nepi už toľko, tvoje IQ prudko padá dole.
Ja som dal diskusiu k trestnému zákonu. Dar spĺňa charakteristiku úplatku. Ak k tomu nemáš čo povedať, tak sa choď realizovať inde.
Peggynka
16.05.15,09:01
Asi by nás z toho vymotal len MUDr. Lipták,ktorého rozpočet vylepšujú "darované" obrazy v ordinácii.Len ja,blondyna,som doteraz nepochopila ako :mee:
misoft
16.05.15,09:06
Decko ide maturovať - dostane auto (vopred) s tým, aby dobre zmaturoval - ja to považujem za úplatok. Pretože sa očakáva, že MUSÍ dobre zmaturovať.
nie,to je motivácia :D
To je "pravda" - motivácia - inak skrytý názov pre úplatok....
veronikasad
16.05.15,09:25
Jáááj .... zase splietaš konšpirácie.
Niekto má výročie - dám dar - je to úplatok? NIE! Ja za to predsa nič neočakávam.
Niekto niečo pre mňa vybaví - dám "dar" - je to úplatok? ÁNO! Pretože za to čakám protihodnotu.
Jáj si dilino. A keď sa ten "dar" dá dodatočne? Už predsa nijakú protihodnotu neočakáva.
Písal som, čo je definované v zákone, a nie kto si čo domýšľa.
To dodatočne teraz napadlo aj mňa. Keď pri odchode z nemocnice dám sestričkám - ako poďakovanie za dobrú starostlivosť - kávu a bonbonieru, myslíš, že je to tiež dar (alebo neboj úplatok)? Iná situácia by bola, keby som si ich "uplácala" pri nástupe na oddelenie.
misoft
16.05.15,09:27
Niekto by to povedal vďačnosť, iný - úplatok. V samotnej podstate - je to úplatok, pretože ich povinnosťou je o pacienta sa starať......
Na druhej strane - ako vďak za starostlivosť - veď často čítame, ako sú na tom zdravotné sestry - za málo peňazí musia dať veľa "muziky" (roboty)....
veronikasad
16.05.15,09:29
Niekto by to povedal vďačnosť, iný - úplatok. V samotnej podstate - je to úplatok, pretože ich povinnosťou je o pacienta sa starať......
Na druhej strane - ako vďak za starostlivosť - veď často čítame, ako sú na tom zdravotné sestry - za málo peňazí musia dať veľa "muziky" (roboty)....
Upláca sa vopred, aby pacient získal nejaké výhody ..
marjankaj
16.05.15,09:29
To dodatočne teraz napadlo aj mňa. Keď pri odchode z nemocnice dám sestričkám - ako poďakovanie za dobrú starostlivosť - kávu a bonbonieru, myslíš, že je to tiež dar ?
No samozrejme je to dar. Veď im to nepredávaš.
Ale podľa trestného zákonníka to spĺňa definíciu úplatku. Záleží iba od toho na aký účel je použitý.
veronikasad
16.05.15,09:31
To dodatočne teraz napadlo aj mňa. Keď pri odchode z nemocnice dám sestričkám - ako poďakovanie za dobrú starostlivosť - kávu a bonbonieru, myslíš, že je to tiež dar ?
No samozrejme je to dar. Veď im to nepredávaš.
Ale podľa trestného zákonníka to spĺňa definíciu úplatku. Záleží iba od toho na aký účel je použitý.
tomu účelu nerozumiem. Kávu vypili, bonbony zjedli, či si myslel niečo iné ?
marjankaj
16.05.15,09:36
tomu účelu nerozumiem. Kávu vypili, bonbony zjedli, či si myslel niečo iné ?
Bonboniéra je vec. Sestričky na ňu nemajú právny nárok, iba ak by si ju kúpili. Teda ide o úplatok.
Pokiaľ ide o účel, tak v trestnom zákonníku sú podľa účelu stanovené sadzby. Tým však netvrdím, že každý účel je trestný.
Dr, Fišer alebo Dr.Lipták by o tom vedeli povedať viac.
veronikasad
16.05.15,09:45
tomu účelu nerozumiem. Kávu vypili, bonbony zjedli, či si myslel niečo iné ?
Bonboniéra je vec. Sestričky na ňu nemajú právny nárok, iba ak by si ju kúpili. Teda ide o úplatok.
Pokiaľ ide o účel, tak v trestnom zákonníku sú podľa účelu stanovené sadzby. Tým však netvrdím, že každý účel je trestný.
Dr, Fišer alebo Dr.Lipták by o tom vedeli povedať viac.
Dary Dr. Fišera - to je trošku iná káva oproti mojej káve a bonboniere ktorú som dala a dám aj v budúcnosti po odchode z nemocnice sestričke, ktorá si to svojim milým prístupom k pacientom "zaslúži" . (Už som jednej sanitárke v nemocnici povedala, že by mala isť upratovať do maštale, že ani tie hoviadky by si nezaslúžili také správanie ako má ona k pacientom)
Peggynka
16.05.15,16:41
Dary Dr. Fišera - to je trošku iná káva oproti mojej káve a bonboniere ktorú som dala a dám aj v budúcnosti po odchode z nemocnice sestričke, ktorá si to svojim milým prístupom k pacientom "zaslúži" . (Už som jednej sanitárke v nemocnici povedala, že by mala isť upratovať do maštale, že ani tie hoviadky by si nezaslúžili také správanie ako má ona k pacientom)
To ja takéto veci riešim hneď...prišla,hodila na stolík obliečky a štekla...prezlečte si! pozreli sme na seba s ďalšou novoprijatou pacientkou (tá ledva stála na nohách) a ja som sa otočila na opätku a prišla som naspäť s vrchnou sestrou :eek: ,ktorej som cestou "sľúbila",že keď to nevyrieši ona,píšem sťažnosť riaditeľovi a otázku na poisťovňu,či pacient si má prezliekať periny.
BXLmiami
18.05.15,04:45
Čo ste to riešili cez weekend?Pacient si nemá sám prezliekať periny,ale to je v náplni práce sanitárky,nie sestry :-))A výklad spravili právnici-po vykonaní služby a nepodmienuješ to ničím to je dar.Dopredu a niečo za to chceš je úplatok.
marjankaj
17.06.15,19:55
Čo ste to riešili cez weekend?Pacient si nemá sám prezliekať periny,ale to je v náplni práce sanitárky,nie sestry :-))A výklad spravili právnici-po vykonaní služby a nepodmienuješ to ničím to je dar.Dopredu a niečo za to chceš je úplatok.
A prečo si myslíš, že hociaký právnik tu má vykladať zákony? Vykladať zákon je v kompetencii ústavného súdu.
Keby tie zákony napísali právnici poriadne, tak by ich nemuseli tak často opravovať(čítaj novelizovať).

Podobne je to s našimi bojovníkmi na Ukrajine. Minister síce netuší, či sa dopustili trestného činu a ani akého, ale už chcú novelizovať zákon, aby ich mohli patrične potrestať. A tomuto sa hovorí právny štát.
lacotinka
18.06.15,20:19
Čo ste to riešili cez weekend?Pacient si nemá sám prezliekať periny,ale to je v náplni práce sanitárky,nie sestry :-))A výklad spravili právnici-po vykonaní služby a nepodmienuješ to ničím to je dar.Dopredu a niečo za to chceš je úplatok.

ale nooooo

aj 10 % dávajú, až keď 100 dostanú = po vykonaní schválenia !!!!!!!!