brcka
17.05.15,09:32
Chcem sa opýtať ohľadom zmluvy o prenájme bytu.Som v podnájme a mam zmluvu na rok no majiteľ sa rozhodol že chce byť predať.Môžete mi poradiť či má právo ma vysťahovať z bytu skôr ako skončí zmluva.Ďakujem
veronikasad
17.05.15,07:40
Máš v zmluve výpovednú dobu ?
brcka
17.05.15,07:49
Zmluva je podpísaná na rok . Nič také tam nie je pisane ohľadom takejto situácie.
ivka70
17.05.15,07:53
Predaj bytu nie je dovodom na ukoncenie platneho prenajmu.
Kupujuci prebera aj zavazky z riadne uzavretej zmluvy.
taiko
17.05.15,07:53
nemas v zmluve uvedenu vuypovednu lehotu? Nemozes sem tu zmluvu prilepit?
veronikasad
17.05.15,08:02
Pozri Občiansky zákonník - Tretí oddiel
Skončenie nájmu

§ 676

(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.

(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.

§ 677

(1) Zrušiť nájomnú zmluvu dojednanú na neurčitú dobu možno, ak nedôjde k dohode prenajímateľa s nájomcom, iba výpoveďou.

(2) Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote.
Peggynka
17.05.15,13:42
dmc
17.05.15,15:33
Najprv si ujasnime ci je najomna zmluva v zmysle Obcianskeho zakonnika alebo ide o zmluvu o kratkodobom najme zak.č.98/2014. V prvom pripade -predaj bytu nieje dovod na podanie vypovede zo strany najomcu. V pripade zmluvy o kratkodobom najme to moze byt uvedene ako dovod vypovede - avsak musi to byt konkretne dohodnute v zmluve.
dmc
17.05.15,15:38
predpokladas ze najomnicka hrubo porusila najomnu zmluvu ??? Pretozi ak nie - tak tento postup je v tomto pripade nepouzitelny.
Peggynka
17.05.15,16:34
Nepredpokladám,ona to pochopila,že takto sa môže zachovať majiteľ-inak nie.Písala mi :)