hana79
18.05.15,10:43
Rozhodli sme sa kupit byt. Danu nehnutelnost sme si uz vybrali. Problemom je, ze predavajuci za tento byt stale platia hypoteku, ale chcu si kupit dom. Co znamena, ze nasa banka vyplati ich hypoteku a zvysok im dame v hotovosti (teda do uschovy k notarovi). To bol povodny plan, ale kedze vsetky strany chcu dosiahnut, aby predaj a stahovanie prebehli co najskor, navrhla nam RK zmenit postup (aby sme usterili cas aj poplatky u notara za zrychlene konanie). Spominali nieco o podpise zaloznych zmluv a tiez zapis zalozneho prava do LV. Viete mi niekto prosim zrozumitelne vysvetlit tenot postup. Resp. ci je to v poriadku a ake su rizika?
Chobot
18.05.15,09:18
Neviem, čo presne ti poradila realitná kancelária, preto ti neviem k tomu povedať, či je to v poriadku alebo nie.

Ak to ale chcete zrealizovať, tak záložným zmluvám sa aj tak nevyhnete.

Pre istotu si to zrekapitulujeme. Máte vyhliadnutú nehnuteľnosť. Tá nehnuteľnosť je založená v prospech banky, kde má majiteľ úver. Ty si tiež ideš brať úver. Ručiť budeš asi tou istou nehnuteľnosťou. Alebo máš inú nehnuteľnosť, ktorú si ponúkla banke ako zálohu za úver? (to by zjednodušilo proces). Predpokladám, že nie, takže asi ste tú nehnuteľnosť aj dali ohodnotiť.

Nebudem teraz špekulovať nad tým, či je zabezpečenie nehnuteľnosťou dostatočne vysoké pre banku alebo či ti schvália úver. Predpokladám, že s tým problém nie je.

Takže najprv treba v tvojej banke oznámiť, čo presne kupuješ, priniesť LV aj s tou ťarchou. Zároveň banka majiteľa nehnuteľnosti potvrdí zostatok úveru, čo tiež zanesieš do tvojej banky. Pri (alebo po) schválení úveru ti tvoja banka dá podpísať záložnú zmluvu (teda podpisovať ju bude ešte ten pôvodný vlastník, lebo ty ešte nebudeš vlasníkom). Zároveň v tvojej banke k úveru vystavíš neodvolateľný príkaz na úhradu sumy vo výške zostatku úveru (toho majiteľa) v prospech jeho banky. Ak ešte zostanú nejaké prostriedky, tieto môžu byť vyplatené po splnení dohodnutých podmienok tebe alebo predávajúcemu. (môže to byť po zapísaní záložného práva v prospech tvojej banky, alebo pre teba je lepšie, ak to bude vyplatené až po predložení LV, kde budeš zapísaná ako majiteľ).

Zvyšnú časť sumy, píšeš, že budete riešiť notárskou úschovou. Neviem, o akú sumu ide ani koľko to bude stáť u notára, ale podľa mňa vinkulovaným účtom v banke by to vyšlo lacnejšie.

Napr. ja som teraz kupoval pozemok a za tým účelom som si zriadil vo VUB účet, kde som za 75 EUR vinkuloval v prospech predávajúcich dohodnutú sumu. Po predložení LV so zapísaným mojim menom banka vyplatila predávajúcim určenú sumu a hotovo. U notára sa platí podľa výšky uschovanej sumy takto:

2. Ak ide o cenný papier alebo o peniaze
pri základe nepresahujúcom sumu 3 319,39 eura .......... 23,24 eura,
pri základe nad 3 319,39 eura do 16 596,96 eura vrátane .......... 49,79 eura,
pri základe nad 16 596,96 eura do 33 193,92 eura vrátane .......... 99,58 eura,
pri základe nad 33 193,92 eura do 331 939,19 eura vrátane .......... 165,97 eura,
pri základe presahujúcom sumu 331 939,19 eura .......... 331,94 eura.

TAk si porovnaj poplatok a zistíš, či je to pre teba lacnejšie u notára alebo v banke. U mňa bola tá suma dosť vysoká a lacnejšie vyšlo v banke.

Teraz späť k transakcii: Po zapísaní záložného práva (v prospech tvojej banky) tvoja banka vyplatí peniaze banke pôvodného majiteľa. Tá, keďže už je úver splatený, tak uvoľní nehnuteľnosť - dá súhlas s výmazom záložného práva. Bohužiaľ tento úkon trvá na katastri až 3 mesiace. Tá banka pôvodného vlastníka ale môže dať súhlas k prevodu vlastníka, takže súbežne môžete s predávajúcim podpísať kúpno-predajnú zmluvu, ktorú dáte zavkladovať do katastra. Po zápise teba ako vlastníka potom banka (alebo ten notár) uvoľní zvyšnú sumu predávajúcemu. Časom sa vymaže záložné právo tej banky predávajúceho a zostane na LV zapísané len záložné právo v prospech tvojej banky a stávaš sa právoplatným majiteľom nehnuteľnosti.

Znie to jednoducho, ale sú potrebné mnohé kroky (keďže ste komplikovaný prípad - úver aj predávajúci aj ty). No s pomocou bánk to zvládnete. Bude to trvať pár mesiacov a tie vklady ťa tiež budú niečo stáť. Ak to chceš urýchliť na katastri, tak je to možné, ale stojí to oveľa viac (riadny vklad, t.j. do 30 dní = 66 EUR, urýchlený do 15 dní = 266 EUR).

Ešte otázky?
hana79
18.05.15,09:24
Dakujem za odpoved. No v podstate toto vsetko co hovoris, ano takto to malo prebehnut povodne. Ale aby sa ti povodni majitelia mohli cim skor vystahovat a my nastahovat, tak to chcu urychlit. Asi sa ich este raz musim opytat, co mysleli tymi zaloznymi zmluvami. Povodne sme totiz mali ist cez to zrychlene konanie za 266Eur, ale teraz to vraj nebude potrebne.
Chobot
18.05.15,09:27
Iný spôsob mi nenapadá. Ale realiťáckej a právnickej fantázii sa medze nekladú. Takže nevylučujem, že je aj iná možnosť. Či bude rýchlejšia a lacnejšie ... to neviem. Nechaj si to poriadne vysvetliť a daj vedieť.
Chobot
18.05.15,09:29
Predsa je spôsob, ako to trochu urýchliť. Niekedy banky súhlasia s výplatou úveru už na základe potvrdeného vkladu záložného práva doloženého výpisom z LV, kde je zapísaná plomba. To môžeš mať na druhý deň po podaní návrhu na vklad, nemusíš čakať, kým kataster zapíše záložné právo.

Takže ak by s tým tvoja banka súhlasila, tak to urýchliš asi o mesiac.
hana79
18.05.15,09:29
Ok, snad to uz na dalsikrat lepsie pochopim.
hana79
18.05.15,09:35
no, to bude asi ono, neobnasa to nejake vyssie riziko, nez povodny postup?
Chobot
18.05.15,09:46
Pre teba nie. Pre banku áno - môže sa stať, že z nejakého dôvodu kataster ten vklad zamietne a potom banka vyplatila úver, hoci nemá ručenie nehnuteľnosťou. Preto nie vždy s tým banka súhlasí.
hana79
18.05.15,09:49
Aha. No tak teda uvidime, ako to cele dopadne. Som zvedava.
Velmi pekne dakujem za pomoc.
arizona
18.05.15,11:04
Nebolo by najjednoduchsim riesenim,aj najrychlejsim,aby si predavajuci preniesol hypoteku na tu novu nehnutelnost?
hana79
18.05.15,11:51
Povodne tak uvazovali, ale vraj takto je to rychlejsie vraj
Chobot
18.05.15,13:09
To by museli založiť tú nehnuteľnosť, o ktorú majú záujem. A keďže ešte nie je ich, tak so záložným právom by musel súhlasiť ešte súčasný majiteľ (predávajúci). A ten by nemal žiadnu protihodnotu za to, že pre cudzích ľudí založí svoju nehnuteľnosť v prospech nejakej banky. Tam banka ani len výplatu úveru nevie vinkulovať v prospech predávajúceho, lebo úver už je vyčerpaný.

To by najprv museli tú nehnuteľnosť kúpiť, prepísať na seba a potom založiť. A na to asi nemajú peniaze. Takže tudy cesta nevede.