lilly1210
18.05.15,12:08
Dobry den,

Mam taky zamotany pripad.

Klient ma dve firmy A a B. Daval si u externej firmy urobit zmenu v Obchodnom registri pre svoju firmu A.
Nedorozumenim sa stalo, ze mu tuto sluzbu fakturovali na jeho druhu firmu B. Co sa aj uhradilo z uctu tej druhej firmy B.
Potom si kratko na to dalsi zamestnanec vsimol omyl a poziadal o novu fakturu so spravnym odberatelom, teda na firmu A.
Prvu fakturu spokojne vyhodili, druhu si dali do uctovnictva firmy A a poznacili na nu, ze je uhradena.
Tym to pre nich zhaslo.

Ja mam teraz fakturu na na firmu A, uhradenu z uctu firmy B.
Co s tym?
Ako toto zauctovat?
Jedna sa o faktury z minulého roka (maju posunute danove priznanie na 30.6.).
kavka
18.05.15,10:31
Ja by som previedla úhradu fa z firmy A na B, priložila by som si k tomu poznámku o skutočnosti. A by mala faktúru uhradenú a do B by sa úhrada vrátila.
Tweety
18.05.15,10:32
uhradila firma B, nie A, faktúra patrí A
Tweety
18.05.15,10:35
B platila za A, má voči A pohľadávku, a B záv. voči A.
kavka
18.05.15,11:10
Však áno. Firma A potrebuje previesť úhradu a firme B treba úhradu vrátiť.
A si splní záväzok a B bude mať uhradenú pohľadávku.
kavka
18.05.15,11:15
Preto musí firma A faktúru uhradiť, ale nebude ju už uhrádzať dodávateľskej firme, ale si to vysporiada medzi svojimi A a B.
Tweety
18.05.15,11:19
veď áno, tak som to napísala tiež, ale v tom príspevku hneď na začiatku to máš ináč
kavka
18.05.15,11:30
Asi sa nerozumieme. Ja myslím, že to mám v obidvoch príspevkoch rovnako.
Tweety
18.05.15,11:31
kavka:Ja by som previedla úhradu fa z firmy A na B,, toto je metúce, či len mne?
karakul
18.05.15,11:38
"B platila za A, má voči A pohľadávku, a B záv. voči A. "

B neplatila za A, a nemá voči A pohľadávku, ani B záv. voči A.
Pretože faktúra bola vystavená na B, a aj tá to uhradila.

Ak dodávateľ vystavil faktúru na B namiesto A, a neskoršie vystavil faktúru na A, tak mal zároveň vystaviť faktúru - dobropis na B.

Nasledne riešiť trojzápočtom.
adka18
22.05.15,06:54
Prevedte uhradu z firmy A do firmy B s prilozeniou kopiu dokladu a s informaciou, ze dodavatel nevystavil dobropis. kavka to napisala, len vymenila firmy, ale spravne reagovala.
karakul
22.05.15,08:35
... tvrdiť, že je niečo správne, ak ani nevieme, či ide o platcov DPH či nie, je dosť odvážne; ale stalo sa zvykom, že zadávatelia tém sa neunúvajú zadať podstatné informácie.