Miba987
18.05.15,14:25
Rada by som vedela ako upraviť výšku výživného pre dieťa ktoré ide študovať na vysokú školu, teda má už možnosť ako iní privyrábať si na štúdium sám. Žijeme v spoločnej domácnosti s priateľom ktorý má túto vyživovaciu povinnosť, som na materskej s dvoma deťmi, na účtoch sme v povolenom prečerpaní, splácame úver a leasing. Zdá sa mi 200 EUR dosť v tejto situácii. Ako postupovať? Vopred ďakujem
ivka70
18.05.15,13:05
Vyska vyzivneho zavisi od prijmu priatela, nie od prijmu dietata.
Dieta sa ma podielat na zivotnej urovni rodica a nastupom na vysoku skolu sa naklady deti skor zvysuju ako znizuju.
Ak sa priatelovi nezmenil prijem, tazko mu sud znizenie vyzivneho v takomto pripade priklepne.

Nepises, aky ma priatel prijem, posudzujes len vysku vyzivneho ako takeho.
Uver a leasing ani neber do uvahy.
Povies niektoremu zo svojich deti, ze ma jest menej, kedze splacate auto na leasing?
Peggynka
18.05.15,13:47
Môže podať návrh,ale výsledok mnohokrát závisí od sudcu ako posúdi vyváženosť životnej úrovne rodiča s oprávnenými nákladmi dieťaťa.
http://www.najpravo.sk/rodinne-pravo/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/z/znizenie-vyzivneho-pre-malolete-dieta-vzor-navrhu.html
bubkoch
18.05.15,20:50
zavisi od toho kedy bolo naposledy stanovene vyzivne a ako sa odvtedy zmenili pomery ...
ak 200 € bolo stanovenych PREDTYM ako priatelovi pribudli 3 nove vyzivovacie povinnosti (ty a 2 deti), tak sanca na znizenie sa rovna istote ... ak ten uver je hypo na nehnutelnost v ktorej mate trvaly pobyt tak sud pri znizení zohladni aj tento výdavok ...
treba dat navrh na sud, prilozit doklady (rodne listy, prijem, atd) a cakat na pojednavanie a rozhodnutie
bubkoch
18.05.15,20:59
vela nepresnosti v tvojom prispevku ...

Vyska vyzivneho zavisi nielen od prijmu ale aj od NUTNYCH VYDAVKOV priatela

a co je hlavne: sud pri rozhodovani o ZMENE vyzivneho posudzuje ZMENU pomerov od posledneho stanovenia vyzivneho ...
takze to ci sa povinnemu nezmenil prijem NIE JE podstatne, ak sa mu podstatne zmenili VYDAVKY ...
veronikasad
18.05.15,21:36
Prepáč, zdá sa mi nefér žiadať o zníženie výživného len preto, že vysokoškolák si môže privyrobiť. Nepíšeš o veku Vašich detí, veď to aj dieťa tvojho priatela by mohlo povedať, že ty nemusíš byť na RD do troch rokov veku dieťaťa - a môžeš ísť pracovať.
veronikasad
18.05.15,21:38
Náklady vysokoškoláka sú podstatne vyššie ako náklady stredoškoláka. Prax býva často opačná, že nástupom na VŠ je požiadavka na zvýšenie výživného ...
ivka70
19.05.15,06:09
Ano, uznavam, je tam vela nepresnosti.
Bol to hlavne pokus vysvetlit zadavatelke, ze tak ako sa na vyzivne pozera, to nie je celkom spravny uhol pohladu.

Ak priatel zaraba 2000 EUR v cistom, ma 3 deti (otazne je, ci jeho priatelka je vyzivivanou osobou), a jeho nevyhnutne vydavky na byvanie a stravu su 1000 eur, tak stale ostava na kazde dieta 300 EUR, pricom vo vyssom veku byva vyzivne posudzovane vyssie - vzhladom na vyssie naklady. Cize 200 EUR je v takomto pripade stale stale pod hranicou mozneho vyzivneho.

Aby sa potom pri ziadosti o znizenie vyzivneho necudovali, ze sud posudi zmenu pomerov na strane vyzivovaneho dietata a vyzivne este zvysi.