mirka134
18.05.15,21:20
Dobrý deň,
prosím Vás chcem sa spýtať či by mi vedel niekto poradiť ako je to na školskom internáte so zodpovednosťou ale bo zničením majetku.
Môj syn je na internáte - nezrekonštruovanom, v septembri upozornili vychovávateľku na prasknutú vaničku v sprche, ktorá bola poškodená len na kraji na neskôr im praskla v strede a tak im vychovávateľka povedala, že si to budú musieť zaplatiť vraj to naschvál zničili oni. No študenti sa voči tomu vzopreli a potom povedali, že ju vymenia radšej sami, školník povedal, že on to robiť nebude a vraj oni to chcú kvalitne.
Pričom to je starý sprchový kút s obkladačkami a len položená vanička na bokoch z dlážky. Potom to nechali opraviť a vraj zaplatili za to 400 € - čo sa nám zdá za výmenu len vaničky - na silikon veľmi veľa a 200 € chcú od študentov. Pričom to bolo určite opotrebenie podľa fotiek sprchového kútu.

Pridala som foto opravenej vaničky
ďakujem za každú radu a pomoc
bodliak
18.05.15,19:46
A koľko slečien bolo v sprche, keď to prasklo ?
mirka134
18.05.15,19:47
Ja sa pýtam vážne a je to fakt opotrebné a nožičky prehrdzavené ale Ďakujem
bodliak
18.05.15,19:50
Ja chcem vážne poradiť, nech sa to správne nadimenzuje. Nechcete snáď riešiť prasknutú vaničku o mesiac znova...
arizona
18.05.15,19:56
ved priloze tie fotky pred a po
Chobot
19.05.15,08:07
Je to poškodené z opotrebenia, nie z toho, že by to teraz zničili študenti. Veď tá vanička možno zažila ešte bývalý režim (má najmenej 10-15 rokov). Ale jeden nikdy nevie.

Cena 400 EUR za opravu je nehorázne. Neviem, akú vaničku tam teraz dali, ale dá sa kúpiť plechová, smaltová za 60 EUR:

http://www.kupelne-shop.sk/sprchova-smaltovana-vanicka-90x90x12cm-hoossmalt90-p-5535.html

a práca by nestála viac ako 100 EUR. Ako rodič by som tam išiel a vybavil si to s vedením internátu osobne, nie cez študentov. Tí sú vyplašení a nevedia voči vedeniu vystupovať rázne.

Internát nech si to zaplatí ako opravu. Ak ich obviňuje, že to poškodili, nech to dokáže.
mirka134
19.05.15,08:15
nám sa to tiež zdá veľká suma a ešte k tomu opotrebenie. No aj som volala so zástupcom tak mi povedal že si to musia zaplatiť vraj tá vanička je nová a študenti majú zaplatiť 200 €. Horšie je že si neodfotili poškodenie v septembri. Faktúru mi nechcel poslať emailom a vraj si ju mám prísť pozrieť a že mi ju ani neprofotí.
arizona
19.05.15,11:39
Podla obrazkov je jasne,ze material je vyrazne opotrebovany a zniceny svojim vekom. Je zazrak,ze to vobec vydrzalo do teraz. Ano,dali novu vanicku,ale nie preto,ze by niekto umyselne poskodil nejaku doterajsiu novu,ale preto,ze povodna uz dosluzila. Je povinnostou prevadzkovatela internatu,aby prenajimal izby,ktore su riadne obyvatelne a bez. hygienickych,ci bezpecnostnych rizik. Ja by som na vasom mieste odmietla zaplatit,je to nehoraznost!
mirka134
19.05.15,11:52
Áno aj som sa voči tomu ozvala, ale povedal, že ak chcem aby som sa súdila, že to nie je opotrebením ale zničením. To je asi naše školstvo a tí ktorí tam robia dajú si opraviť niečo pre seba a jemu to zaplatia žiaci.
Oliwa
19.05.15,12:14
Na školskom internáte je to so zodpovednosťou alebo zničením majetku tak, ako to má škola/internát zakotvené v školskom/internátnom poriadku. Pozri si stránku školy/internátu, mali by ho tam mať zverejnený. A podľa toho sa zariaď.

Nechápem, ako môže školník povedať, že on to robiť nebude... Veď školník by mal byť manuálne zručný, a takúto robotu by mohol zvládnuť, ak nie on, tak údržbár... To tam nikoho takého nemajú? Alebo niekto z rodičov, ak by sa taký bol našiel... Ale to by si škola potom nemohla pýtať 400 €.

Pozri si na webe cenu novej vaničky, silikónu + cenu práce a porovnaj so sumou na faktúre. Na rodičovskom sa to neriešilo? A ak sa zachcelo pánovi riaditeľovi súdiť, tak nech Ťa dá na súd on... žiadny sa tým zaoberať nebude... A takéto veci sa nevybavujú po telefóne... Treba to riešiť na pôde školy/internátu, ideálne všetci rodičia spolu, ktorých deti tú hrdzavú vaničku poslali na smetisko internátnych dejín... Neodmietnuť zodpovednosť, ale jasne dať najavo odkiaľ-pokiaľ... Prípadne požiadať o vyjadrenie pani vychovávateľku...
ivka70
19.05.15,12:19
Povedz mu, ze nech sa on sudi s vami a dokaze, ze to bolo opotrebovanim.
220870
19.05.15,12:22
Všetky laminátové vaničky tohto tipu sú poddomenzované nekvalitné.Jenoznačne podľa fotto šlo o nekvalitnú šlendriánskú prácu toho kto tú vaničku osádzal.Vanička nebola osadená podľa predpisov výrobcu.
mirka134
19.05.15,12:23
Áno majú, že keď zničia majetok majú si ho zaplatiť len tu tvrdí zástupca, že to je zavinením niekoho ale - nikto sa nechce priznať.
Kópiu faktúry mi poslať nechce a že synovi ju neukáže vraj ak chcem mám sa prísť pozrieť osobne, že mi ju dá nahliadnuť. Aj som mu povedala, že 400€ je veľa vraj aké tam obkladačky dal aké mal a že on od nich chce 200€ za vaničku. Ešte som pridala foto z opravenej vaničky.
Oliwa
19.05.15,12:28
A to sú akože aj nové obkladačky? Veď vyzerajú rovnako, ako tie predtým...
mirka134
19.05.15,12:38
No to ti poviem keď som sa ho pýtala, vraj "aké som mal také som dal" Je to nehorázne akože verím, aj nemôžem povedať že deti v dnešnej dobe sú ... ani ja by som vždy nedala ruku do ohňa za svoje dieťa ale keď som to videla a potvrdil mi to aj iný odborník, že to je staré a potvrdili ste mi to aj vy. Viem v akom predpotopnom stave je internát tak mi to jednoducho nedá sa nerozčuľovať a neriešiť to...
Chobot
19.05.15,12:38
Presne tak. Oni chcú od vás peniaze, tak nech sa súdia oni. Ty nemusíš nič platiť.
Chobot
19.05.15,12:41
A mne príde, že tá vanička by neudržala ani chlapa s konštrukciou Rytmusa, nieto ešte pani Ružičkovú.... Veď to je lacný plast, vhodný možno do druhej kúpeľne v domácnosti.
Oliwa
19.05.15,12:47
Chobot, si zabil... Rytmus v škole?
Ing. Ľubomír Janoška
19.05.15,13:17
Pokiaľ syn nedostane písomnú výzvu, nič neplatiť.
Keď ju dostane, namietať.
mirka134
19.05.15,14:02
Ďakujem krásne všetkým za pomoc a nebudem ich už kontaktovať a poviem synovi nech im povie ak niečo chcú nech nám pošľu list aj tak mi povedal v telefóne že sa po telefóne so mnou nemieni baviť a vraj so synom nič riešiť nebude - tak budem čakať. No uvidím ako sa to vyvinie - len sa bojím aby ich náhodou kôli tomu nevylúčili z internátu a potom by nemal kde bývať je to od nás ´daleko .
Peggynka
19.05.15,15:33
Ja by som im napísala,že nakoľko mám poistenie domácnosti s poistením zodpovednosti členov domácnosti,tak to idem nahlásiť ako poistnú udalosť a poisťovák príde na to pozrieť.Teda ak tú robotu a škodu chcú mať uhradenú,nech si pripravia kópie faktúr za materiál a prácu.O čo sa stavíš,že už nebudú od teba nič chcieť :D ???
mirka134
19.05.15,16:35
No uvidím lebo to som mu povedala, že ak to budú chcieť zaplatiť tak budem chcieť faktúru a vyjadrenie, že chcú odo mňa uhradiť sumu za škodu, že to pôjde cez poisťovňu.
Len oni nás rodičov ešte nekontaktovali ale všetko riešili so študentami. a teraz im boli povedať že majú 6 študenti, ktorí bývajú na bunke uhradiť po 33 €. Ale keď som chcela faktúru tak mi povedal, že ju študentom nedá a emailom ju nepošle. Ešte som mu aj vravela aby si tam odrátal amortizáciu a ani o tom nechcel čuť - ale prišlo mi to pri rozhovore ako keby tam predtým dávali staré vaničky.
Peggynka
19.05.15,17:27
Ono totiž poisťovňa neposiela peniaze tebe,ale poškodenému;čiže oni mu sumu,ktorá im patrí vyrátajú :) Obávam sa,že nedostanú nič.Dúfam,že im na to neskočí niektorý zo študentov. Je dobré,že máte fotodokumentáciu.
arizona
19.05.15,17:36
V kazdej civilizovanej spolocnosti to funguje tak,ze ked niekto ziada nieco preplatit,,mal by predľozit doklady,faktury a pod.na kontrolu,aby si obhajil svoje poziadavky. Ale je podozrive,ze sa tomu brania. Pohroz kontrolou z danoveho uradu. Inak,je fajn,ze mate foto tej starej vanicky odspodu,kde jasne vidiet zub casu...
lapejko
19.05.15,18:35
toto je čínska vanička z Merkury Marketu za 50 €, plechové smaltované začínajú na 30,00, odlievaný syntetický mramor stojí do 180,00 €...vydierajú...
arizona
19.05.15,18:38
vanicka sice lacna,ale niekto sa nabalil, ked si pytal moc za pracu. Len to treba rychlo ututlat...
Oliwa
19.05.15,19:17
Až na to, že toto je stredoškolský internát... aj s vychovávateľkou...
buchač
19.05.15,19:23
Myslíš si, že to niečo na veci mení ???

Dnes som skoro rozbil hubu dvom maturantom. Boli na návšteve u mladého suseda...napití statočne...a petardy po ľuďoch z balkóna hádzali.
buchač
19.05.15,19:29
Kto vie, ako to bolo........
ivka70
20.05.15,05:52
Len na internate :D