soulfly
18.05.15,22:58
Chcel by som dovazat (po spravnosti nadobudat) a predavat potraviny z Anglicka, kde maju na potraviny nulovu sadzbu DPH.

Chcem sa teda spytat, budem musiet na Slovensku za tieto nadobudnute potraviny este zaplatit DPH? Je tam nejaky rozdiel ci by som to dovazal ako zivnostnik-neplatitel alebo sro-platitel DPH?

Dakujem
mondes
19.05.15,05:45
Takže normálne je to tak, že ak by si kupoval od plátcu DPH ako neplatiteľ, tak do 14000 eur ročne môžeš nakupovať bez toho, aby si sa musel niekde registrovať. Dodávateľ ti vystaví faktúru s anglickou DPH a ty to jednoducho uhradíš.
Ak by si kupoval ako plátca DPH (je jedno v tomto prípade či si živnostník, alebo s.r.o.), tak oznámiš dodávateľovi svoje IČ DPH a dodávateľ vystaví faktúru bez DPH a ty ju na SK samozdaníš, to znamená, že tú DPH zaplatíš, ale máš nárok aj na odpočet DPH a v konečnom dôsledku bude tá DPH nulová.

Je jedno, že tie potraviny sú v Anglicku oslobodené od DPH. Tu sa riadime slovenskými zákonmi a u nás potraviny majú 20% sadzbu DPH. Takže platí to vyššie uvedené.
Dáša_
19.05.15,05:54
hmm, ale on píše, že v anglicku majú potreviny nulovú dph...
mondes
19.05.15,06:02
Aha, :) upravila som to.
ivka70
19.05.15,06:14
soulfly
19.05.15,08:55
Dakujem Mondes,
to ze v Anglicku maju potraviny nulovu DPH pisu napriklad tu:
https://www.gov.uk/vat-rates

"0% Zero-rated goods and services, eg most food and children’s clothes"

Mam to potvrdene aj od dodavatela, ze to plati aj pre tu konkretnu potravinu ktoru by som ja chcel nadobudat (hrozne slovo:)

Takze v tomto pripade by mi dodavatel vzdy vystavil fakturu bez DPH a ak som spravne pochopil ten posledny odstavec, ak by som tie potraviny dovazal ako:
- zivnostnik-neplatitel tak ma nezaujima ani ta hranica 14.000 EUR, jednoducho nakupujem a dalej predavam bez nutnosti registracie ano?
- v pripade ak by som isiel cez s.r.o. ktora je platca DPH - tiez tu zanika ta nutnost samozdanenia?
mondes
19.05.15,10:13
Prepáč, upravila som svoj príspevok, nakoľko to tvrdenie predtým som konzultovala s pani na FS a tá mi tak poradila, no nie je to správne. Správne je to, čo je napísané teraz. :)
soulfly
19.05.15,20:23
Ok dakujem Mondes, avsak nejde mi do hlavy ako moze fungovat to samozdanenie. Skusal som si to predstavit na konkretnom priklade:
Ak si moja s.r.o. ktora je platca DPH nakupi tovar v EU za 100 Euro (dodavatel mi vystavi fakturu bez DPH), nasledne tento tovar samozdanim, teda DPH na vstupe aj na vystupe bude 20 Euro, cize v konecnom dosledku neplatim DPH ani statu ani dodavatelovi.
Ak vsak nasledne tento tovar predam konecnemu spotrebitelovi za 200 Euro, zauctujem si tu DPH na vystupe vo vyske 40 Euro, ktoru budem musiet odviezt statu? Nepojde v tomto pripade o dvojite zdanenie, kedze uz raz som za tento tovar DPH na vystupe uctoval?
Dáša_
20.05.15,02:33
tvoj nákup bez dph bude 100€ - v daňovom priznaní "samozdaniš" dan na vstupe 20 a odpočítaš si rovno 20.
Zároveň predávaš za 200 s dph, takže z predajnej ceny odvedieš štátu 33,33€. Toto ale iba štátu odvedieš, toto zaplatili tvoji odberatelia, nie ty. V tomto prípade ty si iba vyberač DPH pre štát.