jancomas
23.05.06,13:40
Dobrý deň. Mohol by mi prosim niekto poradiť či existuje nejaký zákon, ktorý by hovoril ktoré náležitosti má obsahovať faktúra. A ešte jedna otázka, môžu byť faktúry vystavené aj v cudzom jazyku, alebo len v slovenčine? Ďakujem
Ľuba
23.05.06,11:55
Zákon o účtovníctve § 10, zákon o DPH § 71, zákon o správe daní § 31, ods. 11 a ešte neviem ktorý zákon pravdepodobne Obchodný zákonník ukladá uvádzať číslo živn. registra, resp. registrácie na príslušnom Okresnom súde.
Džanka
23.05.06,11:56
Pozri zákon 222/2004 Z.z o DPH § 71 odst. 2 a tiež zákon č. 511/1992 Z.z o správe daní a poplatkov...§31 odst. 11. V cudzom jazyku - ? neviem, počkaj na názor iných.
jancomas
23.05.06,12:07
ide o to, že česká firma má pobočku na slovensku a čí musí vystavené faktúry prekladať do slovenčiny?
petra_m
01.06.06,05:59
Caute poradaci.

Mam otazocku. Neviem nikde najst, ci nejaky zakon ustanovuje, ze dodavatelska faktura musi mat peciatku a podpis dodavatela. Jeden nas dodavatel nam chce posielat svoje faktury mailom, aby sme si ich tlacili sami... Ze ziadny zakon mu neustanovuje, ze ich musi podpisat a opeciatkovat... Viete mi poradit?
Tweety
01.06.06,06:04
Caute poradaci.

Mam otazocku. Neviem nikde najst, ci nejaky zakon ustanovuje, ze dodavatelska faktura musi mat peciatku a podpis dodavatela. Jeden nas dodavatel nam chce posielat svoje faktury mailom, aby sme si ich tlacili sami... Ze ziadny zakon mu neustanovuje, ze ich musi podpisat a opeciatkovat... Viete mi poradit? Skús pozrieť link:
pečiatky na dokladoch (http://www.porada.sk/showthread.php?t=20427&highlight=pe%E8iatka)
http://www.porada.sk/showthread.php?...ght=pe%E8iatka (http://www.porada.sk/showthread.php?t=20623&highlight=pe%E8iatka)
petra_m
01.06.06,06:31
Dakujem. Cize bez peciatky... ;o) A co ten podpis?
daniek
01.06.06,06:46
ani pečiatka ani podpis nie sú povinné náležitosti faktúry. v zahraničí je to bežné skoro všetky faktúry ktoré dostaneme zo zahraničia sú bez pečiatky a podpisu a nikdy s tým žiaden problém pri kontrole nebol.
petra_m
01.06.06,06:49
vdaka vsetkym zucastnenym
fizzy
06.03.08,10:59
Prosim Vas, IC DPH odberatela je povinne uvadzana na fakturach? Nestaci ked je tam IC a DIC?
V hore uvedenych zakonoch sa hovori iba o Identifikacnom cisle pre dan.
Tweety
06.03.08,11:01
Prosim Vas, IC DPH odberatela je povinne uvadzana na fakturach? Nestaci ked je tam IC a DIC?
V hore uvedenych zakonoch sa hovori iba o Identifikacnom cisle pre dan.
IČ DPH je pri platcovi dph povinný údaj.
fizzy
06.03.08,11:16
Ale aj ja ako dodavatel mam povinnost uvadzat na vystavenych fakturach IC DPH odberatela?
Tweety
06.03.08,11:17
Ale aj ja ako dodavatel mam povinnost uvadzat na vystavenych fakturach IC DPH odberatela?
Áno, ak je platcom dph, tak áno.
fizzy
06.03.08,13:46
aha dakujem Tweety,
este taku otazku, nahodou nevies v ktorom paragrafe sa to pise? :(
Dav
07.03.08,11:39
aha dakujem Tweety,
este taku otazku, nahodou nevies v ktorom paragrafe sa to pise? :(
§ 71 Zákona 222/2004 Z.z. o DPH
jj1980
23.04.08,13:08
K tym podpisom na fakture - zakon o DPH, kde su upravene nalezitosti faktury podpis dodavatela, resp. vystavovatela faktury nevyzaduje. Nie je to vsak osetrene v inom zakone? (napr. zakon o uctovnictve)?
ivamon
26.09.08,14:25
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, či je nutné na faktúre vypísať DIČ, ak je uvedené IČ DPH ?
ivamon
26.09.08,14:31
Fakt by som to potrebovala vedieť dosť súrne. Ďakujem veľmi.
Anja111
26.09.08,14:41
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, či je nutné na faktúre vypísať DIČ, ak je uvedené IČ DPH ?
Nie, už netreba...
ivamon
26.09.08,18:26
ďakujem, veľmi ste mi pomohli :-)
Zoltán Kovács
26.09.08,18:36
K tym podpisom na fakture - zakon o DPH, kde su upravene nalezitosti faktury podpis dodavatela, resp. vystavovatela faktury nevyzaduje. Nie je to vsak osetrene v inom zakone? (napr. zakon o uctovnictve)?

Zákon o účtovníctve

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
alenva
07.10.08,19:33
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť? Na vystavenej faktúre je povinnosť mať napísané, že firma je zapísaná v obch.registri pod číslom? Ak to neuvádzame môžeme dostať z DÚ pokutu?
Rozalka
08.10.08,04:06
Je to povinná náležitosť, pokutu neukladá DÚ, ale Živnostenský úrad.
Filip Glasa
12.10.08,08:54
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Na všetkých faktúrach v PO je treba uvádzať aj označenie účtu? Myslím, že som to ešte nikdy nevidel. Je to asi iba vec účtovníctva.
Tweety
12.10.08,08:58
Na všetkých faktúrach v PO je treba uvádzať aj označenie účtu? Myslím, že som to ešte nikdy nevidel. Je to asi iba vec účtovníctva.
Áno, ak ide o faktúru - zaúčtovaný účtovný doklad . Teda v účtovníctve, nie pri jej vyhotovení a odoslaní druhej strane.
Lotarka
28.10.08,12:05
Prosím Vás,
napíšete mi, kde presne, ktorý §, v ktorom zákone mám hľadať náležitosti faktúry - číslo živnostenského oprávnenia a poznámku, že Nie som platcom DPH. Prvé je isto povinné, no druhé nie som si istá. Najradšej by som si obidva odsúhlasila v znení zákona.
Ďakujem!
karcoolka1
31.10.08,08:34
Prosim vás, potrebujem argumentovať konateľovi (sro, platca dph), že faktúra vyšlá nemusí obsahovať pečiatku a podpis.
O pečiatke som sa dočítala, je tu veľa príspevkov, to chápem.
A čo podpis?
Vychádzam z § 71,odst.2 zákona o dph.
Zákon o účt.§ 10, odst.1, písm. f) hovorí: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Môže mi toto niekto jednoducho vysvetliť. Vďaka!
evina
31.10.08,08:52
Prosim vás, potrebujem argumentovať konateľovi (sro, platca dph), že faktúra vyšlá nemusí obsahovať pečiatku a podpis.
O pečiatke som sa dočítala, je tu veľa príspevkov, to chápem.
A čo podpis?
Vychádzam z § 71,odst.2 zákona o dph.
Zákon o účt.§ 10, odst.1, písm. f) hovorí: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Môže mi toto niekto jednoducho vysvetliť. Vďaka!


Pre zaujímavosť - konateľ tvrdí, že musí?

http://www.porada.sk/t68580-p2-faktura-dorucena-elektonickou-postou.html
http://www.porada.sk/t90377-kopia-faktury.html
karcoolka1
31.10.08,09:08
Pre zaujímavosť - konateľ tvrdí, že musí?

http://www.porada.sk/t68580-p2-faktura-dorucena-elektonickou-postou.html
http://www.porada.sk/t90377-kopia-faktury.html

Ano, tvrdí, že musí. Veľmi pekne ďakujem za link, momentálne nemám toľko času si to všetko čítať. V skratke: musí/nemusí?
evina
31.10.08,09:13
Ano, tvrdí, že musí. Veľmi pekne ďakujem za link, momentálne nemám toľko času si to všetko čítať. V skratke: musí/nemusí?

nemusí. Iba v prípade zasielania faktúry elektronickou poštou platiteľovi DPH /aby mal nárok na odpočet DPH/ musí faktúra obsahovať elektronický podpis /teda žiadny scanovaný/. Pri zaúčtovaní a uložení faktúr však musí byť podpis zodpovedného za hospodársku operáciu a účtovníka.
karcoolka1
31.10.08,09:34
nemusí. Iba v prípade zasielania faktúry elektronickou poštou platiteľovi DPH /aby mal nárok na odpočet DPH/ musí faktúra obsahovať elektronický podpis /teda žiadny scanovaný/. Pri zaúčtovaní a uložení faktúr však musí byť podpis zodpovedného za hospodársku operáciu a účtovníka.

Takže môžem poslať faktúru odberateľovi bez podpisu a pečiatky poštou.
Pri zaúčtovaní ju podpíše účtovník a konateľ?
evina
31.10.08,09:40
Takže môžem poslať faktúru odberateľovi bez podpisu a pečiatky poštou.
Pri zaúčtovaní ju podpíše účtovník a konateľ?

Áno....ovšem dopredu Ťa upozorňujem, že u nás na Slovensku ľudia radi pečiatkujú a podpisujú, a zrejme ten odberateľ bude protestovať a dá otázku na POradu , či to tak môže byť;) Takže treba mať presné argumenty a aj pre dobro veci posúdiť, kedy je lepší kompromis :)
karcoolka1
31.10.08,09:49
Ok, mám kompromis. Môže faktúru podpísať odborný garant? Dôvodom je veľká vzdialenosť medzi konateľom (mesto B) a odborným garantom (mesto A), ktorý sa nachádza v mieste odberateľa. Takže konateľ žiada, aby odborný garant prišiel s faktúrou do mesta B na otočku kvôli podpisu a pečiatky.
evina
31.10.08,09:57
Ok, mám kompromis. Môže faktúru podpísať odborný garant? Dôvodom je veľká vzdialenosť medzi konateľom (mesto B) a odborným garantom (mesto A), ktorý sa nachádza v mieste odberateľa. Takže konateľ žiada, aby odborný garant prišiel s faktúrou do mesta B na otočku kvôli podpisu a pečiatky.

Ak konateľa nepresvedčia argumenty podložené príslušnými predpismi, tak platí, že konateľ má pravdu :):)
P.s. Mali by ste mať vo firme smernicu na podpisovanie dokladov vo firme.

P.s. Skúste ho presvedčiť tak, že mu pošlete faktúru mailom on ju podpíše a pošle Vám naspäť a faktúru pošlete poštou /nie elektronickou/ odberateľovi;)
karcoolka1
31.10.08,10:01
Veľmi pekne ďakujem za reakcie!
Tatiana19
23.06.09,09:28
dobrý deň, mám otázku, nadriadená chce, aby som obvolala všetkých dodávateľov, pretože na dodávateľských faktúrach máme názov firmy uvedený veľkými písmenami a nie ako je uvedené v Obchodnom registri (zle vystavený objednávkový formulár a razítka firmy) Môj názor je, že žiadny právny predpis mi nepredpisuje mať uvedené Obchodné meno na faktúre iba zákon od DPH hovorí, že na faktúre musí byť "meno" čo podľa mňa nie je doslovne Obchodné meno a je jedno, či je to ORANE alebo Orane, či sa mýlim? Ďakujem
akina
23.06.09,12:12
dobrý deň, mám otázku, nadriadená chce, aby som obvolala všetkých dodávateľov, pretože na dodávateľských faktúrach máme názov firmy uvedený veľkými písmenami a nie ako je uvedené v Obchodnom registri (zle vystavený objednávkový formulár a razítka firmy) Môj názor je, že žiadny právny predpis mi nepredpisuje mať uvedené Obchodné meno na faktúre iba zákon od DPH hovorí, že na faktúre musí byť "meno" čo podľa mňa nie je doslovne Obchodné meno a je jedno, či je to ORANE alebo Orane, či sa mýlim? Ďakujem
Povinnosť používať obchodné meno tak ako je zapísané v obchodnom či živnostenskom registri ustanovuje aj § 3a obchodného zákonníka.Nie je jedno, či sa píšu malé alebo veľké písmená, v prípade nejakého súdneho sporu, ak máte nesprávne uvedené obchodné meno napr.na zmluve, prehrávate.
Tatiana19
24.06.09,07:44
ďakujem
Saturejka
20.10.09,07:28
Ja by som sa ešte raz opýtala, čo znamená tento odstavec §10 zákona o účtovníctve

f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,

Keď si to dookola čítam, nie je mi z toho jasné, že nemusím vystavené faktúry podpisovať. Veď vyšlé faktúry sú účtovné záznamy a potom aj tam má byť podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad. Na druhej strane fakturantka nemusí byť osoba, ktorá je zodpovedná za účtovný prípad ( §2 odst. 2) a) stave a pohybe majetku, b) stave a pohybe záväzkov, c) rozdiele majetku a záväzkov, d) výnosoch,
e)nákladoch, f) príjmoch, g) výdavkoch, h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky - ďalej len účtovné prípady )

Je to myslené tak, že faktúry sa môžu posielať nepodpísané a potom pri zaúčtovaní vyšlých aj došlých faktúr tam majú byť dva podpisy - osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za zaúčtovanie?

Ďakujem
nYcol
21.10.09,07:25
Caute poradaci.

Mam otazocku. Neviem nikde najst, ci nejaky zakon ustanovuje, ze dodavatelska faktura musi mat peciatku a podpis dodavatela. Jeden nas dodavatel nam chce posielat svoje faktury mailom, aby sme si ich tlacili sami... Ze ziadny zakon mu neustanovuje, ze ich musi podpisat a opeciatkovat... Viete mi poradit?
zdravim, viem, ze to tu uz bolo spominane... pripajam hore uvedeny prispevok, ale chcem si to potvrdit pretoze mam podobny problem a moja uctvnicka mi tvrdi ze podpis alebo peciatka tam MUSIA byt... :( ide o dodavatela z nemecka a ten mi FA nepodpisuje a ani nebude,,, aspon tak sa vyjadril,,, ide o "gro" mojich prijatzch FA vlastne 90 %, tak neviem ci to obhajim pred DU, som platcom DPH.
Prosim o pomoc, pretoze termin podania prizn. k DPH sa blizi :(

dakujem
nYcol
21.10.09,08:59
zdravim, viem, ze to tu uz bolo spominane... pripajam hore uvedeny prispevok, ale chcem si to potvrdit pretoze mam podobny problem a moja uctvnicka mi tvrdi ze podpis alebo peciatka tam MUSIA byt... :( ide o dodavatela z nemecka a ten mi FA nepodpisuje a ani nebude,,, aspon tak sa vyjadril,,, ide o "gro" mojich prijatzch FA vlastne 90 %, tak neviem ci to obhajim pred DU, som platcom DPH.
Prosim o pomoc, pretoze termin podania prizn. k DPH sa blizi :(

dakujem
Prosim ak niekto viete poradit budem veeeeelmi rada :)
nYcol
21.10.09,11:54
Prosim moze sa niekto vyjadrit? velmi mi to suri
137Cs
21.10.09,12:53
Je to myslené tak, že faktúry sa môžu posielať nepodpísané a potom pri zaúčtovaní vyšlých aj došlých faktúr tam majú byť dva podpisy - osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za zaúčtovanie?


Áno. Zákon o účtovníctve pojem "faktúra" nepozná, len pojem účtovný doklad, zákon o DPH medzi povinné náležitosti faktúry (§ 71/2) pečiatku ani podpis neuvádza.
Ak si pozriete klasickú poštou zasielanú faktúru napr. od SLOVAK TELECOM, podpis ani pečiatku tam tiež nenájdete....
nYcol
21.10.09,13:00
Áno. Zákon o účtovníctve pojem "faktúra" nepozná, len pojem účtovný doklad, zákon o DPH medzi povinné náležitosti faktúry (§ 71/2) pečiatku ani podpis neuvádza.
Ak si pozriete klasickú poštou zasielanú faktúru napr. od SLOVAK TELECOM, podpis ani pečiatku tam tiež nenájdete....
dakujem velmi pekne za utvrdenie :)
misolga
21.10.09,19:07
Szčo má v živn.registri zapísané obchodné meno ako meno a priezvisko. Na faktúrach aj dodávateľských je však uvedené ako názov firmy jej meno priezvisko aj predmet podnikania ( napr:Anna Krátka - kaderníčka ).Je v poriadku keď je na faktúrach uvedené okrem obchodného mena je aj predmet činnosti? Nakoľko je to už niekoľko rokov čo sú takéto údaje v daňových dokladoch a tých faktúr je obrovské množstvo, dá sa riešiť tento problém zápisom v živnostenskom registri zmenou obchodného mena? Vopred ďakujem za odpoveď..
domenico.office
21.10.09,20:53
zdravim, viem, ze to tu uz bolo spominane... pripajam hore uvedeny prispevok, ale chcem si to potvrdit pretoze mam podobny problem a moja uctvnicka mi tvrdi ze podpis alebo peciatka tam MUSIA byt... :( ide o dodavatela z nemecka a ten mi FA nepodpisuje a ani nebude,,, aspon tak sa vyjadril,,, ide o "gro" mojich prijatzch FA vlastne 90 %, tak neviem ci to obhajim pred DU, som platcom DPH.
Prosim o pomoc, pretoze termin podania prizn. k DPH sa blizi :(

dakujem


Vyberám časť odpovede na jednu z mnohých otázok položených daňovému riaditeľstvu:

....Podľa zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi, ktoré spĺňajú náležitosti § 10 zákona o účtovníctve. Účtovný doklad je podľa § 10 preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať náležitosti uvedené v § 10 ods.1 písmeno a) až g) zákona o účtovníctve...

§ 10 ods.1 : Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať:
.....a v bode f § 10 je jednoznačne napísané: podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
Zámerne som nechal i ten paragraf v zátvorke, ktorý dopĺňa tento bod: Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Môj jednoznačný (len neviem, prečo veľké firmy, Orange, T-com a spol., si dovoľujú niečo iné) záver: Faktúry i dodacie listy je potrebné podľa vyššie uvedeného, podpisovať!
misomiso
21.10.09,20:58
Môj jednoznačný (len neviem, prečo veľké firmy, Orange, T-com a spol., si dovoľujú niečo iné) záver: Faktúry i dodacie listy je potrebné podľa vyššie uvedeného, podpisovať!

No dobre, ale v tomto sme asi svetovy unikat. Ja nemam poroblem s fa, ktore my vystavujeme, mozem ich podpisat aj 5 x . Nikde na svete to ale nepoznaju a veselo posielaju faktury nepodpisane alebo dokonca iba v PDF.
domenico.office
22.10.09,05:37
Áno, to mi je úplne jasné a poznám ako je to vo svete, len som si dôkladne prešiel zákon a z neho mi vyplýva táto skutočnosť. Ani ja nemám problém svojim vlastnoručným podpisom podpísať faktúru, či dodací list. Možno objasním viacej, ak napíšem, že otázka na DR SR bola v tom zmysle, ako je to s vystavovaním a uchovávaním dokumentov vystavených len v elektronickej podobe opatrených elektronickým podpisom. Výťah z odpovede, ktorý je v úvode môjho príspevku ma naviedol na to, čo vlastne hovorí zákon, pretože poznám rôzne výklady, či je nutné, alebo nie je nutné podpisovať.... a samozrejme prihliadnuc k skutočnosti, že niektoré firmy (už spomenuté) to takto realizujú.
misolga
22.10.09,06:15
Szčo má v živn.registri zapísané obchodné meno ako meno a priezvisko. Na faktúrach aj dodávateľských je však uvedené ako názov firmy jej meno priezvisko aj predmet podnikania ( napr:Anna Krátka - kaderníčka ).Je v poriadku keď je na faktúrach uvedené okrem obchodného mena je aj predmet činnosti? Nakoľko je to už niekoľko rokov čo sú takéto údaje v daňových dokladoch a tých faktúr je obrovské množstvo, dá sa riešiť tento problém zápisom v živnostenskom registri zmenou obchodného mena? Vopred ďakujem za odpoveď..
-posúvam..
domenico.office
22.10.09,06:25
Szčo má v živn.registri zapísané obchodné meno ako meno a priezvisko. Na faktúrach aj dodávateľských je však uvedené ako názov firmy jej meno priezvisko aj predmet podnikania ( napr:Anna Krátka - kaderníčka ).Je v poriadku keď je na faktúrach uvedené okrem obchodného mena je aj predmet činnosti? Nakoľko je to už niekoľko rokov čo sú takéto údaje v daňových dokladoch a tých faktúr je obrovské množstvo, dá sa riešiť tento problém zápisom v živnostenskom registri zmenou obchodného mena? Vopred ďakujem za odpoveď..

Nechápem, v čom je problém, na prvom mieste v účtovných dokladoch je predsa obchodné meno a že je tam dovetok vo forme predmetu podnikania, nevidel by som v tom problém pre žiadny úrad.
misolga
22.10.09,06:43
Nechápem, v čom je problém, na prvom mieste v účtovných dokladoch je predsa obchodné meno a že je tam dovetok vo forme predmetu podnikania, nevidel by som v tom problém pre žiadny úrad.
-tiež si myslím.Na dokladoch Obchodné meno uvádza tak ako je na ŽL-nemení ho.Len l szčo sa dopočula že v Ba regióne dávajú pokuty za nesprávne uvedené obchodné meno, tak si to chcem len overiť..Vďaka za odpoveď a prajem pekný deň..
domenico.office
22.10.09,06:55
-tiež si myslím.Na dokladoch Obchodné meno uvádza tak ako je na ŽL-nemení ho.Len l szčo sa dopočula že v Ba regióne dávajú pokuty za nesprávne uvedené obchodné meno, tak si to chcem len overiť..Vďaka za odpoveď a prajem pekný deň..

Nesprávne uvedené obchodné meno by som považoval Kaderníčka - Anna Krátka. Ale ak je na prvom mieste Anna Krátka myslím, že je to v poriadku. K tomu dovetku mohlo napríklad dôjsť pri rozlišovaní viacerých Aničiek Krátkych u dodávateľa.....
L-M
27.11.09,11:15
Poprosila by som o radu,
SZČO platca DPH dostal fa, na ktorej nie je uvedené jeho IČ DPH a DIČ, mohol by nastať problém pri uplatnení DPH?
IČ DPH dodávateľa tam je.
Už som ich na to upozornila,ale sú fa, kde to už prerobiť nemôžu, mohla by som to tam dopísať rukou?

Ďakujem
Tweety
27.11.09,11:17
Poprosila by som o radu,
SZČO platca DPH dostal fa, na ktorej nie je uvedené jeho IČ DPH a DIČ, mohol by nastať problém pri uplatnení DPH? Áno
IČ DPH dodávateľa tam je.
Už som ich na to upozornila,ale sú fa, kde to už prerobiť nemôžu, mohla by som to tam dopísať rukou? Teoreticky v tomto jedinom prípade áno.

Ďakujem
Odpovede v texte.
jajko50
27.11.09,11:27
Poprosila by som o radu,
SZČO platca DPH dostal fa, na ktorej nie je uvedené jeho IČ DPH a DIČ, mohol by nastať problém pri uplatnení DPH?
IČ DPH dodávateľa tam je.
Už som ich na to upozornila,ale sú fa, kde to už prerobiť nemôžu, mohla by som to tam dopísať rukou?

Ďakujem

Či tam doplníš perom IČDPH sama, tak poctivý kontrolor daňový Ti to vyhodí aj tak - nemáš čo meniť doklad od dodávateľa. No ak k tej oprave napr. prilepíš jeho súhlas s doplnením - písomný či mailovaný, tak ho hádam obmääkčí a bude v pohode.
L-M
27.11.09,11:59
Či tam doplníš perom IČDPH sama, tak poctivý kontrolor daňový Ti to vyhodí aj tak - nemáš čo meniť doklad od dodávateľa. No ak k tej oprave napr. prilepíš jeho súhlas s doplnením - písomný či mailovaný, tak ho hádam obmääkčí a bude v pohode.
Ďakujem
Vypýtam si veru ten súhlas. Radšej , aby to bolo O.K.
ajka16
07.01.10,09:11
Existuje len IČO, DIČ a IČ DPH.
Skratku IC by som radsej nespominala.
IČO obdržíš na živnostenskom a je povinné,
DIČ obdržíš pri registrácii na Daňovom úrade pre väčšinu daní,
IČ DPH obdržíš, až keď sa staneš platcom DPH a je povinné.
jirib
26.01.10,16:04
Milí Poraďáci mám na Vás jednu otázku - môj dodávateľ je SZČO, ktorá má DIČ, ale nie je platiteľom DPH. Ak mne faktúruje a ja som platcom DPH musí alebo nemusí na faktúre uvádzať moje IČ DPH (SK.....)?
Čiže musí alebo nemusí neplatiteľ DPH ak faktúruje platiteľovi DPH uvádzať na faktúre IČO, IČ DPH a DIČ platiteľa DPH? V zákone o účtovníctve nálžitosti fa nie sú a dopad Zákona o DPH v tomto smere na neplatiteľov som nikde nenašiel.
Vďaka za rady z Porady.
danco111
26.01.10,17:25
Zdravím poradu a pridávam jednu otázku : Mám konečne živnosť a zaujíma ma nasledovné : vo formulári pre fyzickú osobu som klasicky vypísal časť A1 ( meno , priezvisko.... ) a dodatok obchodného mena. Na živnostenskom liste mám teraz napr. :
a ,)
Jožko Mrkvička ENVIRO .
moja otázka : musí to byť presne takto uvádzané aj na faktúrach , alebo to môžem zmeniť na
b,)
ENVIRO
Jožko Mrkvička
Na pečiatke by to mohlo byť aj ako je uvedené v bode b,) ?
Nie je to protiprávne konanie, alebo pozmeňovanie úradného dokumentu ...? Ďakujem za odpoveď.
domenico.office
26.01.10,18:52
Neviem, čo ťa k tomu vedie si to prehodiť, ale radšej si uvádzaj tak, ako to máš na ŽL a máš pokoj od každého rýpača. Ak si chcel mať prvý názov, mohol si uvažovať na s.r.o. Na pečiatke si to uveď, ako chceš, nemyslím, že by to bolo pozmeňovanie úradného dokumentu (to je niečo iné).
Economic
26.01.10,18:55
Zdravím poradu a pridávam jednu otázku : Mám konečne živnosť a zaujíma ma nasledovné : vo formulári pre fyzickú osobu som klasicky vypísal časť A1 ( meno , priezvisko.... ) a dodatok obchodného mena. Na živnostenskom liste mám teraz napr. :
a ,)
Jožko Mrkvička ENVIRO .
moja otázka : musí to byť presne takto uvádzané aj na faktúrach , alebo to môžem zmeniť na
b,)
ENVIRO
Jožko Mrkvička
Na pečiatke by to mohlo byť aj ako je uvedené v bode b,) ?
Nie je to protiprávne konanie, alebo pozmeňovanie úradného dokumentu ...? Ďakujem za odpoveď.

Aj v praxi som sa stretla, že živnostníci požadujú mať FA urobené v súlade so živn. oprávnením. Je dôležité hlavne meno, a až potom obchodné meno.
ludex
26.01.10,19:15
Zdravím poradu a pridávam jednu otázku : Mám konečne živnosť a zaujíma ma nasledovné : vo formulári pre fyzickú osobu som klasicky vypísal časť A1 ( meno , priezvisko.... ) a dodatok obchodného mena. Na živnostenskom liste mám teraz napr. :
a ,)
Jožko Mrkvička ENVIRO .
moja otázka : musí to byť presne takto uvádzané aj na faktúrach , alebo to môžem zmeniť na
Musí to byť presne ako na živn. liste. Ja som s tým mal problémy.
b,)
ENVIRO
Jožko Mrkvička
Na pečiatke by to mohlo byť aj ako je uvedené v bode b,) ?
Mne to vyriešili takto: ENVIRO
Jožko Mrkvička-ENVIRO
Pekná 34,987 00 Výplach
IČO: DIČ:

Nie je to protiprávne konanie, alebo pozmeňovanie úradného dokumentu ...? Ďakujem za odpoveď.

Takto nebudeš mať problém! Aspoň mne to takto funguje už 5 rokov.;)
Rozalka
26.01.10,19:22
Nezabudni na faktúre uviesť aj registračné údaje.
jirib
27.01.10,15:23
Milí Poraďáci mám na Vás jednu otázku - môj dodávateľ je SZČO, ktorá má DIČ, ale nie je platiteľom DPH. Ak mne faktúruje a ja som platcom DPH musí alebo nemusí na faktúre uvádzať moje IČ DPH (SK.....)?
Čiže musí alebo nemusí neplatiteľ DPH ak faktúruje platiteľovi DPH uvádzať na faktúre IČO, IČ DPH a DIČ platiteľa DPH? V zákone o účtovníctve náležitosti fa nie sú a dopad Zákona o DPH v tomto smere na neplatiteľov som nikde nenašiel.
Vďaka za rady z Porady.


Nenájde sa niekto, kto s tým má skúsenosti?
JankaO
27.01.10,15:36
Milí Poraďáci mám na Vás jednu otázku - môj dodávateľ je SZČO, ktorá má DIČ, ale nie je platiteľom DPH. Ak mne faktúruje a ja som platcom DPH musí alebo nemusí na faktúre uvádzať moje IČ DPH (SK.....)? nemusí
Čiže musí alebo nemusí neplatiteľ DPH ak faktúruje platiteľovi DPH uvádzať na faktúre IČO, IČ DPH a DIČ platiteľa DPH? V zákone o účtovníctve nálžitosti fa nie sú a dopad Zákona o DPH v tomto smere na neplatiteľov som nikde nenašiel.
Vďaka za rady z Porady.
odpoveď v texte
jirib
27.01.10,16:24
Vďaka, za rýchlu odpoveď.
Ibaže na základe čoho nemusí? Ako to vyargumentovať?
evina
27.01.10,17:13
Vďaka, za rýchlu odpoveď.
Ibaže na základe čoho nemusí? Ako to vyargumentovať?

Medzi Vami nedochádza ku vzťahu z hľadiska DPH. Je však povinný uviesť Tvoje DIČ.

http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html
zk24
08.07.10,12:38
Ahojte,

Neplatca DPH dodavajuci sluzbu do zahranicia (registrovany podla §7a) zakona o DPH): je povinny na vystavenej fakture uvadzat datum danovej povinnosti? Ak ano, tento datum je zhodny s dnom dodania sluzby alebo vystavenia faktury?

Nalezitosti faktury vystavenej do zahranicia upravuje § 73 Zakona o DPH, kde sa tento udaj /den danovej povinnosti/ neuvadza, ale pre istotu....


Dakujem.
VieraPopluharova
12.07.10,19:37
dodanie tovaru : - dňom dodania tovaru sup1;

dodanie služby, okrem nižšie uvedeného dodania služieb:- dňom dodania služby

dodanie služby zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4 ZoDPH:
– dňom vyhotovenia faktúry
– posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná

dodanie tovaru alebo služby uskutočňované čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy - neplatí pre nižšie uvedené opakované zdaniteľné obchody:
– najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje
– najneskôr posledným dňom 12. mesiaca, ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov

úhrada za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla požadovaná za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľností popri nájomnom osobitne:
- dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary

elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby poskytované osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu:
– najneskôr deň vyhotovenia faktúry
– posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období, ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje

platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby: - dňom prijatia platby

dodanie tovaru na základe komisionárskej zmluvy:- omitentovi v ten istý deň, keď vzniká daňová povinnosť komisionárovi

obstaranie dodania služby na základe komisionárskej zmluvy: podľa toho, ktorý deň nastane skôr: – dňom vyhotovenia faktúry, ktorou
obstarávateľ
požaduje platbu za obstaranú službu
– dňom prijatia platby

dodanie tovaru prostredníctvom predajných automatov, prípadne iných obdobných prístrojov uvádzaných do chodu mincami, bankovkami, známkami alebo inými platobnými prostriedkami nahradzujúcimi peniaze :
-dňom, keď sa vyberú peniaze alebo známky z prístroja alebo iným spôsobom sa zistí výška obratu

odoslanie alebo prepravovanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ak jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods.1 až 4 ZoDPH: – 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný
– deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred týmto 15. dňom

odoslanie alebo prepravovanie tovaru z tuzemska do miesta určenia na území tretieho štátu (§47 ods. 1 a 2 ZoDPH) :-deň výstupu tovaru z územia ES, ktorý je potvrdený colným orgánom v písomnom colnom vyhlásení alebo v zjednodušenom colnom vyhlásení

dodanie zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh:
- posledný deň príslušného kalendárneho roka

nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a 11a ZoDPH: – 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru
– dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred týmto 15. dňom

nadobudnutie nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň :
-dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku dovoz tovaru
– prepustením tovaru do colného režimu voľný obeh
– prepustením tovaru do colného režimu aktívny zušľachtovací styk v
systéme vrátenia
– ukončením colného režimu dočasné použitie
– pri späť dovážanom tovare prepustením do colného režimu voľný obeh z
colného režimu pasívny zušľachtovací styk
- nezákonným dovozom tovaru
- odňatím tovaru colnému dohľadu a to dňom prijatia colného vyhlásenia na
prepustenie tovaru do príslušného colného režimu alebo dňom, v ktorom
colný dlh vznikol iným spôsobom ako prijatím colného vyhlásenia

sup1; Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri odovzdaní tovaru na základe nájomné zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky, je dňom dodania deň odovzdania tovaru nájomcovi.

Obsahove náležitosti faktúr vystavených do zahranicia vseobecne :dodanie tovaru do iného členského štátu do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby pred dodaním – meno a adresa sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar
– identifikačné číslo pre daň platiteľa, ktorý dodáva tovar
– meno a adresa sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru
– identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa tovaru, pod ktorým tovar objednal
- poradové číslo faktúry
- dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba (pred dodaním) prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry
- dátum vyhotovenia faktúry
- množstvo a druh dodaného tovaru
- cena tovaru, jednotková cena bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene
– odkaz na § 42 alebo § 43
ZoDPH, odkaz na Čl. 136 alebo Čl. 138 Smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení Smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane
skutrica
17.07.10,06:01
Dobrý deň, prosím Vás, keď vystavujem faktúru na opravu stroja, čo všetko mám dať do popisu? Stačí keď dám službu - oprava stroja, alebo tam mám dávať aj všetok použitý materiál (filtre,...). Ten materiál väčšinou stojí viac ako oprava. Ak ho tam nemám dávať, ako ho potom odpíšem zo skladu? Ako budú vedieť daňováci že som ho skutočne pri tej oprave použila? Nikde v zákone som to nenašla. ĎAKUJEM VEľMI PEKNE
VieraPopluharova
17.07.10,21:46
Dobrý deň, prosím Vás, keď vystavujem faktúru na opravu stroja, čo všetko mám dať do popisu? Stačí keď dám službu - oprava stroja, alebo tam mám dávať aj všetok použitý materiál (filtre,...). Ten materiál väčšinou stojí viac ako oprava. Ak ho tam nemám dávať, ako ho potom odpíšem zo skladu? Ako budú vedieť daňováci že som ho skutočne pri tej oprave použila? Nikde v zákone som to nenašla. ĎAKUJEM VEľMI PEKNE

Moj postup : pri opravach vystavim fakturu za opravu stroja v zmysle dodacieho /zakazkoveho/ listu a na liste rozpisem pouzite suciastky na opravu a pocet hodin odpracovanych na oprave stroja a pod. , a ak vydavate suciastky zo skladu, to myslim robite cez vydajku a podla nich odpis zo skladovych kariet.
Náhradné súčiastky - slúžia na údržbu hmotného majetku.

Analitická evidencia materiálu sa vedie podľa jednotlivých druhov na skladových kartách alebo súboroch dát počítača a podľa skladov a hmotne zodpovedných osôb (skladníkov).

V skladoch sa vedie najmä:
kniha došlých zásielok (do nej skladník zapisuje podľa dodacieho listu a prepravných dokladov potrebné údaje o došlom materiály do skladu.),
príjemky (za každú prevzatú zásielku) a výdajky (za spotrebovaný materiál),
skladové karty (v hmotných i peňažných jednotkách) a závesné štítka (len v hmotných jednotkách) podľa jednotlivých druhov materiálu,
obratové súpisky materiálu, na základe ktorých sa v materiálovej učtárni účtuje v syntetickej a analytickej evidencií.


V materiálovej učtárni sa vedie najmä:
kniha prijatých - došlých faktúr; prijaté faktúry sa musia skontrolovať z formálnej stránky (či majú všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve) a vecnej stránky (či daný materiál zodpovedá objednávke, či má správne číselné údaje a pod.),
syntetické účty 112 - Materiál na sklade a 321 - Dodávatelia a analytické účty k nim,
nevyhnutné výkazy o materiálových zásobách.

cize klasicky zápis prijem materialu na sklad podla doslej faktury - prijemka - uctovny zapis 112... / 321 ...

Spotreba materiálu sa účtuje na výsledkovom účte 501 - Spotreba materiálu ako náklad na stranu MD so súvzťažným zápisom na účte 112 - Materiál na sklade ako úbytok materiálu na sklade na strane D. Účtovným dokladom pre takýto účtovný prípad je výdajka (prevodka) - VYD.

Vydajkou zaroven odpisujem zo skladovej karty a tak viem pohyb jednotlivych suciastok na opravy, ktore mam na sklade, ktore som prijala a ktore vydala.

Nuz a do vystavenej faktury das potom supis materialu, ktory si pouzila opravu a pocet hodin, kolko oprava trvala.

Vychadzam z toho ze hovorime o PU.

Ak ide o JU, tak taktiez by si mala mat nejake skladove karty, na ktorych evidujes nakupeny material na opravy a ich vydaj zo skladu, ved musis predsa odberatelovi nejako dokazat co vsetko si pouzila na opravu jeho stroja.Rozhodne ako priloha k fakture by mal byt dodaci list, kde toto vsetko ma byt rozpisane a mas podklad pre DU a odberatela.
pampy
01.08.10,17:19
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o názor, ako správne vystavovať faktúry (jedná sa mi hlavne o dátumy) pri platbách za tovar vopred. Účtovníčka v tom nemá celkom jasno, dohodli sme sa na nejakom riešení, no chcela by som poprosiť o názor či je to tak správne príp. kto uvedené náležitosti kontroluje príp. nám môže uložiť pokutu... Pre objasnenie: máme e-shop, sme platcami DPH. Väčšina zákazníkov chce dobierku - tam je mi to vcelku jasné, no máme zákazníkov ktorí platia vopred prevodom na účet a tovar posielame až neskôr- obvykle do 2 týždňov. Ako správne vystaviť faktúru pri platbe prevodom, ak tovar posielame až neskôr? Účtovníčka sa chce "vyhnúť" vystavovaniu preddavkových faktúr (nie som účtovník, takže celkom nerozumiem v čom je to zložitejšie pre ňu... Prosím o vysvetlenie ako pre laika;)).

Robím to nasledovne (fa v Pohode):
- dátum vystavenia faktúry= dátum odoslania tovaru
- dátum vzniku daňovej povinnosti = dátum prijatia platby
- dátum splatnosti = dátum prijatia platby (vraj ak došla platba, už sa nedá hovoriť o dákej splatnosti...)
Záver fa je "uhradiť .... xxx Eur", pričom do poznámky nižšie uvádzame "neplatiť, už uhradené"...

Na fa nie je vyslovene uvedené "dátum prijatia platby... " ani odpočet nejakej zálohy, aby výsledok bol "uhradiť 0"...

Ospravedlňujem sa za obšírny popis - budem vďačná za názor, usmernenie príp. aj konzultáciu :). Marika
evina
01.08.10,21:46
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o názor, ako správne vystavovať faktúry (jedná sa mi hlavne o dátumy) pri platbách za tovar vopred. Účtovníčka v tom nemá celkom jasno, dohodli sme sa na nejakom riešení, no chcela by som poprosiť o názor či je to tak správne príp. kto uvedené náležitosti kontroluje príp. nám môže uložiť pokutu... Pre objasnenie: máme e-shop, sme platcami DPH. Väčšina zákazníkov chce dobierku - tam je mi to vcelku jasné, no máme zákazníkov ktorí platia vopred prevodom na účet a tovar posielame až neskôr- obvykle do 2 týždňov. Ako správne vystaviť faktúru pri platbe prevodom, ak tovar posielame až neskôr? Účtovníčka sa chce "vyhnúť" vystavovaniu preddavkových faktúr (nie som účtovník, takže celkom nerozumiem v čom je to zložitejšie pre ňu... Prosím o vysvetlenie ako pre laika;)).

Robím to nasledovne (fa v Pohode):
- dátum vystavenia faktúry= dátum odoslania tovaru
- dátum vzniku daňovej povinnosti = dátum prijatia platby
- dátum splatnosti = dátum prijatia platby (vraj ak došla platba, už sa nedá hovoriť o dákej splatnosti...)
Záver fa je "uhradiť .... xxx Eur", pričom do poznámky nižšie uvádzame "neplatiť, už uhradené"...

Na fa nie je vyslovene uvedené "dátum prijatia platby... " ani odpočet nejakej zálohy, aby výsledok bol "uhradiť 0"...

Ospravedlňujem sa za obšírny popis - budem vďačná za názor, usmernenie príp. aj konzultáciu :). Marika


Ak ste platiteľmi DPH postup Vám určuje jednoznačne zákon- v prípade ak prijatie platby a dodanie tovaru nastane v jednom mesiaci zákon Vám dovoľuje vystaviť jednu faktúru, kde daňovou povinnosťou bude tá posledná, t.j. dátum dodania tovaru. Vystaviť ste ju povinní do 15 dní a splatnosť bude uvedený dátum prijatia platby.
Ak však nastane prípad, že prijatie platby a dodanie tovaru nenastane v jednom mesiaci, ale bude sa týkať viacerých, vystaveniu dvoch dokladov sa nemôžete vyhnúť.
Vystavíte faktúru na základe prijatej platby. Táto bude slúžiť výlučne pre účely DPH z hľadiska účtovného pôjde o preddavkovú faktúru. Účtovníčka by mala vedieť, že nie je vyhnutie.... Na tejto faktúre bude DP = dátumu prijatia platby, povinnosť vystaviť je do 15 dní, splatnosť deň prijatia platby.Po dodaní tovaru napr. v nasledujúcom mesiaci je povinnosť vystaviť súhrnnú faktúru, ktorá už bude podkladom do účtovníctva a o tejto účtujeme. Na faktúre je uvedená celková daňová povinnosť a odpočet DPH na základe prijatej platby /teda z prvej faktúry/.

P.s. Ak uvádzaš dátum vystavenia rovný dátumu dodania tovaru môžeš narušiť povinnosť vystaviť faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Dátum dodania tovaru je daňovou povinnosťou ....
pampy
03.08.10,07:02
Ďakujem za odpoveď, no stále sa v tom ešte strácam a naša účtovníčka v tom sama nemá jasno :( chápem dobre, že ak prijatie platby a dodanie tovaru nenastane v jednom mesiaci, vystavím faktúru na účely DPH (POhoda mi to označuje ako interný doklad - je to správne?), pričom dátumy sú nasledovné:
- dátum vystavenia faktúry= do 15 dní od prijatia platby
- dátum vzniku daňovej povinnosti = dátum prijatia platby
- dátum splatnosti = dátum prijatia platby
Na tomto doklade bude uvedená výška DPH.

Keď tovar budeme odosielať, vystaví sa súhrná faktúra t.j. ostrá faktúra, kde bude odpočet prijatej zálohy vrátane DPH... Chápem dobre, že ak zákazník platí vopred prevodom celú sumu, tak v rekapitulácii vyjde na ostrej fa DPH=0 eur .... po vložení odpočtu zálohy do ostrej fa sa mi to vzájomne kráti, takže k úhrade je samozrejme 0 eur.
V prípade súhrnej fa však z vašej odpovede nerozumiem, aké majú byť uvedené dátumy ... sorry za moju nechápavosť:( Môžte mi to objasniť "polopatisticky" ako pre neúčtovníka...?
- dátum vystavenia faktúry=
- dátum vzniku daňovej povinnosti =
- dátum splatnosti =

Problém je zrejme v tom, že nemá kto poradiť a riešením je zrejme lepší účtovník, no v tejto chvíli nikoho takého nemáme. Ďakujem za ochotu. Marika
Maňuša
03.08.10,07:25
Chcela by som Vás veľmi poprosiť o vzor faktúry ( so všetkými údajmi ), ktorú vystavuje SZČO v rámci vykonaných prác. Veľmi pekne Vám ďakujem.
Iwett
05.10.10,10:37
Dobrý deň, chcem sa poradiť. V programe, ktorý používam je naprogramované pri vystavovaní faktúr u odberateľoch len IČO a IČ DPH. Môžem používať len tieto dva údaje tak, že IČ DPH pri platcovi napíšem SK..... a pri neplatcovi bez SK? Alebo tam musím dať dopísať aj DIČ?
Ďakujem
evina
05.10.10,12:10
Dobrý deň, chcem sa poradiť. V programe, ktorý používam je naprogramované pri vystavovaní faktúr u odberateľoch len IČO a IČ DPH. Môžem používať len tieto dva údaje tak, že IČ DPH pri platcovi napíšem SK..... a pri neplatcovi bez SK? Alebo tam musím dať dopísať aj DIČ?
Ďakujem

Platiteľ DPH musí uvádzať IČO a IČ DPH SK......DIČ nemusí, neplatiteľ DPH uvádza IČO a DIČ.

IČ DPH a DIČ sú rozdielne kategórie, takže pre neplatiteľa DPH neexistuje IČ DPH

DIČ = daňové identifikačné číslo
IČ DPH = identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty

http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html
Iwett
05.10.10,12:44
Platiteľ DPH musí uvádzať IČO a IČ DPH SK......DIČ nemusí, neplatiteľ DPH uvádza IČO a DIČ.

IČ DPH a DIČ sú rozdielne kategórie, takže pre neplatiteľa DPH neexistuje IČ DPH

DIČ = daňové identifikačné číslo
IČ DPH = identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty

http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html
Ďakujem, aj som si myslela...tak vyzerá, že program sa musí preprogramovať....:mee: to zas bude šéf skákať že musí platiť prácu programátora!
ekopo
05.10.10,12:56
Ďakujem, aj som si myslela...tak vyzerá, že program sa musí preprogramovať....:mee: to zas bude šéf skákať že musí platiť prácu programátora!
najskôr stačí pozrieť v nastaveniach programu, čo všetko sa dá nastaviť...:)

doplním evinu o § znenie odpovede

citácia z Obchodného zákonníka:

§ 3a

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

citácia zo zákona o DPH:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.


citácia zo zákona o účtovníctve:

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Iwett
05.10.10,14:54
Kto, kde a prečo uvádza DIČ?

Podľa odseku 11 § 31 Zákona o správe daní a poplatkov je daňový subjekt povinný pridelené DIČ uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že zo zákona vypadol zaužívaný pojem „daňový doklad“. Zároveň bolo do ustanovenia odseku 11 doplnené, že v prípade, že sa daňový subjekt stane platiteľom DPH, na dokladoch je povinný uvádzať iba IČ DPH. Z uvedeného vyplýva, že na vystavovaných dokladoch povinne uvádzajú DIČ iba podnikatelia, ktorí nie sú registrovaní ako platitelia dane z pridanej hodnoty.
Nakoľko sa jedná o povinnú náležitosť pre vystavovateľa dokladov, nevyplýva v tomto smere žiadna povinnosť zisťovať si DIČ obchodného partnera, ani ho na dokladoch uvádzať. To, že uvádzanie DIČ pretrváva v obchodnom styku vychádza z podmienok softvérového zabezpečenia fakturácie a obchodných zvyklostí. Uvádzanie DIČ obchodného partnera je potrebné iba v prípade dvojstranného právneho úkonu s neplatiteľom, t.j. v prípade rôznych typov dohôd, zmlúv, akceptov, objednávok a pod..
Zároveň je potrebné podotknúť, že fyzické osoby, ktoré nepodliehajú registrácii v zmysle Zákona o správe daní a poplatkov a Zákona o dani z pridanej hodnoty, sú povinné pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo (pri jeho spracovaní je správca dane povinný postupovať v zmysle Zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v platnom znení).
Uvádzanie DIČ bolo riešené aj novelou Vyhlášky o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP, kde obdobne ostala táto povinnosť iba neplatiteľom DPH, ktorí ho povinne uvádzajú na dokladoch vyhotovených ERP a na páskach dennej a mesačnej uzávierky vytlačenej pokladnicou.
Pre úplnosť je potrebné ešte upozorniť, že v zmysle § 32 ods. 5 Zákona o správe daní a poplatkov sú právnické a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu a v rámci svojej činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby presahujúce 100 000 Sk u jednotlivej fyzickej osoby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa. Pri plnení tejto povinnosti sa uvádza aj daňové identifikačné číslo prijímateľa, ak ho mal pridelené. V zásade platí, že identifikačné číslo sa uvádza povinne, pričom u neplatiteľov je týmto číslom DIČ a u osôb registrovaných na DPH je týmto číslom identifikačné číslo pre daň, teda IČ DPH (podľa § 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov).
..............
Na základe horeuvedeného by mohlo byť na faktúre len IČO a IČ DPH? Či sa mýlim? A stále hovorím o údajoch o odberateľovi na našej fatkúre.
Iwett
05.10.10,15:25
Prosím ešte o radu, súhlas alebo nesúhlas: mohlo by byť na fatkúrach u odberateľa:
IČO: ...........
DIČ/IČ DPH:................ , kde u platcu je bez SK a u platcu s SK
liba2
05.10.10,15:55
Prosím ešte o radu, súhlas alebo nesúhlas: mohlo by byť na faktúrach u odberateľa:
IČO: ...........
DIČ/IČ DPH:................ , kde u NEplatcu je bez SK a u platcu s SK
Podľa môjho názoru - mohlo.
Iwett
05.10.10,16:14
Podľa môjho názoru - mohlo.
Ďakujem, aj ja si myslím, dúfam, že to bude správne...
marjankaj
05.10.10,16:31
Prosím ešte o radu, súhlas alebo nesúhlas: mohlo by byť na fatkúrach u odberateľa:
IČO: ...........
DIČ/IČ DPH:................ , kde u platcu je bez SK a u platcu s SK

A ak nemajú pridelené DIČ ani IČ DPH, tak musia uvádzať rodné číslo.:eek:
Iwett
05.10.10,17:35
Tak:
IČ DPH/DIČ/RČ: ........................ a už to bude úplne super ?
azla
26.10.10,16:38
Prišla za mnou kolegyňa, či môže zaevidovať došlú faktúru, ked na nej nie je uvedené naše sídlo, ale iba adresa prevadzkárne (maloobchodnej predajne ktorá je zaregistrovaná za ŽR).

Doteraz sme takéto faktúry vracali (občas sa vyskytli ).

Pozrela som si (pre istotu) § 71 ......
Avšak teraz som začala rozmýšľať, či to nemôže ostať tak (tých faktúr je aspoň 15 :D)

§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Stačí iba uviesť adresu prevádzkárne ? Môžem si to vysvetľovať aj takto ?
Zaujíma ma Váš názor :rolleyes:
JankaO
26.10.10,16:48
Prišla za mnou kolegyňa, či môže zaevidovať došlú faktúru, ked na nej nie je uvedené naše sídlo, ale iba adresa prevadzkárne (maloobchodnej predajne ktorá je zaregistrovaná za ŽR).

Doteraz sme takéto faktúry vracali (občas sa vyskytli ).

Pozrela som si (pre istotu) § 71 ......
Avšak teraz som začala rozmýšľať, či to nemôže ostať tak (tých faktúr je aspoň 15 :D)

§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Stačí iba uviesť adresu prevádzkárne ? Môžem si to vysvetľovať aj takto ?
Zaujíma ma Váš názor :rolleyes:

Podľa môjho názoru nie. Zákon taxatívne určuje meno a adresu sídla, miesta podnikania. V prípade, že je prevádzkareň je možné uviesť aj ju. Ak by stačilo uviesť adresu prevádzkarne, asi by to malo znieť: "meno a adresu sídla alebo prevádzkarne...
evina
26.10.10,16:54
Prišla za mnou kolegyňa, či môže zaevidovať došlú faktúru, ked na nej nie je uvedené naše sídlo, ale iba adresa prevadzkárne (maloobchodnej predajne ktorá je zaregistrovaná za ŽR).

Doteraz sme takéto faktúry vracali (občas sa vyskytli ).

Pozrela som si (pre istotu) § 71 ......
Avšak teraz som začala rozmýšľať, či to nemôže ostať tak (tých faktúr je aspoň 15 :D)

§ 71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Stačí iba uviesť adresu prevádzkárne ? Môžem si to vysvetľovať aj takto ?
Zaujíma ma Váš názor :rolleyes:

Keďže uvádzaš §71 predpokladám, že sa pýtaš iba z hľadiska DPH. POdľa mňa by stačilo iba v prípade ak na túto prevadzkáreň je aj osvedčenie IČ DPH - čo nie je...

Platí však aj § 3 OZ 513/1991 v zn.n.p.


§ 3a
1/ Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.
azla
26.10.10,16:58
Ďakujem za odpoveď.:)
Faktúry vratíme na prepracovanie.:rolleyes: (potešia saˇ)

Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?
Toto (miesto podnikania, prípadne prevadzkárne) je v ustanovení zákona o Dph určené pre aké prípady (že musí !!!)
evina
26.10.10,17:03
Ďakujem za odpoveď.:)
Faktúry vratíme na prepracovanie.:rolleyes: (potešia saˇ)

Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?
Toto je v ustanovení určené pre aké prípady (že musí !!!)
Myslím, že nie je určené, že musí..... /slovíčko prípadne umožňuje uviesť za určitých podmienok, napr. keby na tú adresu bolo IČ DPH/

Píše sa väčšinou preto, že tam sú dodávané napr. tovary a pod. , určitá požadovaná korešpondencia ....
JankaO
26.10.10,17:11
Ďakujem za odpoveď.:)
Faktúry vratíme na prepracovanie.:rolleyes: (potešia saˇ)

Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?
Toto (miesto podnikania, prípadne prevadzkárne) je v ustanovení zákona o Dph určené pre aké prípady (že musí !!!)
Miesto podnikania majú FO živnostníci, sídlo majú PO, preto musia byť v zákone uvedené obidva tvary. Prevádzkareň v prípade, že je.
Stefan2005
26.10.10,17:19
..Nejdem filozofovať, len sa chcem ešte spýtať .....
ale ak je adresa sídla povinná, kedy sa uvádza miesto podnikania, prípadne prevadzkárne ?...

Anka, ja som ti tiež zafilozoval v téme http://www.porada.sk/t149951-fyzicka-osoba-nemoze-mat-sidlo-firmy-miesto-podnikania-ine-od-trvaleho-bydliska.html

Teda buď SIDLO alebo MIESTO PODNIKANIa - nemôže byť oboje - sídlo je pre právnickú osobu, miesto podnikania pre fyzickú osobu.

Problém vidím u F.O. - ktorá má inú adresu miesta podnikania v ŽL, a iné na registrácii k DPH... Všetky dokumenty musia byť (aj v zmysle OZ) na miesto podnikania, ale ak si niekto overuje registráciu platiteľa DPH, tak na adrese miesta podnikania nič nenájde (F.O. je registrovaná podľa miesta príslušnosti - bydliska)

ten §71 by sa asi mal čítať takto:
meno a adresu sídla, prípadne prevádzkárne - platí pre právnické osoby
meno a adresu miesta podnikania, prípadne bydliska - platí pre fyzické osoby
marjankaj
26.10.10,17:36
Anka, ja som ti tiež zafilozoval v téme http://www.porada.sk/t149951-fyzicka-osoba-nemoze-mat-sidlo-firmy-miesto-podnikania-ine-od-trvaleho-bydliska.html

Teda buď SIDLO alebo MIESTO PODNIKANIa - nemôže byť oboje - sídlo je pre právnickú osobu, miesto podnikania pre fyzickú osobu.

Problém vidím u F.O. - ktorá má inú adresu miesta podnikania v ŽL, a iné na registrácii k DPH... Všetky dokumenty musia byť (aj v zmysle OZ) na miesto podnikania, ale ak si niekto overuje registráciu platiteľa DPH, tak na adrese miesta podnikania nič nenájde (F.O. je registrovaná podľa miesta príslušnosti - bydliska)

ten §71 by sa asi mal čítať takto:
meno a adresu sídla, prípadne prevádzkárne - platí pre právnické osoby
meno a adresu miesta podnikania, prípadne bydliska - platí pre fyzické osoby

Štefan to prípadne by som u FO vynechal.

Naozaj sa to až zle číta také zákony, kde sa spojka "a" mieša so spojkou "alebo" a naviac sa to kombinuje s čiarkami , prípadne inými predložkami.
Hlavne aby sme sa my vyjadrovali spisovne pod hrozbou pokút.
VieraPopluharova
26.10.10,19:05
Miesto podnikania je v podstate sídlo firmy. Ide vlastne o adresu, na ktorej budete prijímať všetku poštu a vybavovať administratívu. Miesto podnikania môžete mať aj u seba doma, teda jeho adresa sa bude zhodovať s adresou miesta podnikania. Väčšina začínajúcich živnostníkov to aj tak v rámci úspory nákladov robí. Prenajímať si samostatnú kanceláriu niekde v centre mesta má význam len v prípade, že za vami budú chodiť zákazníci, pre ktorých je vaša domáca kancelária nevhodná (nie je napríklad dostatočne reprezentatívna alebo je trochu od ruky, ťažko dostupná).

Prevádzkáreň: áno či nie?
Adresa miesta podnikania môže byť len jedna. Prevádzkarne môžete mať aj viaceré, ale nemusíte mať ani žiadnu. Pod prevádzkarňou sa myslí miesto alebo miesta, na ktorých vykonávate samotné podnikanie. Môže teda ísť o predajňu, výrobňu, kozmetický salón, penzión, reštauráciu.... Proste, pokiaľ charakter vašej živnosti neumožňuje robiť všetko z domu, prípadne to vybaviť návštevami u klientov, bez prevádzky sa nezaobídete. V prípade, že súčasťou vášho podnikania je výrobná činnosť alebo väčšia manipulácia s tovarom, úrad od vás bude zriadenie prevádzky vyžadovať a nedovolí vám prevádzkovať ju doma. Pri niektorých predmetoch podnikania, napríklad pri sekretárskych prácach, nie sú živnostenské úrady zajedno, niektoré prevádzku vyžadujú, iné nie. Preto ak máte pochybnosti, či budete prevádzku potrebovať, radšej si to s úradníkom vyjasnite dopredu. Predídete tak možným budúcim konfliktom s miestnou byrokraciou.

Ak už je jasné, že budete mať prevádzku, môžete si v nej rovno zriadiť aj miesto podnikania. Aby ste nemuseli často pendlovať medzi domovom a prevádzkou. Alebo je tu možnosť mať v prevádzke spoľahlivých zamestnancov, firmu riadiť z domu a len občas prísť do prevádzky na kontrolu. Čo asi nie je vhodný model pre začínajúceho živnostníka. Najmä v začiatkoch, pri rozbehu firmy je dôležitá vaša maximálna osobná účasť. Je to predsa vaša firma a mala by bežať podľa vašich predstáv.
nedielka
14.12.10,09:21
Dobrý deň prajem všetkým! Tak ak správne chápem, zákon hovorí ,že :faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,...
takže to slovíčko prípadne sa chápe môže tam byť a nemusí..ale sídlo podnikania musí byť vždy...
tak ak dám len na faktúru korešpondenčnú adresu,kde mám prevádzku, a chýba tam sídlo firmy ,tak je to zle?
Economic
15.12.10,05:02
Dobrý deň prajem všetkým! Tak ak správne chápem, zákon hovorí ,že :faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,...
takže to slovíčko prípadne sa chápe môže tam byť a nemusí..ale sídlo podnikania musí byť vždy...
tak ak dám len na faktúru korešpondenčnú adresu,kde mám prevádzku, a chýba tam sídlo firmy ,tak je to zle?

Áno. Na miesto prevádzky tam podľa mňa treba dať hlavné sídlo.Prevádzka tam uvedená môže byť, nemusí.
misolga
31.01.11,10:09
Je správne ak na fakúre udávajú odberateľovi-SZČO okrem obchodného mena aj jeho predmet podnikania, alebo požiadať dodávateľov o zaslanie opravených faktúr? Podľa mňa ak je na faktúre uvedené IČO, DIČ, Ič DPH, sídlo , obchodné meno a za obchodným menom alebo v novom riadku, prípadne v adrese prevádzky je uvedený predmet podnikania(napr.servis..) nevidím v tom veľký problém, nakoľko obchodné meno bolo uvedené podľa ŽL , ale budem vďačná ak sa k téme vyjadríte. .
evina
31.01.11,10:36
Je správne ak na fakúre udávajú odberateľovi-SZČO okrem obchodného mena aj jeho predmet podnikania, alebo požiadať dodávateľov o zaslanie opravených faktúr? Podľa mňa ak je na faktúre uvedené IČO, DIČ, Ič DPH, sídlo , obchodné meno a za obchodným menom alebo v novom riadku, prípadne v adrese prevádzky je uvedený predmet podnikania(napr.servis..) nevidím v tom veľký problém, nakoľko obchodné meno bolo uvedené podľa ŽL , ale budem vďačná ak sa k téme vyjadríte. .

Uvádza sa obchodné meno presne podľa ŽR. Predmet podnikania nie je povinnosťou uvádzať
misolga
31.01.11,11:01
Ak napriek tomu že nie je povinnosť predmet podnikania uvádzať na faktúre ale uvedú ju za obchodným menom alebo spôsobom ako som uviedla vyššie v príspevku, je to napadnuteľné Dú ?
blavaciko
31.01.11,12:30
nie, je to v poriadku, faktura moze obsahovat aj ine udaje samozrejme
evina
31.01.11,12:34
Ak napriek tomu že nie je povinnosť predmet podnikania uvádzať na faktúre ale uvedú ju za obchodným menom alebo spôsobom ako som uviedla vyššie v príspevku, je to napadnuteľné Dú ?
Zákon káže čo musíš, a to musíš - ostatné môžeš - aj fotografiu výrobku, ktorý SZČO vyrába :)
jana32
27.02.11,17:27
Dobrý deň, je nejaký zákon, ktorý upravuje čo všetko musí obsahovať dodací list?
Stefan2005
27.02.11,18:20
Dobrý deň, je nejaký zákon, ktorý upravuje čo všetko musí obsahovať dodací list?

Ešte som sa nestretol so zákonom, ktorý by definoval náležitosti dodacieho listu. DL je dokladom prvotnej evidencie, ktorý fyzicky doprevádza dodávku materiálu, tovaru... Na základe neho musí vedieť preberajúci fyzicky skontrolovať jednotlivé položky dodávky, musí byť zrejmé, kto, čo, na základe čoho, komu, kedy a za akú cenu dodal...
zk24
28.06.11,16:12
Ahojte,

chcela by som sa informovat.
Ak vystavujem FA a umoznujem oderatelovi splatnost vo viacerych splatkach, da sa to vo fakture nejako podchytit?

Moze mat faktura viacero datumov splatnosti? Ako to tam uviest? Aky datum dat do hlavicky? Ako by ste to prosim robili?
Tweety
28.06.11,16:16
Ahojte,

chcela by som sa informovat.
Ak vystavujem FA a umoznujem oderatelovi splatnost vo viacerych splatkach, da sa to vo fakture nejako podchytit? ÁNo, dá.

Moze mat faktura viacero datumov splatnosti? Ako to tam uviest? Aky datum dat do hlavicky? Do hlavičky uveď ten posledný. Ako by ste to prosim robili?
Spôsob a termín jednotlivých spl. úhrad uveď priamo v texte.

V texte.
srska
28.06.11,16:27
pozor na dph - daňovú povinnosť. ak je to faktúra napr. za tovar a dohodnete sa na postupnom platení za tovar a tovar odberateľ preberie napr. 28.06.2011, daňová povinnosť vzniká v ten deň aj keď zaplatí za tovar až za pol roka.
zk24
28.06.11,16:28
pozor na dph - daňovú povinnosť. ak je to faktúra napr. za tovar a dohodnete sa na postupnom platení za tovar a tovar odberateľ preberie napr. 28.06.2011, daňová povinnosť vzniká v ten deň aj keď zaplatí za tovar až za pol roka.

Ide o dodanie sluzby do zahranicia. Sprostredkovanie obchodu. Slovensky dodavatel = neplatca DPH.
marjankaj
28.06.11,16:36
Ide o dodanie sluzby do zahranicia. Sprostredkovanie obchodu. Slovensky dodavatel = neplatca DPH.

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
zk24
28.06.11,16:42
§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.


Dakujem, registrovani sme. Podávame kvartálne SV.
zizi100
02.01.12,09:54
[QUOTE=Iwett;1526162]Kto, kde a prečo uvádza DIČ?

Podľa odseku 11 § 31 Zákona o správe daní a poplatkov je daňový subjekt povinný pridelené DIČ uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že zo zákona vypadol zaužívaný pojem „daňový doklad“. Zároveň bolo do ustanovenia odseku 11 doplnené, že v prípade, že sa daňový subjekt stane platiteľom DPH, na dokladoch je povinný uvádzať iba IČ DPH. Z uvedeného vyplýva, že na vystavovaných dokladoch povinne uvádzajú DIČ iba podnikatelia, ktorí nie sú registrovaní ako platitelia dane z pridanej hodnoty.
Nakoľko sa jedná o povinnú náležitosť pre vystavovateľa dokladov, nevyplýva v tomto smere žiadna povinnosť zisťovať si DIČ obchodného partnera, ani ho na dokladoch uvádzať. To, že uvádzanie DIČ pretrváva v obchodnom styku vychádza z podmienok softvérového zabezpečenia fakturácie a obchodných zvyklostí. Uvádzanie DIČ obchodného partnera je potrebné iba v prípade dvojstranného právneho úkonu s neplatiteľom, t.j. v prípade rôznych typov dohôd, zmlúv, akceptov, objednávok a pod..
Zároveň je potrebné podotknúť, že fyzické osoby, ktoré nepodliehajú registrácii v zmysle Zákona o správe daní a poplatkov a Zákona o dani z pridanej hodnoty, sú povinné pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo (pri jeho spracovaní je správca dane povinný postupovať v zmysle Zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v platnom znení).
Uvádzanie DIČ bolo riešené aj novelou Vyhlášky o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP, kde obdobne ostala táto povinnosť iba neplatiteľom DPH, ktorí ho povinne uvádzajú na dokladoch vyhotovených ERP a na páskach dennej a mesačnej uzávierky vytlačenej pokladnicou.
Pre úplnosť je potrebné ešte upozorniť, že v zmysle § 32 ods. 5 Zákona o správe daní a poplatkov sú právnické a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu a v rámci svojej činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby presahujúce 100 000 Sk u jednotlivej fyzickej osoby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa. Pri plnení tejto povinnosti sa uvádza aj daňové identifikačné číslo prijímateľa, ak ho mal pridelené. V zásade platí, že identifikačné číslo sa uvádza povinne, pričom u neplatiteľov je týmto číslom DIČ a u osôb registrovaných na DPH je týmto číslom identifikačné číslo pre daň, teda IČ DPH (podľa § 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov).
..............
dobre rozumiem, že podľa vyššie uvedeného mi nemusí dodávateľ až nie som plátca DPH uvádzať moje DIČ, stačí len IČO? Ďakujem
evina
02.01.12,09:58
[QUOTE=Iwett;1526162]Kto, kde a prečo uvádza DIČ?

Podľa odseku 11 § 31 Zákona o správe daní a poplatkov je daňový subjekt povinný pridelené DIČ uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. V tejto súvislosti je potrebné podotknúť, že zo zákona vypadol zaužívaný pojem „daňový doklad“. Zároveň bolo do ustanovenia odseku 11 doplnené, že v prípade, že sa daňový subjekt stane platiteľom DPH, na dokladoch je povinný uvádzať iba IČ DPH. Z uvedeného vyplýva, že na vystavovaných dokladoch povinne uvádzajú DIČ iba podnikatelia, ktorí nie sú registrovaní ako platitelia dane z pridanej hodnoty.
Nakoľko sa jedná o povinnú náležitosť pre vystavovateľa dokladov, nevyplýva v tomto smere žiadna povinnosť zisťovať si DIČ obchodného partnera, ani ho na dokladoch uvádzať. To, že uvádzanie DIČ pretrváva v obchodnom styku vychádza z podmienok softvérového zabezpečenia fakturácie a obchodných zvyklostí. Uvádzanie DIČ obchodného partnera je potrebné iba v prípade dvojstranného právneho úkonu s neplatiteľom, t.j. v prípade rôznych typov dohôd, zmlúv, akceptov, objednávok a pod..
Zároveň je potrebné podotknúť, že fyzické osoby, ktoré nepodliehajú registrácii v zmysle Zákona o správe daní a poplatkov a Zákona o dani z pridanej hodnoty, sú povinné pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo (pri jeho spracovaní je správca dane povinný postupovať v zmysle Zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v platnom znení).
Uvádzanie DIČ bolo riešené aj novelou Vyhlášky o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP, kde obdobne ostala táto povinnosť iba neplatiteľom DPH, ktorí ho povinne uvádzajú na dokladoch vyhotovených ERP a na páskach dennej a mesačnej uzávierky vytlačenej pokladnicou.
Pre úplnosť je potrebné ešte upozorniť, že v zmysle § 32 ods. 5 Zákona o správe daní a poplatkov sú právnické a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti alebo z prenájmu a v rámci svojej činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby presahujúce 100 000 Sk u jednotlivej fyzickej osoby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa. Pri plnení tejto povinnosti sa uvádza aj daňové identifikačné číslo prijímateľa, ak ho mal pridelené. V zásade platí, že identifikačné číslo sa uvádza povinne, pričom u neplatiteľov je týmto číslom DIČ a u osôb registrovaných na DPH je týmto číslom identifikačné číslo pre daň, teda IČ DPH (podľa § 31 ods. 11 Zákona o správe daní a poplatkov).
..............
dobre rozumiem, že podľa vyššie uvedeného mi nemusí dodávateľ až nie som plátca DPH uvádzať moje DIČ, stačí len IČO? Ďakujem


V príspevku je jasne napísané, že u neplatiteľov DPH sa uvádza DIČ......a uvádza sa aj IČO u všetkých to doplňujem.

IČ DPH sa uvádza u platiteľoc a samozrejme aj IČO

http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html
zizi100
02.01.12,10:15
Ja som tiež bola presvedčená, že na faktúre musí byť aj DIČ odberateľa, ale toto ma spochybnilo. Nakoľko sa jedná o povinnú náležitosť pre vystavovateľa dokladov, nevyplýva v tomto smere žiadna povinnosť zisťovať si DIČ obchodného partnera, ani ho na dokladoch uvádzať.
evina
02.01.12,10:34
Ja som tiež bola presvedčená, že na faktúre musí byť aj DIČ odberateľa, ale toto ma spochybnilo. Nakoľko sa jedná o povinnú náležitosť pre vystavovateľa dokladov, nevyplýva v tomto smere žiadna povinnosť zisťovať si DIČ obchodného partnera, ani ho na dokladoch uvádzať.

Problém je, že ak neuvedieš IČ DPH odberateľ by si nemal odpočítať DPH .... zaužívalo sa uvádzanie teda aj u neplatiteľov DIČ a nakoniec niekto by mohol polemizivať aj podľa §10 zákona o účtovníctve:


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,

Ďalej je tam odkiaľ cituješ veta
Uvádzanie DIČ obchodného partnera je potrebné iba v prípade dvojstranného právneho úkonu s neplatiteľom, t.j. v prípade rôznych typov dohôd, zmlúv, akceptov, objednávok a pod..

a faktúra v mnohých prípadoch môže slúžiť ako Zmluva, takže .....
Luci
11.02.12,14:57
Dobrý deň.
Sme neplatitelia DPH.
Na niektorých prijatých faktúrach od našich dodávateľov nemáme u našej firmy uvedené naše DIČ alebo niekde zase IČO. Musia byť na prijatej faktúre (kde sme odberateľom) kompletné aj naše údaje, t.j. naše IČO a naše DIČ?
Tweety
11.02.12,15:17
Dobrý deň.
Sme neplatitelia DPH.
Na niektorých prijatých faktúrach od našich dodávateľov nemáme u našej firmy uvedené naše DIČ alebo niekde zase IČO. Musia byť na prijatej faktúre (kde sme odberateľom) kompletné aj naše údaje, t.j. naše IČO a naše DIČ?
A oznámili ste dodávateľom svoje ičo údaje? Ak áno, majú ich používať, za vystavenie dokladu zodpovedajú oni.
Luci
11.02.12,15:34
A oznámili ste dodávateľom svoje ičo údaje? Ak áno, majú ich používať, za vystavenie dokladu zodpovedajú oni.

Oznámili.... A nemôže byť pri kontrole niečo vytknuté? Keď tam chýba napr. DIČ. Alebo si niektorí dodávatelia domysleli IČ DPH, a dali nám na našu prijatú faktúru aj IČ DPH a pritom nie sme platiteľmi....
Tweety
11.02.12,15:35
Oznámili.... A nemôže byť pri kontrole niečo vytknuté? Keď tam chýba napr. DIČ. Alebo si niektorí dodávatelia domysleli IČ DPH, a dali nám na našu prijatú faktúru aj IČ DPH a pritom nie sme platiteľmi....
A nemôžete ich kontaktovať, a žiadať o nápravu?
Luci
11.02.12,16:31
A nemôžete ich kontaktovať, a žiadať o nápravu?
Môžeme, ale máme tých dokladov strašne veľa. Ja im spracovávam účtovníctvo len na konci roka a teraz keď kontrolujem faktúry fyzicky (lebo si ich oni nahrávajú), tak robím zoznam, ktoré treba opraviť ... je ich dosť, tak preto zisťujem, či je to problém, alebo nie....