janavrbovska
19.05.15,14:23
Dobrý deň,
Dodávateľská tuzemská faktúra za materiál s týmito údajmi:
Dátum vyhotovenia: 19.3.2015
Dátum splatnosti: 2.4.2015
Dátum dodania: 19.3.2015
Odberateľ ju prevzal osobne (oproti podpisu) dňa: 19.3.2015
Zabudol ju dať na zaúčtovanie, dal mi ju až dnes.
Poraďte mi prosím, ako ju teraz zaevidovať v OMEGE (s akými dátumami) a cez aké vzory ju zaúčtovať a uplatniť odpočet DPH. Sme mesační platitelia. Dodávateľ zrejme odviedol DPH už v marci.
Bolo by možné zaevidovať fa v OMEGE s dátumom prijatia napr. 1.4.2015 alebo až 26.4.2015 (po termíne podania DP DPH za marec)?
Môžem zadať DVDP (Dát. vzniku daňovej povinnosti): 1.4.2015 alebo až 26.4.2015 a uplatniť odpočet v aprílovom daňovom priznaní k DPH?
Ďakujem
ErikaDP
20.05.15,06:34
Omega ma pre takýto prípad špecialny vzor učtovania DF ,( bežne používaš vzor 20, ale tu použi vzor 23.
Musíš mať odblokovanu marcovu uzvierku, lebo fakturu zaúčtuješ do marca ( z hľadiska účtovníctva patrí do marca, len odpočet DPH si uplatníš v apríly ( pripadne v inom mesiaci, najneskôr však v 12/2015)
Takto:
- zruš uzavierku DPH 3/2015
- faktur zaeviduje ako bežene eviduješ, len si daja vzor: 23
- dátumy pri zadavani napíšeš tak ako su uvedené na fakture ´( t.j. vyhotovenie aj datum dodania zadač marcové )
- vzor 23 po zaevidovani faktury ta pred dokončením hodí do karty DPH, a tam zasdáš datum uplatnenia dane - podľa toho aký datum tam zadáš, tak pri uzavierke DPH ti to zahrrnie do príslušného mesiaca


program automaticky pri vzore 23 v marci dá DPHčku z tejto faktury na analytiku DPH neuplatnená ( 343620)

v evidencii DPH v záznamoch bude tato faktura aj v marci ( zostave DPH na vestupe neodpočítaná)

a nasledne, ak pri evidovani faktury kart DPh si zadala darum uplatnenia Dane v apríly,
tak program sám pri aprilovej DPh uzavierky preučtuje DPH z dane neuplatnenej na daňu upaltnenu a zahrnie do odpočtu v apríly.


Zaver:
použiit vzor 23, datumy zaevidovat presne tak ako su na fakture , doplnit datum uplatnie odpočtu dane v karte DPH,
a program ťa bude sam smerovat.


Skontrolovat si Koneč.zostatok učtu 343 k 31.3.2015 - mal by byt rozdiel oproti danovej povinnosti (odpočtu) vykazamej v DP priznaní k DPH za 3/2015 o sumu tejto neuplatnenej dane v marci ....