slady
19.05.15,20:38
misoft
19.05.15,18:56
Na drobnú stavbu sa považuje objekt do 25m2 a výšky 5m a ak nie sú pevne spojené so zemou. Tam je potrebné len ohlásenie stavby. Takže ani nie si účastníkom stavebného konania (na ktoré je potrebné stavebné povolenie). Takže ani nemáš ako nazrieť.
Pokiaľ máš strom na svojom pozemku a nezasahuje nejako do susedovho pozemku - môže si on pískať Pochod revolucionárov.
http://www.nehnutelnosti.sk/drobna-stavba/
A vzdialenosť od hranice pozemku min. 2m.
arizona
19.05.15,19:37
Ja si myslim, ze mas pravo nahliadnut a ziadat informacie, ved nejde o nejake tajne dokumenty. Mas pravo byt informovany,ved sa to tyka ciastocne aj teba.
Drobna stavba by nemal presiahnut 25m2, a 5m vysku.
Ak nema pevne zaklady a je doplnujucou stavbou na pozemku k inej nehnutelnosti,ktora ma SP, tak niektorym uradom staci iba ohlasenie. Ale niektore ziadaju SP, je to rozne. Najlepsiu odoved dostanes na vasom stavebnom urade.

A co sa tyka stromu. Sused nema pravo ziadat vyrubanie,ak mu nebrani v jeho stavbe na jeho pozemku. Takze,ak mas strom pod kontrolou a konare ti netrcia ponad plot, tak je to v poriadku.V pripade potreby staci spilit konare,ktore presahuju na susedny pozemok.
buchač
19.05.15,19:38
Práva a povinnosti účastníka v stavebnom a územnom konaní upravuje zákon č. 50/1976 o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v platnom znení. Vymedzenie účastníkov v stavebnom a územnom konaní je rôzne. Účastníkom konania je ten, o koho právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach sa má konať alebo koho práva, právom chránené záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté.

Účastníci majú najmä právo nazerať do spisov a vznášať pripomienky a námietky k podanému návrhu, spolupracovať so správnymi orgánmi v priebehu celého konania, a čo je podstatné, všetci účastníci konania majú rovnaké procesné práva a povinnosti, teda tak navrhovateľ, ako aj obec alebo vlastníci susedných nehnuteľností.

Vo Vašom konkrétnom prípade sa zrejme jedná o drobné stavby, ktoré podliehajú ohláseniu v zmysle § 55 ods. 2 písm. b ) a c).

Pokiaľ budú námietky účastníka konania opodstatnené, stavebný úrad určí podmienky za ktorých sa návrh upraví, resp. pozastaví konanie. . Námietky môžu mať rôzny charakter týkajúci sa odstupu stavby, zhoršenie prístupu svetla, zásah do pozemku, a podobne.




ZDROJ :

http://taksitokurvavygoogluj.cz/gogol/
arizona
19.05.15,19:43
buchy, ten posledny odstavec nechapem...odpovedas na tuto otazku??? Ake spisy? Ake kopirovanie???...a propo...on nie je ucastnikom konania,sused nestavia so SP.
buchač
19.05.15,19:50
Príspevok som neupravoval.
Upravím...;)
slady
19.05.15,20:27
Dakujem, ma na to povolenie ako na drobnu stavbu ale v skutocnosti ide o stavbu s pevnym zakladom, ktora bude mat prizemie a poschodie a bude podla mna prevysovat 5m do vysky a takisto mam podozrenie ze podorys bude mat tiez vacsi ako 25 m2 a iny ako v povodnom plane. cize na urade ma mozu poslat do dabla a budem musiet v tom pripade oficialne poziadat o presetrenie? ja nechcem vznasat namietky, len chcem aby vedel, ze viem, aby mi dal pokoj uz furt. stavebny urad je u nas starostka, ktora mu kryje chrbat a velmi sa okuna mi akukolvek dokumentaciu ukazat. kedze ide o drobnu stavbu ziadne SK nebolo...
slady
19.05.15,20:31
takisto - boli sme na katastri a tam zatial nema zakreslene ani zapisane nic. dokedy ma povinnost nahlasit to na kataster? stavba ma uz zaklady a zakladnu konstrukciu. taktiez ma potiahnute inzinierske siete a vsetko co k tomu patri.
slady
19.05.15,20:56
dakujem, nasla som toto: Orgány územného plánovania a stavebné úrady, ktoré evidujú, ukladajú územnoplánovaciu dokumentáciu a dokumentáciu stavieb, sú povinné umožniť organizáciám a osobám, ktoré preukážu odôvodnenosť svojej požiadavky nazerať do tejto dokumentácie a robiť z nej výpisy; pritom sú povinné urobiť opatrenia, aby nazretím do dokumentácie nebolo porušené štátne, hospodárske alebo služobné tajomstvo, ako ani zákonom uložená alebo uznaná povinnosť mlčanlivosti.
neviem ako preukazat odovodnenost mojej poziadavky, ale kedze sam sused ma ziada, aby som si dala na poistovni presetrit ci by mi pokryli skody v pripade padu stromu, myslim si ze uz to je dostatocny dovod na nahliadnutie do dokumentacie.
arizona
19.05.15,21:43
ano, to som mala na mysli
dan501
20.05.15,07:12
citujem: " ak nie sú pevne spojené so zemou " takáto veta v zákone nie je , ako chceš spraviť drobnú stavbu napr. altánok 8*3=24 m a výšky 4 m aby nebol pevne spojený so zemou? v zákone sa spomína pivnica a žumpa tak mi vysvetli ako sa dá spraviť pivnica alebo žumpa ktorá by nebola pevne spojená so zemou?
misoft
20.05.15,12:04
Pevne spojená - múr bude spojený so základom. Maltou. Ak robí búdu, altínom, stačí, aby ju položil na zem, spevnenú plochu a upevnil ju upevňovacími prvkami - kotvami - to už nie je pevne spojená (dá sa predsa rozobrať. Pochopil si podstatu?
Pivnica - je často súčasťou základov - a základy - je to stavebná práca - povolenie treba (lebo na neho múry pôjdu). To samé - žumpa. Tá patrí ku kanalizácii - odpadovému hospodárstvu.

A ešte poznámka: Pokiaľ máš vedomosť, že sused nemá platné stavebné povolenie a pritom buduje základy, z nich ťahá múry, plocha je väčšia ako 25m2 a výška viac ako 5m - kua - šak to čierna stavba - oznám to stavebnému úradu. Ak to s nimi nehne- tak nadriadenému stav. úradu. Budú ofuky - a sused si už na ten strom ani nespomenie, až pokutu na drevo cálovať bude....
arizona
20.05.15,12:16
ked stavia zaklady, tak urcite sa nejedna o drobnu stavbu,na ktoru staci podavat iba ohlasenie. Podla spravnosti by takuto stavbu mal stavat iba so SP,tym padom by si bol aj ty ucastnik konania a sused by potreboval k SP ,este pred zaciatkom stavby tvoje vyjadrenie a tvoj podpis. Taktiez by ti vopred musel predlozit aj projekt k nahliadnutiu,aby si sa mohol vyjadrit a podat prip.namietky
dan501
20.05.15,13:11
ešte raz nikde sa nepíše že drobná stavba nemože mať základ a mnemôže byť vymurovaná

(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.
misoft
20.05.15,17:51
OK! Prijímam.... Ale ak jeho sused buduje vysokú budovu a bez povolenia - tak by na to mal mať stavebné povolenie - a sused (slady) by mal právo pripomienkovať/súhlasiť/nesúhlasiť.

Lenže na Sk je to vždy takto - najskôr sa postaví palác, potom sa to dodatočne legalizuje - čo tam po ostatných.

Už by sa konečne mal uplatňovať stavebný zákon - čierna stavba - pôjde DOLE - bez pardónu...