katarina.133
20.05.15,08:04
chcem sa spytat, ako mam postupovat ak si chcem namontovat merace na vodu a aj na radiatory, ak ale nie vsetci v panelaku suhlasia? da sa to nejako jednotlivo a zakomponovat do zmluvy na spolocenstve aby mi to akceptovali? dakujem
ivka70
20.05.15,06:24
Ak budes mat jedina merace, nezmeni sa sposob rozpocitania tepla a vody v bytovom dome.
Tazke namontovat si ich mozes, ale budu ti nanic, alebo teda len na informaciu.
katarina.133
20.05.15,06:26
dakujem. ale ja som pocula,ze s to da, ak mi to zakomponuju do zmluvy, ze mi to bude zohladnene pri vyuctovani, ze sa na to bude prihliadat..
marjankaj
20.05.15,06:31
No ak ti to podpíšu všetci spoluvlastníci tak možno áno. Ale zrejme iba sranduješ? Tu ide o pomerové merače, takže ti to vierohodne asi neodmerá nič.
Teda ak by si bola jediná s meračmi, tak ak by ti napočítalo 1000 jednotiek, zrejme by na celý dom tiež bolo 1000 jednotiek(lebo ty máš jediný merač v celom dome) a teda by si ty zaplatila z celkovej spotreby 1000/1000, teda celú spotrebu za celý dom. To sa ti naozaj vyplatí:---
ivka70
20.05.15,06:40
Kde sa siria taketo reci? Principialne to nie je mozne ....to by ti museli vsetci odsuhlasit zmenu rozpocitania nakladov .... ak nechcu merace, preco by to robili?
katarina.133
20.05.15,06:48
poprosila by som sem komentare len od niekho kto sa vyzna.. preve som to konzultovala s odbornickou a da sa to, takze by som prosila ludi, co si len MYSLIA aby nekomentovali. dakujem.. ak chce niekto blizsie info, napiste mi
marjankaj
20.05.15,06:51
No keď to máš odkonzultované s "odborníčkou", tak neviem prečo hľadáš odpovede tu.
buchač
20.05.15,07:00
katarina.133 .... ak chce niekto blizsie info, napiste mi
==============================

Píšem Ti :

CHCEM, POŽIADAM (prosím o iné veci a nie o nejaké onačiny) o bližšie info.
Takže napíš mi ..;)
buchač
20.05.15,07:07
katarina.133 (Dnes 09:26) dakujem. ale ja som pocula,ze s to da, ak mi to zakomponuju do zmluvy, ze mi to bude zohladnene pri vyuctovani, ze sa na to bude prihliadat..
==================================

A to už ako sa bude prihliadať ???
sito
20.05.15,07:44
Katarínka, vieš vy v tom dome máte dobre organizovaný BORDEL! A ty im chceš tú organizáciu rozbiť. Môžeš. Bordel spočíva v tom, že ak rozhodujú a rozhodnú všetci spoluvlastníci rovnako sú zákon. Zákon 182/1993 je zákon pre dom len do tej doby, ak je rozhodnutie spoluvlastníkov domu schválené ich 100 % hlasov, teda jednohlasne sa vie povedať. Keďže ty máš iný názor, už platí pre váš dom uvedený zákon. A tá odborníčka, čo ti to radí ako samostatne, že môžeš je riadna .....!

Niečo z toho zákona. Každý vlastník má svoje práva a svoje povinnosti voči ostatným spoluvlastníkom domu a jeho spoločných zariadení.

"Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie vstup do bytu osobe oprávnenej vykonávať montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Na čo slúžia tie meracie zariadenia, ľudovo MERAČE? Na rozpočítanie nákladov za služby, ktoré sú zabezpečované pre dom, bytový spoločne pre všetkých spoluvlastníkov domu v ktorom majú svoje priestory na bývanie, byty, obydlia. Z Ústavy SR nemôže nikto vstúpiť do tvojho obydlia, ak mu na to nedáš súhlas, alebo toto tvoje právo nie je obmedzené osobitným zákonom. A Zákon 182/1993 je osobitným zákonom!

"Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd."

Mieru využívania spoločných zariadení v dome, teda v bytoch môžu vyjadriť jedine tie meracie zariadenia, ktoré je povinný každý vlastník bytu namontovať vo svojom byte, že? Náklady za teplo sa bez nich môžu rozpočítať len podľa m2 bytov a na vody len podľa osôb bývajúcich v roku v dome, byte, Teda vsio rooovno.

Keďže sú to spoločné zariadenia napriek tomu že sú v jednotlivých bytoch domu náklady na ich prevádzku sa hradia z FPÚaO.

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu spoločných zariadení domu."

"Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných zariadení domu, za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu."

Meracie zariadenia sa pravidelne kontrolujú, revidujú čí sú funkčné a po určitom období určenom osobitným zákonom musia byť úradne overené.

"Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu."

Na aký spoločný účel sú tie zariadenia využívané? Na rozpočítanie spoločných nákladov domu za teplo a vodu. Náklady podľa nich je možné rozpočítať len a len vo vašom dome, bytovom, že? Či aj v susednom, či rodinnom?

O energii, teple je povinnosť uvedená aj v tomto zákone, § 17 a § 18.

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.zakonypreludi.sk%2Fzz%2F2004-657&ei=g0dcVa22MMOksgGJhICQBw&usg=AFQjCNHBH3d7q0U_LPWIcJfXkh7VdBt3KQ&bvm=bv.93756505,d.bGg

A ten zákon, vyhlášku o rozpočítaní nákladov si naklep tú, je to 630/2005.

Ak is to pozorne preštuduješ zistíš, že máš zákonné právo im ten BORDEL rozbiť, rozložiť, zlikvidovať.

A tu odborníčku pošli do ...
sito
20.05.15,07:47
Už je to v 3,14 s tou poradou, ešteže som si to najprv preložil na nove okno. Tak pod je to tak ako má byť.
katarina.133
20.05.15,07:50
ZZ č.385/2009 a ZZ č.630/2005 potom nieco komentuj
sito
20.05.15,07:57
katarina.133 (Dnes 10:50) ZZ č.385/2009 a ZZ č.630/2005 potom nieco komentuj


kačka, je to naopak, tá 630 bola prvá a vynovená je tou 358/2009 nie 385/2009, že?

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-385

Nepleť si vodu s benzínom.

https://www.youtube.com/watch?v=dVRnUtZdpk0
sito
20.05.15,08:29
ivka, ak má dom, byty spolu plochu 500 m2, tak musia mať podľa 657/2004 na teplo a v teplej vode, tiež, na studenú len podľa 182/1993, § 11, ods. 3.

No neviem ako si to predstavuje kačka a odborníčka. Ja mám svoje merače a zaplatím zo spoločných nákladov len toľko koľko ja poviem, váš názor a stanovisko, rozhodnutie ma nezaujíma. O zbytok sa aj pobite. Môj byt, môj hrad, že?
ivka70
20.05.15,08:58
sito, asi tak
ak by mali povinne merace zo zakona, asi by nemuseli riesit, ci chcu alebo nechcu .... takze asi nepatria do tej kategorie
sito
20.05.15,09:24
Ak sem ešte zapláva, uvidíme, čo z nej vypláva.
buchač
20.05.15,09:24
Merače na prietok vody v radiátoroch ?
Hm, dokonca len jeden (TY) by chcel mať....;)
Nuž pekne a pekné je to...že chcieť.
----------------------------------------
Ale myslím si, že mútiš len kalnú vodu a chceš sa dostať k diamantu v bahne (čítaj = chceš dosiahnuť len a len osobný prospech na úrok druhých).
=====================================
Ale pozri si niečo vo význame " Vyváženosť vykurovacej sústavy "...

Z toho vyplývala aj technická vybavenosť vykurovacej sústavy v domoch a nemožnosť regulovať spotrebu. Koľko tepla sa ušetrí, ak zatvoríte radiátor v takomto dome? O toľko, o koľko znížite prietok vykurovacej vody v zavretom radiátore, sa zvýši prietok v okolitých radiátoroch – teplo ušetrené v jednom radiátore sa natlačí a spotrebuje v okolitých radiátoroch – spotreba domu sa nezníži.
...
Vyváženosť vykurovacej sústavy závisí od spôsobu jej prevádzky, riešenia údržby, opráv, odstraňovania porúch. Znehodnotiť hydraulické vyváženie niekedy dokáže jediný montážny úkon pri riešení banálnej poruchy.
...
Čo je to hydraulické vyváženie a aký je jeho význam?
Úlohou hydraulického vyváženia je:
1.) odstrániť rozdiely medzi nedokurovanými a prekurovanými miestnosťami a vytvoriť podmienky na dosiahnutie rovnakej teploty vo všetkých miestnostiach,
2.) vytvoriť podmienky pre reguláciu spotreby tepla, tak, aby teplo ušetrené jedným radiátorom nebolo natláčané do okolitých radiátorov, ale aby sa táto úspora prejavila aj v spotrebe domu.
Základnými prostriedkami na hydraulické vyváženie sú radiátorové termostatické ventily vhodného typu a vlastností, ktoré treba namontovať na všetkých radiátoroch a regulátory diferenčného tlaku, ktoré treba namontovať na rozvodoch.
...
Čo sa deje pri zatváraní radiátorových ventilov?
Pri zatvorení radiátorových ventilov sa znižuje prietok radiátormi a objektom. Čerpadlo, ktoré zabezpečuje obeh vykurovacej vody, na zníženie prietoku zareaguje podobne, ako keď na vysávači zapcháte hadicu: zvýši tlak, ktorým sa snaží prekonať odpor privretých alebo zavretých ventilov.
...
Prečo musia byť rovnaké ventily namontované na všetkých radiátoroch?
Pre hydraulické vyváženie veľkých objektov, ktorými spravidla bytové domy a administratívne budovy sú, sa väčšinou používajú vysokoodporové radiátorové ventily, čo znamená, že voda cez ne preteká cez úzky otvor – s priemerom okolo 2-3 milimetre. Na to, aby všetkými radiátormi pretekal požadovaný prietok, musia byť na všetkých radiátoroch vysokoodporové ventily rovnakej konštrukcie a s potrebným nastavením. Oproti tomu staré radiátorové kohúty majú otvor s priemerom 1-2 centimetre. Ak by v sústave s vysokoodporovými ventilmi zostal namontovaný čo i len jeden nízkoodporový ventil, vznikol by skrat: cez nízkoodporový ventil pretečie mnohonásobne väčší prietok ako je potrebné – bez úžitku, spiatočným potrubím von z domu – a tento prietok samozrejme chýba na ostatných radiátoroch s vysokoodporovými ventilmi, ktoré zostanú nedokurované.
ZDROJ :
http://taksitokurvavygoogluj.cz/gogol/
sito
21.05.15,04:35
Kačenka, už si pochopila o čom je 358 a o čom 385? Pre prevádzku nehnuteľnosti, bytového domu je nezbytná voda a teplo domova, služby, ktoré sú pre dom zabezpečované spoločne spoluvlastníkmi domu prostredníctvom správy domu. Spoločné náklady sa spoločne rozpočítajú na jednotlivé byty podľa spoločne dohodnutého spôsobu spoluvlastníkmi domu a ich SPOLOČNÝMI MERAČMI v bytoch. Pre auto, jeho prevádzku ako vec hnuteľnú je podstatný beznín, ktorý ti na pumpe namerajú a uhradíš si sumu sama s nikým si požadovanú sumu nebudeš rozpočítavať. Asi tak.

A pokiaľ si dobre všimneš dej v tom klipe, môžeš pochopiť, čo všetko sú ľudia schopní spraviť pre jedného človeka a či sa im to vyplatí.

Merače na vodu a teplo si môžeš kúpiť, budú tvoje, tvoj majetok! Ale, na čo ti budú ... ?