lku
20.05.15,10:51
Rodicia chcu svoj dom darovat mne,tak by som chcela vediet ci keby som zomrela zdedi ho manzel,alebo aspon nejaku cast,alebo iba deti/mame 2deti/,pocula som totiz ze dar manzel nezdedi,rodicia trvaju natom ze ho napisu len na mna,
Dakujem vsetkym za odpovede
Tweety
20.05.15,08:52
ivka70
20.05.15,08:54
Dar jednemu z manzelov nie je predmetom BSM, teda napriklad pri rozvode sa nedeli, ale do dedicstva patri.
Zdedia ho vsetci (manzel+ deti) kazdy rovnakym dielom.
Bude sa dedit inak ako to, co nadobudnete s manzelom spolu pocas manzelstva.
arizona
20.05.15,08:54
Je jedno,ako si k majetku prisla,ci dedenim,ci inak. Na tvoj majetok ma pravo po tvojej smrti manzel a deti.
Ak chces,aby zostal iba detom,mozes napisat zavet iba v prospech deti
vicktor
20.05.15,11:23
Ako "inak" myslis?
Dedicstvo sa bude dedit/delit na tretiny nech do dedicstva pari cely dom (milion) alebo polovica domu (500 tisic).
vicktor
20.05.15,11:26
A ty mas surodencov? Ak nie, darovanie je zbytocnost. Ak ano, dobre vas rodicia rozhadaju. A manzel sa bude citit ze ho stale neprijali.
marjankaj
20.05.15,11:28
Napríklad aj podľa závetu.
-------
Podľa zákona takto:
Manželkin dar sa bude dediť celý v príslušnom pomere.
A to čo nadobudli počas manželstva, tak z toho bude predmetom dedičstva iba polovica. Druhá polovica sa dediť nebude, tá zostáva manželovi.
misoft
20.05.15,11:28
Nuž počítaj.
Ak sa získa počas manželstva - druhý manžel je polovičným vlastníkom. Takže by sa po zomrelej dedila len jej polovica. Takže ak by bol manžel + 2 deti - manžel by mal 1/2 (tá jeho - na tú sa nesiaha), a dedil by 1/3 z polovice druhého - teda 1/6 z celého.
Ale pokiaľ je niekto výlučným majiteľom - 1/1 - tak ostatní dedia rovným dielom po 1/3.
marjankaj
20.05.15,11:31
Bola by blbá, keby ten dar vrátila.
vicktor
20.05.15,11:37
ivka o zavete nepisala
pri dedicstve sa netreba bavit o tom co do dedicstva nespada
to co spada, sa bude delit na tretiny
Chobot
20.05.15,11:43
Áno, v štandardnom prípade bude dediť po tebe den dom. Teda určitý podiel (1/3).
ivka70
20.05.15,11:44
Dom, ktory ma vo vlastnictve manzelka sama, sa po nej dedi medzi manzela a 2 deti rovnakym podielom, kazdy dostane 1/3.
Dom alebo iny majetok v BSM - tak sa najskor oddeli manzelova polovica a dedi sa len ten zvysok rovnakym podielom, po dedeni teda z takeho tomu ma manzel 1/2+1/3 = 4/6= 2/3 a kazde dieta po 1/6.
To inak som myslela, ze asa najskor oddeli majetok manzelky, az potom sa dedi jej cast.
Chobot
20.05.15,11:45
Nie je zbytočnosť darovať za života. Kopec ľudí to tak robí, že počas života vysporiada svoj majetok a prepíše ho na potomkov.

A prečo by mali niečo darovať aj jej manželovi? Veď keby ho dedila, on tiež nededí. Ak má rozumného manžela, tak je to v pohode.

Ale záleží na vzťahoch v rodine. Niekde o prepise majetku počas života nechcú ani počuť.
marjankaj
20.05.15,11:58
Môžu? Veď ona je jediný vlastník. A asi si nemyká ako ludvík XIV:D
lku
21.05.15,08:47
mam 2 surodencov,ale mi sme dom prerobili a dohodli sa ze ho daruju nam
marjankaj
21.05.15,08:58
S kým si sa dohodla?
A kedy ti ten dom darujú? Na svätého Dindy?
lku
22.05.15,08:42
So surodencami aj s rodicmi,nez sme zacali prerabat,a uz buduci tyzden sme sa dohodli s notarkou,takze uz teraz ,

surodenci maju vlastne byvanie s ktorym sme im pomohli a rodicia maju este jeden dom a ten zdedia oni dvaja.
Peggynka
22.05.15,08:58
Manžel zdedí,ale píšeš,že trvajú na tom,že ho darujú len tebe... a potom píšeš...my sme ho prerobili...Myslíš,že je to fér voči manželovi? Však ste ho prerábali zo spoločných peňazí.
CARTEL
24.05.15,11:44
Veľa nových, užitočných a aktuálnych právnych informácií na stránke xxx ako právnik môžem komukoľvek len odporučiť, lebo právo patrí bdelým, tým, ktorí sa o svoje práva aktívne zaujímajú :)
buchač
24.05.15,11:55
CARTEL (Dnes 14:44) Veľa nových, užitočných a aktuálnych právnych informácií na stránke xxxxxx ako právnik môžem komukoľvek len odporučiť, lebo právo patrí bdelým, tým, ktorí sa o svoje práva aktívne zaujímajú
==============================
Poddžubnem ???

Ako právnik by si sa mohol angažovať so svojimi kolegami na nejakú novelizáciu §§§§..

Napríklad je veľmi ožehavá problematika ohľadom vymožiteľnosti práva....

....či.....???
------------------------------------------------

Na reklamu sa Ti môžem (prepytujem) kľudne aj vykadiť...Tri príspevky a v každej je odkaz na stránku...
Určité veci si jeden vie nájsť aj sám a nepotrebuje za nich ešte platiť...

....či....???
------------------------------------------------

Alebo ako právnikovi Ti je jedno, že čo a ako ...hlavne, že palmáre za kauzy berieš ???

....či .... ???
marjankaj
24.05.15,12:33
Tak spíšte darovaciu zmluvu a šup-šup s ňou na kataster. Pokým sú rodičia nažive.
lku
24.05.15,16:58
Ved ja prave chcem,aby sme ho s manzelom mali spolocne,a ked ide o mna sme manzelia uz 20rokov a nikdy sme sa nedelili,ze toto moje ,tamto tvoje,vzdy bolo vsetko nase spolocne .
Katy a R
24.05.15,17:09
Ak chcú rodičia darovať dom tebe - tak nerieš a dar zober. Podľa mňa uvažujú (a robia) dobre.;)
Ak medzi sebou nemáte žiadne problémy - tak je predsa jedno, komu ten dom patrí - či? bývate v ňom spolu a basta! A aj dediť (ak náhodou ? ) bude po tebe - aj zo zákona (nielen závet).
Ale ak sa rozvediete -a zrejme toto majú rodičia na zreteli - tak sa dom deliť nebude. (manžel by si mohol žiadať zohľadniť investície)
A keď už budeš vlastníčkou - môžeš si so svojím majetkom nakladať tak, ako ty chceš;) a či ho niekomu daruješ, alebo nie - je len tvoja vec. :)
lku
24.05.15,17:14
Dakujem vsetkym za odpovede,pomohli mi ,a nakoniec som sa dohodla s rodicmi ,ze to rovno napisu na obidvoch rovnym dielom,oni to brali tak,ze ked sme manzelia a daju to mne je to automaticky aj jeho.