roland92
20.05.15,12:10
Som živnostník, neplatca DPH, registrovaný podľa 7a.

Uvažujem o kúpe notebooku z ČR na faktúru bez DPH, ale na slovenského živnostníka, platcu DPH.

Zaujíma ma, po nákupe v ČR bez DPH musím odviesť DPH na SR ako samozdanenie nie? Kedy tak musím urobiť?

Ide mi hlavne o to, že notebook takto kúpim lacnejšie na druhý subjekt, ktorý je na SR platca, DPH odvedieme ale zaujíma ma hlavne to, či potom mu bude tá DPH vrátená alebo ako to funguje? V končenom dôsledku ma to výjde rovnako alebo tú DPH ušetrím? V tomto som ozaj laik :) Ďakujem
Tweety
20.05.15,10:17
AK je platiteľom dph, dostane faktúru za NB, urobí samozdanenie, tzn. konečný efekt z dph bude nulový.
A potom ti ten NB tá firma predá, či ako? Ak NB predá, fakturovať bude s dph. Čiže na dph nezarobí ani ona ani ty.
roland92
20.05.15,10:21
To práve neviem ako funguje, písali mi že na českú firmu je možné nakúpiť za cenu s DPH, ktorú na konci roka vráti štát, odpočet alebo čo ... neviem ako to je na SK, možno trepnem blbosť ale nekupujú niektorí takto autá pre zníženie základu a pod. ?
avalik
20.05.15,10:25
platiteľ DPH ti musí predať notebook s DPH - a tú DPH štátu aj zaplatiť
ak by ti ten notebook predal výrazne lacnejšie tak pri kontrole by ste obaja ťažko dokazovali, že nešlo o krátenie dane
+ záleží v akom vzťahu k tebe je druhý živnostník a z toho vyplývajúca potreba transferového oceňovania a transferovej dokumentácie

takže nešpekuluj a kúp si NB normálne na seba
kn-alka
20.05.15,10:25
však je úplne jedno, či to kúpiš bez DPH (100,-), alebo s DPH (120,-) a potom si vypýtaš od štátu to DPH (20,-) .... stále to bude tých 100,-
roland92
20.05.15,10:32
no toto som nechápal .. takže ak SK nakúpi z CZ aj s DPH, na konci obdobia si SK môže tú daň nárokovať späť? Čiže v konečnom dôsledku by som to ako nakúpil pre mňa výhodnejšie o DPH alebo som v tom mimo :)?
roland92
20.05.15,10:40
Edit: SR platca teda nakúpi v ČR aj s DPH, na konci roka si potom môže uplatniť rozdiel?