gandalf211
20.05.15,15:31
Chcel by som odkúpiť časť susediaceho pozemku (cca 500 m2 z celkových cca 2000 m2). Problém je v tom, že okrem 10 spoluvlastníkov s rôznymi podielmi má aj jedného nezisteného spoluvlastníka (v správe SPF). Môžem uzavrieť kúpnu zmluvu zo všetkými známymi vlastníkmi na časť ich podielov, tak aby som sa stal spolumajiteľom s výmerou požadovaných 500 m2 s tým, že by som do kúpnej zmluvy včlenil už aj ich súhlas s rozdelením pozemku na 2 časti ( kupenych 500 m2 susediacich s mojim terajsim pozemkom a zvysok, kde by ostali doterajsi spoluvlastnici s rovnakymi podielmi ako mali doteraz (abstrahujem od vplyvu casti pozemku v sprave SPF, ktory sa neda predat)? Potrebujem na to suhlas aj SPF?
draik
20.05.15,19:09
Potrebujete geometrický plán, ktorý vyčlení novú parcelu z existujúcej, a súhlas všetkých spoluvlastníkov. Podiel znamená spoluvlastníctvo na každom cm2, nie konkrétnej výmery.
Chobot
20.05.15,21:46
Bez súhlasu toho jedného spoluvlastníka je to, čo chceš spraviť (odčleniť svoj podiel) veľmi obtiažne až nemožné. Dokonca ty nemôžeš ani kúpiť 500 m2, jedine podiel niektorého spoluvlastníka. Aby si mohol kúpiť konkrétnych 500 m2, musel by si mať súhlas všetkých vlastníkov.
Erzebeth
21.05.15,02:47
Odkúpiť podiely známych vlastníkov môžeš aj bez ich súhlasu, aj bez toho, aby sa im ponúkla možnosť predkupného práva. Je ale možné, že sa spoluvlastníci odvolajú proti kúpe, a to až do troch rokov od kúpy. Ak tak neurobia, toto ich právo je premlčané. problém bude pri odčlenení tej časti pozemku, ktorý si kúpiš. Tam už naozaj budeš potrebovať súhlas všetkých spoluvlastníkov.
branislavp
21.05.15,05:32
Najskôr zájdi v tejto veci na SPF, bez jeho súhlasu to asi nepôjde. Dozvieš sa viac.