jen
21.05.15,09:57
S priatelom sme spolu vela rokov, pred nejakym casom sme sa vzali.
Pred manzelstvom sme (z vacsich veci) nadobudli auto (pisane na mna), garaz (pisanu nanho), on dostal od rodiny do daru byt, z ktoreho mi potom polovicu daroval (podielove vlastnictvo) a ako poslednu sme kupili chatu, ktora je sice pisana na mna, ale prevazna cast hypoteky bola doplatena az pocas manzelstva.
Zaroven mame momentalne nasetrene na beznom ucte (spolumajitelia) nejake financne prostriedky.
Chcem sa opytat, v pripade, ze sa nedohodneme ako slusni ludia, komu co patri? Kto ma na co narok? V pripade natahovaciek moze zavazit skutocnost, kto z nas mal aky prijem?
Rozvod bude z mojej viny.
A naopak, mozeme sa dohodnut, kto si co vezme?
Dakujem.
ivka70
21.05.15,08:11
Veci nadobudnute v manzelstve patria do BSM a po rozvode sa delia na polovicu.
Vyska prijmu v manzelstve ani zavinenie rozvodu nema na delenie vplyv.
Veci v podielovom vlastnictve ostavaju v podielovom vlastnictve, na tie nema vplyv rozvod.
(Teoreticky ale by exmanzel mohol ziadat vratit dar, ak by na to boli splnene podmienky).
Veci nadobudnute pred manzelstvom patria tomu, komu patrili, nespadaju do BSM.
Ak vsak bola hypoteka platena pocas manzelstva na takuto vec, ma ten, komu vec nepatri, narok na vyplatenie polovice zaplatenych splatok.
jen
21.05.15,09:43
Dakujem.
A co opak?
Mozeme sa dohodnut, kto si co vezme? Napr. on cely byt, ja chatu atd?
marjankaj
21.05.15,09:46
Keď sa dohodnete, tak kde je potom problém?
jen
21.05.15,09:49
to este neviem :(
skor ma zaujima, ci sa mozeme dohodnut...alebo ci to musi ist podla tych pravidiel, co napisala ivka70 - napr. polka splatok hypoteky za nepatriacu vec.
Tweety
21.05.15,09:50
jen (Dnes 12:43) Dakujem.
A co opak?
Mozeme sa dohodnut, kto si co vezme? Napr. on cely byt, ja chatu atd?
AK sa dohodnete na delení majetku k obojstrannej spokojnosti, potom nie je potrebný súd, aby o ňom rozhodol.
stormcatcher
21.05.15,09:57
Tak toto je sila, priam kozmická!
ivka70
21.05.15,10:01
Mozete sa dohodnut, ale ak budete chciet veci naopak ako ich vlastnite (alebo ako ste ich vlastnili pred manzelstvom), tak si ich musite darovat.
jen
21.05.15,10:04
super, dakujem.
V principe predstava je byt jeho, chata moja... teda ja by som mu darovala polku bytu spat a on ako? Musi sa nejak zriect toho naroku na polovicu tych splatok?
CARTEL
24.05.15,12:07
O rozvode vždy rozhoduje súd, následne máte možnosť si do troch rokov od rozvodu podať návrh na vyporiadanie BSM, ktorý ak si do troch rokov od rozvodu nepodáte/ nevyporiadate sa dohodou spísanou formou notárskej zápisnice/ u advokáta, nastáva v zmysle § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka, tzv. fikcia vyporiadania: § 149
(1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150.
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4.
§ 149a
Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.
§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
ivka70
24.05.15,14:21
V takom pripade sud len potvrdi vasu dohodu o vysporiadani majetku