Jason5
23.05.06,15:08
dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či vreckové, ktoré vypláca zamestnávateľ zamestnancovi ak ho vyšle na ZPC musí byť jednotne stanovené pre všetkých zamestnancov, alebo môže jednému vyplatiť napr. 5% a druhému 10%, ak obidvaja boli napr. vo Francúzsku? Za odpoveď vopred ďakujem.
Chobot
23.05.06,13:23
dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či vreckové, ktoré vypláca zamestnávateľ zamestnancovi ak ho vyšle na ZPC musí byť jednotne stanovené pre všetkých zamestnancov, alebo môže jednému vyplatiť napr. 5% a druhému 10%, ak obidvaja boli napr. vo Francúzsku? Za odpoveď vopred ďakujem.

Nikde v zákone to nie je uvedené, že by to malo byť jednotné, ale vychádza sa z toho, že budú vopred určené jednoznačné pravidlá pre celú firmu, aby sa nestalo, že po skončení cesty vedúci rozhodne, že jednému zamestnancovi dá 5% vreckového a druhému 30%.

Na druhej strane však nie je nič neobvyklé, ak sa určia rozdielne výšky vreckového pre rozne stupne riadenia - napr. zamestnanci 10%, vedúci 20% a riaditelia 30%. Alebo že pre výrobných pracovníkov bude iná sadzba ako pre administratívnych. Nie je to síce úplne spravodlivé, ale neodporuje to zákonu.

Takže moja rada je - vypracovať predpis, kde budú tieto pravidlá uvedené.
Jason5
23.05.06,13:32
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Ide o to, že všetko sú zamestnanci na jednej úrovni, teda vodiči kamiónov, a zamestnávateľ im chce dať vreckové každému individuálne podľa ich vzájomnej dohody, zrejme tí ktorí sú skúsenejší dostanú viac a s tými, ktorými nie sú tak spokojní dostanú menšie. čo v takomto prípade, mohlo by sa to riešiť nejakými dodatkami k pracovným zmluvám?
Chobot
23.05.06,13:47
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď. Ide o to, že všetko sú zamestnanci na jednej úrovni, teda vodiči kamiónov, a zamestnávateľ im chce dať vreckové každému individuálne podľa ich vzájomnej dohody, zrejme tí ktorí sú skúsenejší dostanú viac a s tými, ktorými nie sú tak spokojní dostanú menšie. čo v takomto prípade, mohlo by sa to riešiť nejakými dodatkami k pracovným zmluvám?

Myslím, že nie je potrebné to riešiť dodatkami k pracovným zmluvám. Neviem, podľa akých kritérií to chce rozhodovať, ale mne by sa zdalo také prijateľné kritérium dĺžka pracovného pomeru.

Ale ak to chce riešiť úplne individuálne, od zamestnanca k zamestnancovi, tak v tom Ti neviem poradiť, s takým niečím som sa ešte nesretol.