Janko5.5
21.05.15,20:53
Zdravim, mam taku otazku moji rodičia tento rok vstupili do dôchodku , ked ešte robili danový bonus na dieta ( čiže mna) poberak otec živnostnik. Ale kedže teraz idu do dôchodku zanika mi narok na tento bonus? Ja som zamestnany na dohodu o brigadnickej činnsoti a každy rok podávam DP za učelom vratenia danoveho preplatku, možem využivať ja tento bonus nejako? Dakujem
kn-alka
21.05.15,18:54
Nie, na DB majú nárok pracujúci rodičia.
karakul
21.05.15,19:22
... a otec odchodom do dôchodku už nebude živnostník?

"Dôchodca a uplatnenie daňového bonusu na vyživované dieťa

Ak dôchodca poberal v roku 2014 zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 2 112 eur alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 2 112 eur a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, môže si na toto vyživované dieťa uplatniť daňový bonus v ročnej výške 256,92 eura (12 x 21,41) resp. vo výške za počet mesiacov, v ktorých sa považovalo dieťa za vyživované (nezaopatrené).

Do príjmov na uplatnenie daňového bonusu sa nezahŕňajú tzv. pasívne príjmy napr. príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z nepeňažnej výhry, príjem z predaja nehnuteľnosti, príjem z vyplatenia podielového listu."

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/dochodcovia#DochodcaUplatnenieDanovehoBonusu
Katy a R
21.05.15,19:52
Ak otec splní hranicu príjmu za tento rok - tak bude mať nárok na DB.

Ak by potom neskôr nemal príjem a obidvaja rodičia budú len poberateľmi dôchodku - a nebude teda DB - potom je možné poberať príplatok k prídavku na dieťa. samozrejme - nezaopatrené dieťa;).
vybavuje sa na UPSVaR