Beata B.
21.05.15,21:48
Rodičia darovali súrodencom za života byt a dom. Mne mamina povedala, že peniaze na byt mi necháva na účte. Moja slušnosť mi nedovolila spýtať sa, na akom účte a už vôbec jej povedať, nech peniaze pošle na môj účet. Štyri dni pre smrťou peniaze vybrali súrodenci (mali dispozičné právo,rodičia nemohli už chodiť do banky) a ja som na dedičskom konaní zdedila 280 eur. Súrodenci všetko zatajujú, že nevedia o peniazoch pre mňa. Ja bývam v inom meste. Vtedy ma vôbec nenapadlo, že súrodencom nestačí čo dostali a pôjdu aj po mojich peniazoch. Aj to bol dôvod, prečo som mamke nepovedala, aby ich dala na môj účet. Moja otázka je, i keď viem, že bude na ňu ťažké odpovedať je : keď podám na nich žalobu, či mám nejakú šancu získať svoje peniaze, keď nemám písomné potvrdenie od mamky?
arizona
21.05.15,20:09
Je trosku divne, ze ostatnych surodencov matka obdarila za zivota,ale tvoju slubenu ciastku ti nedala do ruk.
Do dedicstva sa dostava iba majetok,ktory zostane po smrti.
Ak vies nejako dokazat,ze tvoji surodenci zneuzili matkin zdrav.stav,alebo, ze peniaze z uctu vybrali bez jej vedomia,mozno mas sancu ich obvinit z neopravneneho obohacovania sa,mozno kradeze,ci podvodu.
Ale nik ti presne vopred nepovie, ci mas,alebo nemas sancu vyhrat sud. To zalezi od viacerych okolnosti,ktore my nepozname.
Gabi03
22.05.15,05:13
a to, že hodnota darov sa započíta do dedičstva už neplatí? niečo také som tu už čítala....
ivka70
22.05.15,05:16
Do dedicstva ano, ale peniaze uz na ucte v den smrti porucitela neboili, nie su teda predmetom dedicstva. Dary ako byt a dom nebolo voci comu zapocitat.
Gabi03
22.05.15,05:30
aha. jasné. a čo výpisy účtov v predchadzajúcich dňoch? zrejme sa k tomu dá dostať. lenže keď aj súrodenci mali dispozičné právo, asi zas nič z toho
Chobot
22.05.15,06:17
Nuž, ako sa hovorí, najhoršie kšefty sú s rodinou. Dôverovala si rodine a tí to zneužili. Toto sa bežne stáva, ak sa jedná o majetok rodičov. Teraz už vieš, že v takýchto veciach nemôžeš byť slušná a dôverčivá. Ak ti tie peniaze chceli darovať, mala si trvať na tom, aby ti ich dali.

Je to trpká skúsenosť, ale je len veľmi mizivá šanca s tým niečo urobiť. Peniaze boli vybraté z účtu za života rodičov. Je jedno, kto ich vybral, navyše neboli vybrané nezákonným spôsobom. Vybrala ich osoba, ktorá mala platné dispozičné právo na účet. Musela by si mať veľmi dobré a presvedčivé dôkazy, že tie peniaze zneužili. Im stačí povedať, že to kázali rodičia a peniaze im darovali, lebo práve potrebovali hotovosť.

Mám taký pocit, že súrodencov nebudeš o Vianoch chodiť navštevovať.
ivka70
22.05.15,06:31
Ako pise arizona, musela by dokazat, ze to surodenci zneuzili a ze ich neminuli na potreby zomierajucej mamy pripadne ako naklady na pohreb a pomnik a pod. A musela by sa s nimi sudit.
Beata B.
22.05.15,11:14
Ďakujem za odpovede a názory. Ak súrodencov zažalujem,budem informovať aj pre poučenie druhých.