marions
22.05.15,06:34
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, majiteľ firmy mi navrhol, aby som pracovala ako účtovníčka, ale okrem toho vykonávala rôzne práce podľa potreby firmy. Jedná sa napr. : nenastúpi nejaký robotník - zastúpiť, je nejaká nárazová práca, napr. pomôcť vyložiť tovar, odíde majiteľ - strážiť firmu, je veľa zákazníkov - pozorovať, aby niekto niečo neukradol.....Nie sú to náročné úlohy, ale vyrušujú.... Ja začnem robiť svoju prácu, musím odbiehať, nedokončím, zas začať.... podľa môjho názoru je jedno s druhým nezlučiteľné, nakoľko som zvyknutá sedieť v tichu a robiť len účtovníctvo.... Keď to praktizujem, prejde celý deň a ja nemám v podstate nič urobené zo svojej práce.
Prosím, vyjadrí sa mi niekto, či tak niekto pracuje a ako to zvláda? A či je to normálna požiadavka? Alebo to len ja neviem zvládnuť? Ďakujem za názory
Chrusťa
22.05.15,06:04
dnes si človek nevyberá a pracuje sa presne tak ako tu opisuješ. Ja takto fungujem už roky a často sa mi stáva, že potom svoju prácu si nosím domov. z toho dôvodu mám firemný NTB, kde pracujem aj z domu. Človek buď si na to zvykne, alebo musí hľadať inú prácu. Dnes je často bežnou praxou, že človek má kumulovanú funkciu a robí všetko nie len to, čo má v hlavnom popise práce. Samozrejme taká je potom aj odmena.
jslancik
22.05.15,07:13
odbiehanie od jednej časti práce k druhej je bežná vec. S tým prichádza do kontaktu každý, kto sa v práci stretáva s ľuďmi. Treba sa naučiť nezabudnúť, kde si skončila v predošlej práci. Systém si nájdeš, toho sa neboj.
ninka24
22.05.15,07:35
je síce pravda, že toto je realita, len si myslím že najdôležitejšie je dohodnúť si presné mantinely - odkiaľ pokiaľ si ochotná zájsť ( resp. za čo nesieš aj zodpovednosť, pretože zodpovedať sa za účtovníctvo, prácu vo výrobe a ešte aj za prípadné straty sa nedá) a hlavne si dohodnúť cenu, za takúto prácu "pomimo" pretože zodpovednosť, by mala byť aj ohodnotená - aj keď málo kde to dnes platí.....
Bohužiaľ veľa zamestnávateľov postupne začne tých činností pridávať viac a viac ( nechcem napísať že to začne zneužívať...) a človek len robí a robí -v práci, čo nestihne robí doma, ak sú termíny, robí cez víkend....
Nechcem tým povedať že sa to nedá, len to závisí od vzájomnej dohody oboch strán.
karakul
22.05.15,08:44
... správnejšie pomenovanie tejto funkcie je "dievča na všetko"; žiaľ takýchto "zamestnávateľov" je čoraz viacej - dokonca poznám prípad, že musela účtovníčka u pána majiteľa i okná na rodinnom dome umývať, či na jeho domácej zabíjačke črevá vymývať... osobne to vnímam ako dehonestáciu profesie účtovníka.
Dav
22.05.15,16:31
Aj u nás v kancelárii fungujeme popri svojom bežnom pracovnom zaradení ako multifunkčné zariadenia. Ak je dobrý kolektív, normálny plat, dá sa stíhať vlastná práca, a to navyše je len príležitostne, tak je to v poriadku. Ak by to hraničilo so zneužívaním, alebo by si sústavne robila hlavne inú prácu a svoju doma alebo na nadčasoch (neplatených), tak potom to treba odmietnuť a hľadať si prácu inde. No a samozrejmosťou by malo byť tolerovanie termínov v účtovníctve a pred nimi tie práce navyše nedávať.
marions
22.05.15,16:53
Ďakujem pekne za názory...myslela som si, že budú takéto odpovede, ale kedy potom študujete zákony, a všetko ostatné, aby bolo v poriadku účtovníctvo. Veď nie je normálne, aby človek študoval mzdy, zákonník práce, dph, daň z príjmov a ešte stíhal vykladať autá s tovarom.... to nepôjde bez chýb a nadčasov..... a keď sa smiem spýtať, písali ste, keď je práca dobre ohodnotená.Koľko je dobre ohodnotená práca? Keď budem celý deň v práci, a ešte si mám na víkend brať prácu domov? To je k nezaplateniu. To sa nebude dať stíhať...a hlavne sa bude človek mýliť, veď keď začnem robiť a 5 krát odbehnem, neurobím nič. Potom strávim ďalší čas opravou chýb, ktoré človek narobí, keď je stále vyrušovaný....Účtovníčka, ktorá tam pracovala predo mnou dostávala 1000,- na živnosť. Odišla, vraj z rodinných dôvodov.
marions
22.05.15,16:55
Tak to už je sila
marions
22.05.15,16:55
Ale dá sa dohodnúť, aby boli obidve strany spokojné?
maped
22.05.15,17:07
...ako sa hovorí: nedá sa sedieť na dvoch stoličkách. Máš pravdu.
marions
22.05.15,17:18
Ja som si to tiež myslela, aj som začala vyjednávať, ale keď čítam ohlasy, tak neviem, či sa dá, alebo nedá. Ale myslím si, že v ničom nebude potom človek dobrý, a keď sa pomýli, nikto neuzná, že to je tým, že je vyrušovaný, ale ešte dostanem zosobnenú nejakú pokutu....
jslancik
22.05.15,17:26
Pozri, neviem, ake mas pracovne navyky a co je to za firmu a co vsetko budes robit ako Uctovnicka. Poznam ale osobne baby, ktore maju v uctovnickej firme na starosti komplet uctovnictvo kazda asi 7 subjektov. A niektore pri tom stihaju aj denne studovat VS.
marions
22.05.15,17:38
tak ja taká šikovná nie som....a čo všetko by som mala robiť je napísané v úvode...myslím, že keď sedíš v kľude, a len účtuješ, urobíš dosť, lebo keď sa naučíš zapísať jednu faktúru, zapíšeš aj 100. Ale keď odbiehaš, stále tam niekto otvára dvere a vyrušuje, a ty musíš robiť aj iné činnosti /manuálne/ tak to už trvá aj účtovanie podstatne dlhšie...Ale aj tak neviem, ako tie baby stíhajú aj študovať, aj celý deň pracovať....
jslancik
22.05.15,17:44
V uvode mas napisane, co budes robit mimo uctovnictva.
co sa tyka vyrusovania. Uctovnicky maju malokedy kancelariu iba pre seba. Cize sa vyrusuju navzajom, a staci, ze pride niekto za kolegynou, a uz su myslienky inde. A dalsia vec - asi najhorsie vyrusovanie je samotny internet. Take nepoznas? Skus si jeden den nepustit internet, a uvidis, co to spravi s tvojimi vykonmi.
marions
22.05.15,18:03
Internet v práci používam naozaj len služobne, a nemám kolegyne, ako účtovníčka som tam sama. Robím účtovníctvo,sklad a mzdy. Okrem toho, ako vravím by som mala robiť všeličo ostatné, čo si myslím, že nebudem stíhať.
Chrusťa
23.05.15,05:25
potom ti neostáva nič iné,len to odmietnuť a hľadať prácu si inde, ale obávam sa, že dnes je len málo firiem, kde človek robí len jednu vec. To kedysi iné bolo za socializmus, ale dnes, keď firma má zaplatiť 5ľudí, čo teoreticky dokáže zvládnuť aj jeden, samozrejme za slušné peniaze, tak firme sa to oplatí ak už pre nič iné tak pre tie odvody. Dnes je doba kedy človek musí sa naučiť byť flexibilný a reagovať okamžite na všetky strany. Ináč neprežije a zvlášť ak je to žena/muž samoživiteľ.
misoft
23.05.15,05:37
No sú "firmy", ktoré na jedno miesto dajú 5 ľudí (a väčšinou za min. mzdu, na dohodu, z úradu práce) a zarábajú na tom. A sú "firmy", ktoré na 5 miest príjmu jedného zamestnanca - a opäť zarobia - 5 pracovných výkonov za jeden plat.
Dav
23.05.15,05:48
Študovať zákony v práci? V žiadnom prípade. Nepoviem pozrieť do zákona pri hľadaní riešenia výnimočného prípadu, ale sedieť v práci a čítať zákon?Aj od účta sa dá obehnúť tak, že si potom človek skontroluje prácu. Ale ak by odbiehanie trvalo 6 hodín a účtovníctvo 2 hodiny, potom to stojí za uváženie, či do toho ísť. A primeraný plat?Záleží od počtu účtovných dokladov, vystavených miezd, náročnosti účtovných prípadov, regiónu, atď.
ninka24
23.05.15,05:50
myslim si ze ano!
marions
24.05.15,04:51
Myslela som tak pozrieť do zákona keď treba niečo vyriešiť, prípadne skontrolovať či sa robí dobre, poštudovať nejaké zmeny zákona. Nemyslím zobrať zbierku zákonov a čítať 8 hodín denne.. A ďakujem všetkým za komentáre.