sway
26.10.04,11:18
Prosím o rýchlu radu - má Dohoda o brigádnickej práci študenta hodinové obmedzenie? - má dohodu len u mňa, študuje VŠE.
moc ďakujem
maria56
26.10.04,09:36
Dohoda o brigádnickej práci študentov má hodinové obmedzenie 100 hodín u jedného zamestnávateľa v kalendárnom roku. Pozri Zákonník práce § 227.
Pekný deň
Jozef Mihál
26.10.04,09:43
Rozsah práce nesmie prekročiť polovicu stanoveného týždenného prac.času v prepočte za celé trvanie dohody a kalendárny rok. Pozrite zákonník práce § 227 odseky 2 a 3. Odsek 1 si radšej nevšímajte, druhá časť vety uvedená v odseku 1 je zmätočná.
sway
26.10.04,11:28
Rozsah práce nesmie prekročiť polovicu stanoveného týždenného prac.času v prepočte za celé trvanie dohody a kalendárny rok. Pozrite zákonník práce § 227 odseky 2 a 3. Odsek 1 si radšej nevšímajte, druhá časť vety uvedená v odseku 1 je zmätočná.

vďaka, ale ozaj neviem - pozrela som si ten § ak dobre rátam tak 1/2 týž. prac. času je najviac 5 x 4 = 20 hodín x 4 týždne je už 80 hodín/ mesiac - a ak bude u mňa robiť 3 mesiace tak to má už nad 100 hodín - takže neplatí to obmedzenie 100 hodín/ rok u jednej firmy???

moc ďakujem - asi mi to dnes nepáli
ricij
26.10.04,11:51
Tak ako píše p. Mihál, druhú časť vety si nevšímaj. Hovorí len, že môžeš uzavrieť DoBPŠ so študentom aj na jednu hodinu, nič viac, nič menej. Max. je to polovica týždenného pracovného času. Táto polovica sa nekontroluje zakaždým, len raz na konci.
MMM
26.10.04,12:03
Dohodu o brigadnickej praci študentov moze zamestnavateľ v pripade, ze predpokladany rozsah prac nepresiahne 100 hodin v roku.
Na zaklade dohody o brigadnickej praci študentov nemôže študent vykonávať
práce v rozsahu prekračujúcom v priemere 1/2 určeného týždenného pracovného času. Moze napr. v jednom týždni (pri 40 hod/týždeň= prac. čas)
odpracovať 10 hod a druhý týždeň 30 hod priemer 20 hod/týždeň.

Ak však presiahne predpokladaný rozsah prác doporučujem uzavrieť "DOHODU O VYKONANÍ PRáCE. v tomto prípade nesmie predpokladaný rozsah prác(aj študenta) PRESIAHNUť 300 HODíN.
ricij
26.10.04,12:08
Ja to chápem opačne ako MMM. ...môže uzatvoriť, aj keď nepresahuje 100 hodín... keby tam nebolo slovíčko "aj", chápal by som to rovnako ako MMM. Ale slovíčko "aj" mi hovorí, že môže uzavrieť dohodu aj na menej ako 100 hodín.
Jozef Mihál
26.10.04,12:20
Ja to chápem rovnako ako Riči. Aby som tu napísal niečo, čo túto diskusiu pohne ďalej, tak jedna rada k dohodám o BPŠ (aj keď mám pocit, že tak ako sa už táto téma na Porade najmenej 3x preberala, tú radu som už niekde napísal):

Keď môžete, uzatvorte so študentom dohodu na celý rok, aj keď fakticky prácu bude pre Vás robiť povedzme len 3 mesiace. Limit uvedený v § 227 ods.2 je totiž braný za celý kalendárny rok. Pri dohode na papieri trvajúcej celý rok, potom môže študent odpracovať u Vás cca 1040 hodín za kalendárny rok (52 týždňov krát 40 hodín deleno 2), a ZP bude dodržaný.
MMM
26.10.04,12:36
S tým , že na menej ako 100 hodín súhlasím, ale na 1040 hodín???
Jozef Mihál
26.10.04,12:43
Áno, študent môže odpracovať slovom Jedentisícštyridsať hodín za kalendárny rok. A to u každého zamestnávateľa, s ktorým má dohodu uzatvorenú na celý kalendárny rok.
sway
26.10.04,12:45
Keď môžete, uzatvorte so študentom dohodu na celý rok, aj keď fakticky prácu bude pre Vás robiť povedzme len 3 mesiace. Limit uvedený v § 227 ods.2 je totiž braný za celý kalendárny rok. Pri dohode na papieri trvajúcej celý rok, potom môže študent odpracovať u Vás cca 1040 hodín za kalendárny rok (52 týždňov krát 40 hodín deleno 2), a ZP bude dodržaný.[/QUOTE]
tááák a začneme sa tuším vadiť - mne sa páči najviac tento výklad , má logiku !! - ale je zauímavé ako všelijako to mpžno pochopiť - ale čo spraviť aby to bolo OK - nemali ste niekto už kontrolu na Birgádnikov???? - ako sa k tomuto staviali???
Jozef Mihál
26.10.04,12:51
sway, zdravíčko.
Aký asi môže byť iný výklad toho slovíčka "v priemere" v § 227 ods.2 prvá veta ?
V januári odrobí 0 hod, vo februári 0 hod atď. v júli 200 hod, v auguste 200 hod, v septembri 200 hod, v októbri 0 hod atď. Spolu 600 hod čo je v priemere menej ako...atď.
sway
26.10.04,12:59
dodbr,dobre, už mlčím - dík moc - ja vždy len pre istotku...
silvia
27.10.04,05:40
Presne, ako píše p. Mihál. My tiež pri DoBPŠ dodržiavame max. 20hod./týždeň.
Luba2
27.10.04,05:56
Dohodu o brigadnickej praci študentov moze zamestnavateľ v pripade, ze predpokladany rozsah prac nepresiahne 100 hodin v roku.
Na zaklade dohody o brigadnickej praci študentov nemôže študent vykonávať
práce v rozsahu prekračujúcom v priemere 1/2 určeného týždenného pracovného času. Moze napr. v jednom týždni (pri 40 hod/týždeň= prac. čas)
odpracovať 10 hod a druhý týždeň 30 hod priemer 20 hod/týždeň.

Ak však presiahne predpokladaný rozsah prác doporučujem uzavrieť "DOHODU O VYKONANÍ PRáCE. v tomto prípade nesmie predpokladaný rozsah prác(aj študenta) PRESIAHNUť 300 HODíN.

Nie v prípade, že predpokladaný rozsah prác nepresiehne 100 hodín v roku, ale AJ V PRÍPADE, keď predpokladaný rozsah práce nepresahuje 100 hodín.
Tá veta je v zákone úplne zbytočná, ale zákonodarcom sa asi páčila, tak ju tam dali.
evelien
27.10.04,06:23
Škoda, že som neuzavrela so študentom jednu dohodu, ako píšete, na celý rok. Teraz pokaždé musím vymýšľať nový druh práce, ktorú má vykonať, i keď robí to isté. Že vraj dohody nemôžu byť u jedného študenta na tú istú prácu. Je tak? Zatiaľ sa riadim tým, čo mi povedala účtovníčka. Ozaj, musím mať ku každej dohode, i keď ich je viac na jednu osobu, to 4-stranové tlačivo, na základe čoho mu uplatním nezdaniteľnú čiastku?
vladan
27.10.04,07:33
Podľa textu súdim, že si so študentom uzavrela Dohodu o vykonaní práce, lebo vtedy je to dohoda na určitú činnosť (jednorázovú), preto musíš meniť predmet práce. Je to aj pri ostatných dohodároch, ktorí nie sú študentami :-)
To štvorstranové tlačivo je platné od dňa podpisu dovtedy, kým ti nenahlási, že už si nechce (alebo nemôže) uplatňovať nezdaniteľnú časť. Ak pracuje iba u teba a pracuje dlhšie obdobie, tak na celé toto obdobie postačí jedno vyhlásenie (to je to štvorstranové tlačivko) :-)
Pekný deň
Luba2
27.10.04,07:54
Škoda, že som neuzavrela so študentom jednu dohodu, ako píšete, na celý rok. Teraz pokaždé musím vymýšľať nový druh práce, ktorú má vykonať, i keď robí to isté. Že vraj dohody nemôžu byť u jedného študenta na tú istú prácu. Je tak? Zatiaľ sa riadim tým, čo mi povedala účtovníčka. Ozaj, musím mať ku každej dohode, i keď ich je viac na jednu osobu, to 4-stranové tlačivo, na základe čoho mu uplatním nezdaniteľnú čiastku?

Ak sa Ti jedná o študenta, tak už najbližšie uzatvor DoBPŠ a nedávaj ďalšiu dohodu o vykonaní práce. A čo sa týka dohody o vykonaní práce, nikde nie je povedané že v ďalšej dohode nemôže mať rovnakú prácu, ale dohoda je vždy uzatváraná na konkrétnu pracovnú úlohu, nie na prácu na neurčito, resp. neobmedzene. Znamená to, že ak v januári potrebujete aby Vám stolár opravil nábytok, dáš mu dohodu o vykonaní práce - stolárske práce na 10 hodín (môžeš aj špecifikovať ako stôl, stolička...) a v marci sa Vám opäť nejaký nábytok pokazí, nenapíšeš mu elektrikárske práce, ale opäť stolárske.
evelien
27.10.04,08:07
Podľa textu súdim, že si so študentom uzavrela Dohodu o vykonaní práce, lebo vtedy je to dohoda na určitú činnosť (jednorázovú), preto musíš meniť predmet práce. Je to aj pri ostatných dohodároch, ktorí nie sú študentami :-)
To štvorstranové tlačivo je platné od dňa podpisu dovtedy, kým ti nenahlási, že už si nechce (alebo nemôže) uplatňovať nezdaniteľnú časť. Ak pracuje iba u teba a pracuje dlhšie obdobie, tak na celé toto obdobie postačí jedno vyhlásenie (to je to štvorstranové tlačivko) :-)
Pekný deň

Nie-nie, uzavrela som s ním DoBPŠ. Vďaka, už som múdrejšia a môžem poučiť aj našu účtovníčku :D
Richard
27.10.04,13:53
Ja by som len doplnil, že v zákone písaných 100 hodín je relikvia viazanosti na 100 hodín bývalej dohody o vykonaní práce, keď vtedajšia dohoda o pracovnej činnosti mohla existovať aj keď nepresahovala 100 hodín.

V súčastnosti už takýto údaj vôbec neexistuje a preto je totálne metočný. Ak bude niektorá novela upratovať ZP, dúfam, že to vyhodia. Väčšina mzdárova a manažérov to chápe nesprávne a považuje to za maximálnu hranicu (čo ani nemá žiadnu logiku podľa platného, hoci nezmyselného znenia).
Nike
27.10.04,14:13
Pán Mihál, Váš výklad k BPŠ a možnosti odpracovať 1040 hod.ročne sa mi veľmi páči a keď čítam ZP tak sa mi zdá logický, ale obávam sa, že na naše zákony nemôžeme s logikou ekonómov. Čo na to MPSVaR a inšpektoráty práce?
Pozdravujem vás
PS: ľutujem, že som nečítala vaše skoršie príspevky.
Jozef Mihál
27.10.04,17:16
Nike, MPSVaR a Inšpektoráty práce sú predsa tie prvé, ktoré by mali rešpektovať zákon. Pokiaľ ide o logiku ekonóma, hm, neviem čo to je, ja používam hlavne zdravý sedliacky rozum. Alebo žeby to bolo tým niekdajším matematicko-informatickým vzdelaním získaným na našej Alma mater ?
Inak Vám prajem ako čerstvej členke veľa pekného čítania i písania na Porade.

P.S. Nie aby ste na základe tu prečítaného nútili nejakého študentíka robiť 1040 hodín mesačne ! To by ozaj nešlo.:D
Nike
28.10.04,16:52
Nepochybujem o tom že tieto inštitúcie zákon dodržujú. Mňa len zaujímalo, či Vy s Vašim sedliackym rozumom a tieto inštitúcie vykladáte tento § ZP rovnako.

Ďakujem pekne za Vaše milé osobné privítanie.
PS: čo myslíte vaším PS - je to pokus o žart?
Jozef Mihál
30.10.04,17:53
OK, Nike, prepáčte za PS pokusy o žarty. A rozmýšľam už týždeň nad tým, ako by mohol Inšpektorát práce vyvrátiť vyššie argumenty uvedené tu k § 227 ods.2 a 3 (v priemere...polovicu...sa posudzuje za celú dobu...najviac za 12 mesiacov) ale nič ma nenapadá. Výklad Inšpektorátu práce mi známy nie je, ale verím, že si vedia spočítať, čo to znamená v priemere polovica. Ak jeden mesiac 1 hodina a druhý 159 hodín, je to v priemere 80 hodín ? Oder nein ?
Nike
30.10.04,20:47
Povzbudzujúca odpoveď a dobrý prepočet. Ešte by ma zaujímal výklad MPSVaR, ak existuje. A prečo tento § disponuje informáciou o 100 hod. (bez dovetku v ods. by sme nemohli zamestnať študenta na menej ako 100h?). Ospravedlnujem sa za opatrnosť, ale za celú dobu čo tento § platí som sa nestretla s takým výkladom ako ponúkate, a tiež si myslím, že je správny.
Jozef Mihál
03.11.04,20:21
Plne sa stotožňujem, Nike, s poslednými 7 slovami vo Vašom príspevku.

..a výklad MPSVaR pokiaľ viem neexistuje za 12 rokov dozadu absolútne k ničomu. Tak si zvykli nekonať za bývalých ľavotočivých ministrov (ak sa to niekoho dotklo, nech si to prosím nechá pre seba) a tak je to i za Kaníka.
Nike
03.11.04,20:41
Som rada, že sa zhodneme. Váš výklad sa páči aj právnikom.

Ale pre pokoj v duši potrebujem ešte aspoň dva názory.

resp. otázka je kto mi naparí pokutu ak to urobím podľa Vás?
Nike
12.11.04,08:48
Pán Mihál, získala som stanovisko MPSVR a môžem potvrdiť, že Váš výklad je správny. Dôkazom toho bude novela ZP, ktorá tú nešťastnú vetu so 100 h vypustí.

Pekný deň
Jozef Mihál
12.11.04,09:44
Nike> To mi odľahlo ... :D
sway
12.11.04,10:10
moc ďakujem všetkým čo sa zapojili - už je to úplne jasné
Lucy
12.11.04,19:37
Aj ja by som sa chcela pridať k tejto téme. Tiež som si donedávna myslela, že 100 hod je max., ktoré môže študent za rok odpracovať. A takto som to mala zakódované aj v mojej hlavičke. Aj pokiaľ si pamätám, aj na školení, to bolo v tomto zmysle prezentované. Preto ma veľmi potešil tento výklad a táto diskusia, keď som si pozorne prečítala celý §227, tak mi to už je jasné. A inak nie som sama, lebo sa priznám, že som sa na túto tému spýtala aj na hot-line jednej dodávateľskej firmy mzdového softvéru. A neuveríte, ale aj jedna ich pracovníčka mi odpovedala, že 100 hod max. ročne. Nakoniec si to odkonzultovala, a dala mi, teda Vám za pravdu. A tento výklad je aj v novom PMPP 01/2005. Takže ďakujem.

Inak, chcem sa ešte spýtať, ako by to bolo v prípade, že by som uzatvorila dohodu o brigádnickej práci študentov s jedným študentom na prvý polrok a potom napr. na posledné tri mesiace roka. Ako v tomto prípade počítať hodiny za rok? ďakujem.