Veronika R
24.05.06,06:02
Môžte mi prosim Vás poradiť? Máme konateľov spoločnosti, ktorí sú zároveň aj zamestnanci s pracovnou zmluvou na riaditeľa od roku 1993. Mali povinnosť byť od januara do konca augusta prihlásená ako konatelia (SZCO). Ak ano, kto ich mal prihlásiť? Personalista alebo sa mali prihlásiť oni.

Kto mal odvádzať preddavky na poistné a v akej výške. Mzdár zamestnávateľa, alebo si ich mali platiť oni.

ďakujem
jankasm
24.05.06,04:41
Mali sa prihlásiť sami aj preddavky si odvádzajú sami, zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné.
Najka
24.05.06,04:44
Aj ja mám problém s konateľom, kt. mal byť prihlásený ako SZČO. Teraz neviem, čo s ročným zúčtovaním. Urobiť typ SA, SB aj keď nebol prihlásený, alebo nič nerobiť a čakať či na to niekedy prídu.
jankasm
24.05.06,04:46
Najlepšie by bolo spätne sa zaregistrovať na ZP ako SZČO a urobiť si RZ.
drobeceva
24.05.06,05:31
Ja, ako personalistka a mzdová účtovníčka som nahlásila do ZP, ale samozrejme v ich mene/za nich/. Takisto som v ich mene odhlásila k 1.9.2005. Ak si tak neurobila, urob to spätne /vraj ZP pokutovať nebudú/.
Tým pádom oni sú povinní podať RZ-SA,SB. /ak sa mýlim, prosím, opravte ma/.
miriza
24.05.06,05:49
Ja mám konateľov, ktorí sú zaroveň aj zamestnanci za konateľstvo nemajú žiadnu odmenu ani mzdu. Sú 3 a v r. 2005 mali dvaja pozastavenú živnosť. Čo s takým prípadom? Mám ich spätne nahlásiť?
Veronika R
24.05.06,05:51
Ja mám konateľov, ktorí sú zaroveň aj zamestnanci za konateľstvo nemajú žiadnu odmenu ani mzdu. Sú 3 a v r. 2005 mali dvaja pozastavenú živnosť. Čo s takým prípadom? Mám ich spätne nahlásiť?


Ja mám ten istý prípad, treba ich spätne prihlásiť.
miriza
24.05.06,05:53
Už sa na to teším...... Tak potom z čoho budú robiť RZ keď mali príjmy len ako zamestnanci?
Ružena
24.05.06,06:58
Ak nemali odmenu ako konatelia teda v tom čase ako SZČO 1-9/05, budú mať nulové hlásenie, ktoré priložia do RZZP teda, musia si ho robiť sami.
miriza
24.05.06,07:08
Boli konatelia ale mali pozastavené živnosti a odmenu ako konatelia nemali žiadnu.
ajobs
24.05.06,07:18
Boli konatelia ale mali pozastavené živnosti a odmenu ako konatelia nemali žiadnu.

Nevadí, že mali pozastavené živnosti a nemali odmenu za výkon funkcie konateľa. Tým, že boli vo funkcii konateľa, sa považovali v období od 1.1.2005 do 31.8.2005 za SZČO. Po novele zákona o ZP od 1.9.2005 sa už považujú za zamestnancov, to znamená, že ako SZČO sa mali zo ZP odhlásiť najneskôr do 8.9.2005.
miriza
24.05.06,07:21
Oni nie su ešte ani prihlásený, takže ma čaká telefonát do zdravotnej poisťovne, dúfam, že sa to bude dať. Neprihlasovali ste niekto konateľov takto dodatočne?
ZEvina
24.05.06,07:28
Ja som bola na VZP v BA / Ružova dolina / a tam mi dali tlačivo, kde sa má prihlásiť aj odlhásiť konateľ - naraz od 1.1.05-31.8.05/ a tlačivá na RZ S, SA, SB. Či bude za omeškanie nahlásenia konateľa dáka pokuta, mi povedať nevedela.
miriza
24.05.06,07:31
Ďakujem zavolám si do Námestova a pochválim sa s odpoveďou na porade.
Ružena
24.05.06,07:33
Ak neboli o 1-9/06 prihlásení do Zp ako konateľ - SZČO a nemali žiadny príjem ako konatelia, možno by sa mohlo potíšku tváriť, že boli len zamestnanci, zvážiť, či sú povinní podať RZ podľa príjmu z PP. Mzdárka nezodpovedá za konateľa, preto by som rozhodnutie o tom, či ich treba spätne prihlasovať do ZP nechala na nich. Ja by som sa asi neprihlasovala ( ak nemali príjem) nech podajú iba RZ ako zamestnaneci. Veď nakoniec povinnosť prihlasovať konateľov ako SZČO zrušili. A pri množstve probléov, ktoré ich ešte čakajú podľa mňa rok 2005 je skúšobný, aby vychytali mušky. Takže nech sa konatelia rozhodnú. Ak neboli prihlásení, ZP nemôže predsa vedieť, či bol niekto konateľ alebo nie - to by museli prísť na kontrolu a a pýtať zmluvy...
miriza
24.05.06,07:38
Tiež som nad tým rozmýšľala. A uvažujem nad tým či o tom konateľom vôbec poviem. No skúsim zavolať do tej zdravotnej poisťovne mám tam kamarátku a opýtam sa jej.
ZEvina
24.05.06,07:55
No neviem..... konatelia sú zapísaný vo Výpise z obchodného registra a ten je určite založený aj v Poisťovniach. No na internete určite. Keď budú chcieť, či sú všetcia konatelia prihlásení, nie je problém to zistiť. Myslím, že horšie je podať zlé zúčtovanie. /tlačivo A - S/
katkaj
24.05.06,08:08
No neviem..... konatelia sú zapísaný vo Výpise z obchodného registra a ten je určite založený aj v Poisťovniach. No na internete určite. Keď budú chcieť, či sú všetcia konatelia prihlásení, nie je problém to zistiť. Myslím, že horšie je podať zlé zúčtovanie. /tlačivo A - S/

Myslím,že bude naozaj lepšie ich prihlásiť spätne a vyhnúť sa neskorším problémom. Ja som nedávno spetne prihlasovala kamošku pretože mala živnosť popri zamestnaní a nemala povinnosť platiť zdravotné tak si myslela že sa nemusí ani nahlasovať. Prihlasovala som ju spetne od roku 2002 a pani v Apolle bola zlatá,že pokiaľ nie je žiaden nedoplatok tak je to v poriadku a bez pokuty.

Takže konateľov prihláste, nech urobia správne RZZP aj keď s nulovým príjmom a vyhnú sa zbytočným problémom
Veronika R
24.05.06,09:23
Viete mi ešte niekto poradiť:

Ak je zamestnanec, konateľ v tej istej spoločnosti a je prihlásený ako živnostník. Má vtedy povinnosť sa tiež prihlásiť ako konateľ, keď už je prihlásený ako SZČO zo živnosti?
K ročnému zúčtovaniu má priložiť len jeden list SB alebo dva?
jankasm
24.05.06,09:41
Keď už je raz prihlásený ako SZČO nemá sa prečo prihlasovať znova. A ako SZČO robí len jedno DP, takže stačí jeden list SB.
neily
24.05.06,13:13
Mali sa prihlásiť sami aj preddavky si odvádzajú sami, zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné.

Mali sa sami prihlásiť, ale ak neboli príjmy za konateľstvo tak preddavky neplatili, iba z prac,pomeru založeného prac.zmluvou
vema
24.05.06,13:32
A ak sme konateľa neodhlásili toho 31.8.05,tak čo.Treba ho dodatočne odhlásiť?Nemal z tejto pozície žiadny príjem.
katkaj
24.05.06,13:33
A ak sme konateľa neodhlásili toho 31.8.05,tak čo.Treba ho dodatočne odhlásiť?Nemal z tejto pozície žiadny príjem.

Ak bol prihlásený na zdravotnej poisťovni z titulu konateľstva tak ho dodatočne odhláste.;)
miriza
25.05.06,09:36
Ešte mám otážku to prihlasovanie tích konateľov sa týka len r. 2005. Čo keď sú konatelia už od r. 2002? A ešte na akom tlačive ste ich prihlasovali, volala som do tej zdravotnej a prihlásiť ich treba, pokuty by nemali byť jedine pri nejakej kontrole z poisťovne.
katkaj
25.05.06,09:41
Ešte mám otážku to prihlasovanie tích konateľov sa týka len r. 2005. Čo keď sú konatelia už od r. 2002? A ešte na akom tlačive ste ich prihlasovali, volala som do tej zdravotnej a prihlásiť ich treba, pokuty by nemali byť jedine pri nejakej kontrole z poisťovne.

Konateľia boli za SZČO v období od 1.1.-31.8.2005. Od 1.9. sú zase ako zamestnanci.

Tlačivo je ako pri prihlasovaní SZČO. Nájdeš si ho na príslušnej poisťovni alebo na internete
Najka
25.05.06,10:47
Prosím Vás, keď konateľ nemal žiaden príjem, tak na liste SB vypíšem iba rodné číslo a obdobie od 01.01.2005 do 31.08.2005 a nič viac?
katkaj
25.05.06,10:49
Prosím Vás, keď konateľ nemal žiaden príjem, tak na liste SB vypíšem iba rodné číslo a obdobie od 01.01.2005 do 31.08.2005 a nič viac?

Myslím že alúšik tu vypracovala príklad konateľa bez príjmu. Prikladám
Najka
25.05.06,10:54
Veľmi pekne ďakujem