preciso
22.05.15,07:04
Dobry den

vopred sa ospravedlnujem za nie uplne spravne zaradenie do kategorie, no budis

Moj stav: pred 5rokmi som vzal uver na byt ako mlady odvazny zivnostnik, pri financnych problemoch bol nakoniec byt vydrazeny a mne ostava splacat zostatok + nejake dlzoby vo vyske 20000 (500e mesacne bez narastu na cca 5rokov). Opet som sa ale zamestnal ( ako programator na zivnost ) mam vyssi plat (3-4 tis/mes) , vlastnim stavebny pozemok a chcel by som stavat ( okres Detva ), no mam zle uverove registre.

Moja otazka: je v dnesnej dobe u nas mozne stavat rodinny dom aj inou formou financovania ako bankou? zaloha + splatky..a pod.

Alebo ako by ste to riesili vy, resp o akom rieseni viete?
Pripadne ako je to s hypotekou na byt, ked ma niekto este dlh, no chcel by vyssi uver vzhladom k svojmu mestu ( napr zvolen pri splatke napr 1500eur ked bezne sa tu splaca po 300eur )

Uvazoval som aj o moznosti dat prijem partnerke, s ktorou mame dietatko, no radsej by som to riesil sam.

dakujem za pomoc :)
arizona
22.05.15,05:30
Nie som odbornik na financne zalezitosti, tak ber moj prispevok ako laicku uvahu.
S bankami asi este par rokov nepochods,ak ta vedu ako neplatica. S nebankovkami urcite svaty pokoj!
Napadlo ma, ze mozno by ste sa mohli par rokov uskromnit s byvanim,najst si nejaky lacny prenajom,alebo byvat u rodicov,ak je to mozne.

Ty,aj priatelka si mozete zalozit stavebne sporenie na co najvyssiu ciastku.Po skonceni sporenia mozete mat celkom slusnu hotovost na zaciatok stavby. Zbytok dofinancovat bud nejakym spotrebnym uverom,alebo dalsim stav.sporenim a medziuverom.
Ked si z uspor postavite aspon holu stavbu,mozte skusit tiez poziadat o hypo v nizsej sume,alebo o inu pozicku banku,lebo budete moct zalozit tu stavbu a pozemok. Mozno to bude pre banku predstavovat mensie riziko a bude ochotna.
Gabi03
22.05.15,05:32
ked uz mas taky vysoky prijem, nemohol by si skor splatit tie dlzoby a po splateni zobrat si uver?
buchač
22.05.15,05:35
Stavebné by som neriešil. Už to nie to, čo bývalo.

Na ten zvyšok je málo informácií.
jslancik
22.05.15,06:14
buď splatiť dlžoby a potom riešiť nové dlžoby.

alebo:
zdá sa, že máš cca 3000€ mesačne "navyše". Za to sa dá relatívne v pohode priebežne financovať stavba domu. Väčšinou sa to v súčasnosti rieši tzv. "svojpomocne" - že si investor sám zháňa partie na jednotlivé etapy, kedy sa mu to hodí. Možno niekedy budeš musieť mesiac "šetriť" a stavba sa nepohne - napr. pred strechou atď. Ideálne by bolo pošetriť tak, aby si dokázal naraz postaviť hrubú stavbu - zakryť a bodka. Ale najprv nechať vyzrieť základy. Potom hrubú stavbu postavia za 2 týždne. A môžeš zase šetriť. Podľa mňa to dokážeš priebežne financovať s tvojím príjmom. Len nemôžeš chcieť všetko hneď. A to neviem, či dokážeš, vzhľadom na tvoju minulosť.
Chobot
22.05.15,06:31
JA by som to stavebné nezavrhoval. To nie je len 6 rokov sporiť a čakať na úver. Dnes sa dá dostať medziúver za 1,99% na 5 rokov, potom je úroková sadzba 4%. Príjem na to máš. Problém vidím inde - v prvom rade v dôveryhodnosti. Ak si v úverovom registri ako neplatič so zlou platobnou disciplínou, tak bude problematickejšie získať úver. A za druhé - ručenie za úver. Síce píšeš, že máš stavebný pozemok, ale je skutočne stavebný? Máš vyjadrenie obce (stavebného úradu) že tam môžeš stavať? Má ten pozemok takú hodnotu, ako chceš úver? Resp. ešte aj vyššiu, lebo u stavebného pozemku zvyknú banky poskytnúť tak 80-90 % hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Napr. ja mám teraz stavebný pozemok, ktorého hodnota nepokrýva hodnotu úveru, preto musím okrem neho založiť aj byt. Z úveru začnem stavať a po dokončení prehodím záložné právo na postavený dom a byt predám. Úver (práve zo stav. sporiteľne W.) mám už schválený.

Na tvojom mieste by som postupoval takto:
1. daj si ohodnotiť pozemok.
2. Podľa hodnoty pozemku požiadaj banku alebo tú stav. sporiteľňu o úver. Pri spisovaní žiadosti ti povedia, že akú výšku by ti vzhľadom na hodnotu pozemku mohli schváliť.
3. Podľa výšky úveru si zhodnoť, či za takú sumu si schopný postaviť dom. Ak nie, stále je možnosť postaviť hrubú stavbu, tú znovu ohodnotiť a dať si schváliť navýšenie úveru.

Dnes majú banky dostatok peňazí na úvery, sú radi, keď ich majú komu poskytnúť.
arizona
22.05.15,16:54
Ano,uz to nie je to co prev,ale aj tak je to jedno z rieseni,ked banky nedaju.