riki2007
22.05.15,08:13
Aké možnosti mám ,ako vlastník bytu v bytovom dome na odmietnutie STA keď správca uzavrel novú zmluvu s dodávateľom programov STA s navýšením programov ako aj znásobením poplatkov, ktoré mu väčšina vlastníkov schválila .

Chcem reagovať na odpoveď Chobota .Doteraz rozvod STA slúžil ako pripojenie kvázy káblovky s 13 programamí s.analogovým signálom,ale teraz podla môjho názoru správca dostal vlastníkov do omylu, lebo 50 programov bude v digitálnej kvalite a vlastníci anelogových primačov ich môžu vyhodiť.Neviem či je možné mať v jednom rozvode analogový aj digitálny signál v HD kvalite.


Vďaka za vysvetlenie oboch signálov v jednom rozvode .Ostatne veci, aj keď som senior sú mi známe. Ja spoločnú anténu používam len pre rozhlasový signál.Šesť rokov mám vlastný satelit, a Lcd telku v iných miestnostiach dva notebuky prepojené
viffi, kde tiež môžem súbežne pozerať buď terestrialné alebo satelitné stanice.Problém
som písal preto,že v bytovke podobní seniori nemajú o tom ani paru vlastnia poväčšine analogové telky a odsúhlasia všetko čo im spravca navrhne.
Chobot
22.05.15,06:53
Najdôležitejšiu vec si napísal na konci tvojho príspevku: "...ktoré mu väčšina vlastníkov schválila ".

Teda vy, vlastníci ste sa dohodli, že si zriadite spoločný televízny rozvod (už by som to nenazýval STA - spoločná televízna anténa - to bolo za čias monopolného terestriálneho šírenia TV, hoci aj teraz nie je vylúčené zriadenie spoločnej antény a jej prevádzkovanie). Odsúhlasila to väčšina, takže všetci máte k dispozícii televízne programy, ktoré vám operátor (asi) káblovej televízie poskytuje. Všetci ste povinní podieľať sa spoločne, každý svojim (asi rovnakým) dielom na údržbu a prevádzku tohto rozvodu.

Ak niekto nechce využívať tento spoločný rozvod nemusí, môže si aj sám zabezpečiť nejakého iného káblového dodávateľa. To ho ale nezbavuje povinnosti prispievať na ten spoločný rozvod.

Všetko ale záleží od dohody. Ak by ste väčšinou schválili, že náklady sa budú rozpočítavať len medzi tých, ktorí to skutočne využívajú, potom by si nemusel platiť. Ale predpokladám, že takto to nebolo dohodnuté, ale väčšina schválila, že sa budete na to skladať všetci. Možno to technicky u vás ani nie je možné poskytovať len niekomu spoločný rozvod. Ten rozvod je asi v každom byte.
ivka70
22.05.15,06:56
Mohol si napadnut to hlasovanie do 15 dni po schodzi.
Ak uz ten cas uplynul, musis sa prisposobit voli vacsiny.
Alebo si zabezpecit, aby ste odhasovali moznost nepripajat sa na STA a nepodielat sa tak na nakladoch. A prijem siglanu si zabezpecit inak.
Chobot
22.05.15,13:46
1. Analógový signál nie je v HD kvalite.

2. Je možné v jednom kábli mať aj digitálny signál aj analógový. Konkrétne ja som mal doteraz od UPC analog. Pred rokom som prešiel na UPC Digital a UPC analog mi ponechali zadarmo. Takže na jednej telke chytám všetky programy v digitálnom signále (tam potrebujem nejaký dekodér, ja som to poriešil CI kartou priamo v televízore) a na ostatných telkách v domácnosti (synova TV, ja mám monitor s TV tunerom a funkciou PIP) pozeráme analógovú káblovku, kde netreba žiadny dekodér, stačí, že TV má analógový tuner.

Napíš presne, kto bol doteraz vašim káblovým poskytovateľom a aký program ste mali. A kto je teraz poskytovateľom.

Ale v podstate je jedno, kto je poskytovateľom, lebo ľudia nemusia vyhodiť tie klasické CRT televízory, ktoré nemajú digitálny tuner (pre káblové pripojenie sa to označuje DVB-C). Ak ešte má niekto klasickú telku len s analógovým tunerom (takému by som doporučoval kúpiť si novú telku, vôbec nie sú drahé), tak stačí, ak si dokúpil od poskytovateľa dekodér. Je dosť možné, že aj ostatní, ktorí majú nové telky tento dekodér budú potrebovať (ak poskytovateľ dodáva kódovaný signál - preto som sa pýtal, akého poskytovateľa máte teraz a aký program vám poskytol).

A nechápem, prečo by mal správca dostať vlastníkov do omylu, ak si to sami odsúhlasili. Však tí, čo to navrhli, či doporučili, sa asi do toho vyznajú, tak nemohli odsúhlasiť hlúposť.

Pochop, že ľudia sa chcú posunúť dopredu a sú takí, čo chcú mať miesto analógovej už digitálnu a niektoré programy dokonca aj v HD kvalite. DO minulého roka som mal aj ja, ako som hore uviedol, analógovú, lebo som ešte nechcel kupovať novú LCD telku. Mal som starú OVP s uhlopriečkou 63 cm. Po rekonštrukcii bytu sme sa rozhodli, že sú kúpime aj novú telku (124 cm uhlopriečka)a na tej by ten analóg bol skoro nepozerateľný.

Skús aj ty (neviem koľko máš rokov, a prečo si taký konzervatívny) prejsť konečne na LCD techniku. Aj môj svokor si už pred 3 rokmi (a to má skoro 70 rokov) kúpil LCD a nevie si vynachváliť všetky tie programy, čo chytá na obyčajnú terestriálnu anténu (okrem všetkých slovenských chytá aj Rakúske a České programy - je to dom v Stupave). Ani len káblovku nemá a nepotrebuje.

MYslím, že máš len zbytočné obavy zo zmeny. Skús ísť spolu s tou zmenou a nie bojovať proti tomu. UVidíš, budeš spokojný.

Ak chceš viac poradiť k technickým veciam pýtaj sa.