malinkazk
22.05.15,09:41
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako postupovať, ak pracujem na trvalý pracovný pomer - klasická pracovná zmluva a chcela by som uzavrieť dohodu s inou s.r.o. Je to vôbec možné? Ak áno, čo všetko je potrebné po uzavretí dohody s druhým zamestnávateľom? Musím o tom informovať môjho terajšieho zamestnávateľa a účtovníčkam, ktoré nám robia mzdy doložiť túto dohodu? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede, vôbec sa tejto problematike nerozumiem a budem vďačná za vaše rady.
Gabi03
22.05.15,07:51
s druhým zamestnávateľom môžeš uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o vykonaní práce a dokonca môžeš uzatvoriť pracovnú zmluvu. prvého zamestnávateľa nemusíš vôbec o tom informovať. maximálne na konci roka, keď budeš chcieť, aby ti spravili ročné zúčtovanie. u druhého zamestnávateľa však nemôžeš podpísať vyhlásenie (na odpočítateľnú položku), pokiaľ máš toto vyhlásenie podpísané u prvého.
mercator
22.05.15,08:02
môžeš mať uzatvorenú dohodu u iného zamestnávate. Odpočítateľnú položku na daň si môžeš uplatniť len u jedného zamestnávateľa, a ak máš podpísané aj oznámenie zamestnanca na odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie musíš nahlásiť zánik u zamestnávateľ kde máš PP
malinkazk
22.05.15,08:07
ďakujem Gabi za odpoveď, tak to je super.
*Takže 1. zamestnavateľa nemusím vôbec informovať o tom, že som uzatvorila dohodu niekde inde, iba na konci roka kvôli ročnému zúčtovaniu doložiť naším účtovníčkam príjem u tohto druhého zamestnávateľa.

*Čo sa týka tejto uzatvorenej dohody, nemusím o tom doložiť doklad niekde na úrady? UPSVaR, Soc.p., zdrav. p.?

*Dochádza aj k nejakým zmenám? Napr. v odvodoch alebo podobne? Nevznikajú mi nejaké nové povinnosti?

prepáčte, možno hlúpe otázky. Ďakujem Vám za ochotu.
ivka70
22.05.15,08:13
Terajsieho zamestnavatela musis informovat len v pripade, ze pojde o rovnaku pracu ako vykonavas vo firme a na taku pracu si zamestnavatle vyhradil v pracovnej zmluve suhlas. Cize v takom pripade ho ziadas o suhlas s uzavretim dohody u ineho zamestnavatela.
Ak takyto suhlas nepotrebujes, nemusis zamestnavatela o nicom informovat.
Jedine, co nemozes, nemozes si u oboch zamestnavatelov uplatnovat nezdanitelnu cast zakladu dane, len u jedneho.
malinkazk
22.05.15,08:22
o odpočítateľnej položke na zdravotné p. počujem prvý raz. Takže, to si budem musieť u účtovníčok zistiť či také niečo uplatňujú a ak áno, v tom prípadne mi pri uzatvorení dohody (akejkoľvek) zaniká nárok na toto uplatnenie, správne? Má to potom nejaké následky na zmenách pri odvodoch? ďakujem vopred
malinkazk
22.05.15,08:24
ďakujem, v PZ nemám žiadnu takú klauzulu.
mercator
22.05.15,08:40
OP na zdravotné si môžeš uplatniť ak máš prijem v rozmedzí od 380 € až 570 € podmienkou je, že zamestnanec má len jediného zamestnávateľa, neuplatňuje si odvodovú výnimku ako dlhodobo nezamestnaný a nie je SZČO. Ak by si to spĺňala nevadí, že si to nemala podpísané ZP to urobí pri ročnom zúčtovaní a nie je potrebné ZP o to požiadať, ZP to urobí automaticky
malinkazk
22.05.15,08:44
PZ mám uzatvorenú na hodinovú sadzbu, čo je 2,40€ v hrubom a pracovný cas je väčšinou 4x7hodín a 1x5 hodín (týždeň) niekedy aj menej, takže tiež ide o minimálnu mzdu, akurát nie s mesačnou sadzbou 380€ ak správne rozumiem..
takže o vzniku ďalšieho pomeru - dohody by som mala informovať aj zdravotnú poisťovňu?
mercator
22.05.15,08:52
uvedené sumy sú celková mzda (hrubá mzda). Zdravotnú poisťovňu nemusíš o dohode informovať, do ZP ťa nahlási zamestnávateľ
malinkazk
22.05.15,09:16
Nárok na odpočítanie tejto položky zo zdr.p. mi zanikne uzatvorením dohody, bez ohľadu na to, že na túto dohodu nezarobím toľko aby som pri zrátaní týchto 2 príjmov presiahla sumu 570€ ?

+ ešte by som sa chcela spýtať či to isté platí ak dohodu podpíšem a následne na ňu náhodou nakoniec nebudem mať žiaden príjem.