daniek
24.05.06,07:15
čaute poraďáci,
viem že trojstranný obchod je tu rozobraný už z každej strany ale prosím Vás vysvetlite mi niekto čo v praxi znamená §45 ods. 4 písm. b)
Ak má prvý odberateľ pridelené IČ DPH v tuzemsku musí vo svojich záznamoch uvádzať dohodnutú odplatu za dodanie pre druhého odberateľa.
Prvýkrát máme vo firme trojstranný obchod a sme prvým dodávateľom. Je to vlastne cena toho tovaru? My sme dostali fa od dodávateľa ktorý previezol tovar k druhému odberateľovi a faktúruje nám tovar + prepravné.
My budeme druhému odberateľovi fakturovať takisto tovar + prepravné či iba jednou sumou a čo tá odplata za dodanie ?
čakám na vaše odpovede
veľmi pekne ďakujem
kalkulka
24.05.06,05:47
Zdá sa mi to trochu popletené. Vy dodávate tovar druhému odberateľovi. Fakturovať máte však prvému odberateľovi a prvý odberateľ druhému odberateľovi. Ten druhý dodávateľ to je váš dodávateľ od ktorého ste nakúpili tovar? Takto to mám chápať? Ale aj tak to, čo vám fakturuje váš dodávateľ spolu s cenou prepravy vy by ste mali zahrnúť do ceny tovaru a fakturovať prvému odberateľovi. Dúfam, že som dobre pochopila tvoje zadanie. Ak nie oprav ma.
daniek
24.05.06,08:29
Ja som spravila preklep ospravedlňujem sa my vystupujeme ako prvý odberateľ v trojstrannom obchode (SK):
t.j. my sme dostali fa od prvého dodávateľa z Holandska (NL) ktorý tovar prepravil k druhému odberateľovi do Dánska (DK). NL vystavil fa na SK a v nej uviedol cenu tovaru + prepravu.
My ideme teraz do 15.dní vystaviť fa na DK v ktorej uvedieme že ide o trojstranný obchod.
Ide mi o to či môžem na fa pre DK uviesť aj prepravu alebo to mám prirátať k cene tovaru? a čo ten ods. 4 písm. a)
ešte raz sorry za preklep poplietla som to kvalitne
kalkulka
24.05.06,09:43
Ja som spravila preklep ospravedlňujem sa my vystupujeme ako prvý odberateľ v trojstrannom obchode (SK):
t.j. my sme dostali fa od prvého dodávateľa z Holandska (NL) ktorý tovar prepravil k druhému odberateľovi do Dánska (DK). NL vystavil fa na SK a v nej uviedol cenu tovaru + prepravu.
My ideme teraz do 15.dní vystaviť fa na DK v ktorej uvedieme že ide o trojstranný obchod.
Ide mi o to či môžem na fa pre DK uviesť aj prepravu alebo to mám prirátať k cene tovaru? a čo ten ods. 4 písm. a)
ešte raz sorry za preklep poplietla som to kvalitne
Toto je podľa môjho názoru už vecou dohody, aj tak celková fakturovaná suma má byť vrátane prepravy.
daniek
24.05.06,10:22
dík kalkulka ty si už "poraďák" a ja ešte iba "junior member":)
ale ešte ten ods. 4 že máme vo svojich záznamoch uvádzať dohodnutú odplatu t.z., že: naše záznamy = naša vydaná fa do DK
dohodnutá odplata = celková fakturovaná suma ?
kalkulka
24.05.06,10:45
dík kalkulka ty si už "poraďák" a ja ešte iba "junior member":)
ale ešte ten ods. 4 že máme vo svojich záznamoch uvádzať dohodnutú odplatu t.z., že: naše záznamy = naša vydaná fa do DK
dohodnutá odplata = celková fakturovaná suma ?
Áno, asi tak nejako ako píšeš. Fakturovať by si totiž nemala cenu nižšiu ako máš náklady. A k tým poraďákom, to si z toho nič nerob, to je iba dobou prihlásenia do porady a ako aktívne spolupracuješ s kolegami, ale to neznamená, že si vedomostne horšia ako nejaký poraďák. Myslím, že je lepšie, ak na porade konzultuje čo najväčší počet odborníkov. Takto si myslím, že múdre hlavičky sa dajú dokopy a vznikne z toho vždy iba niečo dobré, čo pomôže a hlavne je to lacnejšie a možno niekedy aj rýchlejšie.
daniek
24.05.06,10:58
ešte raz dík kalkulka si jednotka:)