anachronox
22.05.15,10:55
K našej bytovke patrí vnútorný uzatvorený dvor, ktorý je v spoločnom vlastníctve majiteľov bytov. Odhlasovalo sa na schôdzi, že na dvor je zákaz vstupu so psom (kvôli deťom). Na všetkých prístupoch naň sú vyvesené oznamy o tomto zákaze. Všetci to rešpektujú. Napriek viacerým upozorneniam tam však jeden z majiteľov bytov pravidelne venčí psy a navyše výkaly nezbiera (začínajú byť "na každom kroku").
Správca bytového domu sa zmohol na upozorňujúci mail, ktorý však predmetný majiteľ ignoruje a vraj viac správca nemôže spraviť.
Mali ste niekto takýto problém a ako ste ho riešili resp. ako by ste ho riešili ? Porušuje sa tu zákaz odhlasovaný majiteľmi bytov, ale tiež dochádza k znečistovaniu spoločných priestorov (je dvor spoločný priestor ?)
Môže to riešiť mestská polícia alebo na koho sa obrátiť ?
Vďaka
sosak
22.05.15,09:06
Ak sa jedná o súkromný dvor v spoločnom vlastníctve tak na riešenie situácie je kompetentná štátna polícia, nie mestská.
Doplnenie : f) neodstráni bezprostredne výkaly, ktorými pes znečistil verejné priestranstvo.
Priestupky podľa tohto zákona prejednáva obec a v blokovom konaní obecná polícia a orgán Policajného zboru.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-podmienkach-drzania-psov/
dmc
22.05.15,09:12
splolumajitelia sukromneho pozemku sa dohodli na pravidlach (ktore niesu v zakone) ktore jeden z nich nedodrziava. Co ma s tym policia ????
sosak
22.05.15,09:18
Napríklad, neupratuje výkaly a znečisťuje okolie.
ivka70
22.05.15,09:22
Tiez si myslim, ze zakazat pristup psom na spolocny dvor nijake hlasovanie nemoze.
jedine co mozu riesit je to znecistovanie a neupratovanie.
dmc
22.05.15,09:24
je na pozemku - ktorym je zaroven spoluvlastnikom - co ked sa rozhodol pohnojit. Zakon o Pz jasne stanovuje opravnenia a podla mojho nazoru to nieje ani priestupok ani trestni cin/precin - maximalne tak iny spravny delikt ale aj to trosku pochybujem.
bodliak
22.05.15,09:38
Dal by som si tú námahu, po psovi pozbieral a natrel mu to na jeho dvere.
A tento "mail" by dočítal až do konca.
Llívia
22.05.15,09:47
Zákon o vlastníctve bytov
§ 2
(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len „príslušenstvo“), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len „priľahlý pozemok“).

Podľa mňa je ten zákaz neplatný. Dvor je aj v jeho vlastníctve a ostatní vlastníci mu nemôžu brániť užívať ho.
Riešenie: upozorniť ho, že ak nebude odstraňovať výkaly po psoch, bude na to objednaná firma a náklady bude znášať on.

Edit: Pozri túto tému http://www.porada.sk/t179104-upratovanie-spoloc-priestorov-pri-rekonstrukcii-bytu.html
Je to síce o upratovaní po maľovke, ale dalo by sa to aplikovať aj na neupratovanie exkrementov.
anachronox
22.05.15,09:51
Uvažoval som aj o takýchto silových riešeniach - dať výkaly pred dvere na rohožku, vhodiť do schránky, ale vždy sa snažím takéto veci najprv pár dní predýchať, skôr ako by som takéto niečo spravil. Ak by som mu natrel dvere, predpokladám, že by volal políciu a noviny a bol by za chudáčika. Pri jeho arogancii si tiež viem prestaviť, že by mi následne dvere natrel on, alebo by mi doškriabal v noci auto ... navyše je to miláčik bulváru, takže by som nakoniec mohol skončiť na prvej strane Nového Času (keby len vedeli, aký je v súkromí strašne arogantný a strašne klame). Preto sa snažím hľadať "normálne" riešenie cez tretiu stranu, ktorá by mala byť na to kompetentná - a o tom je moja otázka - kto je kompetentný to riešiť ?
dmc
22.05.15,09:53
to nieje verejne priestranstvo
buchač
22.05.15,09:53
Možno nie až tak brutálne, ale určite by si to zapamätal ...
Melany54
22.05.15,09:59
Mali sme podobný prípad v bloku...a veru niekto mu tie exkrementy stále dával do schránky - potom už ich sused zbieral konečne. Síce nechutné, ale zabralo to.
buchač
22.05.15,10:01
Riešenie: upozorniť ho, že ak nebude odstraňovať výkaly po psoch, bude na to objednaná firma a náklady bude znášať on.
===================================

Riešenie jak od psíčkara...

Pes nad človeka ???
Pes nad dieťa ???

Osobne som raz jednému vysvetlil, že ak nebude ťahať čáru od detského ihriska, tak pes na to škaredo doplatí.

Sused by nebol v tomto prípade rád, ak by som sa do neho pustil.
Len raz by sa priblížil k detskému ihrisku so psom v mojej prítomnosti...LEN RAZ !
------------------------------------------------------------------------

Neplatí náhodou aj toto ? Lebo platí !!!

§ 6 a 7
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-podmienkach-drzania-psov/
Kvaka
22.05.15,10:02
Zákon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-282 zakazuje znečisťovanie verejných priestranstiev, za taký priestupok je pokuta. Ak ste si odsúhlasili zákaz vodenia psov na spoločný dvor a ak nikto z vlastníkov takýto zákaz nenapadol na súde, je zákaz platný, si myslím. Ale je vám na nič, pokiaľ ste si neodsúhlasili aj nejaké sankcie. Skús pohľadať aj v občianskom zákonníku, či tam niečo nenájdeš, ak znečisťuje spoločné priestory alebo aj v zmluve o výkone správy, možno za znečisťovanie spoločných priestorov sankciu nejakú máte.
ivka70
22.05.15,10:04
Aj keby bolo take hlasovanie platne, nie je vymahatelne ....
anachronox
22.05.15,10:05
Ešte raz chcem povedať, že hľadám "nesilové" riešenie. Ak by som ublížil jeho psovi, tak pozajtra mám fotku na titulke Nového Času s nadpisom v štýle "Netvor ! Ublížil nevinnému psíkovi"
anachronox
22.05.15,10:08
Ešte raz chcem povedať, že hľadám "nesilové riešenie". Ak by som ublížil jeho psovi, tak pozajtra mám fotku na prvej strane Nového Času s nadpisom v štýle "Netvor ! Ubližil nevinnému psíkovi". A toho sa chcem kvôli rodine vyvarovať.
buchač
22.05.15,10:17
Upozornenie ešte nie je silové riešenie.

Len je ho potrebné dať s patričným dôrazom na správnom mieste, s patričnou argumentáciou a aj pred svedkami.

Capisci ?
===========================

Násilie ???
Mám u prdele a aj v onej, že čo by sa kde písalo v tých grcajúcich časopisoch...mám u prdele tých psíčkarov. Lebo nie pes je vinovatý, ale majiteľ je debil .
Ale ak by pes na moje decko zaútočil, bez pardónu a okolkovania strieľam.
sosak
22.05.15,10:18
Tak keď chceš nesilové riešenie, zavolaj novinárov s fotoaparátmi, aby v čase venčenia odfotili podareného suseda, ako po sebe neupratuje a urobili krátky rozhovor a vytlačili v novinách.
Llívia
22.05.15,10:27
Podľa mňa to stále nie je platný zákaz, aj keď ho nikto na súde nenapadol. Je to to isté, ako keby väčšina odsúhlasila, že niektorí z vlastníkov bude mať zakázané používať chodbu.
Llívia
22.05.15,10:28
Môžu vyskúšať a jedného pekného dňa si všetci v schránke nájdu h...o :D
Llívia
22.05.15,10:30
Poprosím tú osobu, ktorá ohodnotila moju odpoveď ako Neužitočné, nech pridá slovný komentár, v čom sa mýlim. Ďakujem :)
Llívia
22.05.15,10:35
Pes nemôže za to, že jeho majiteľ je debil.
Llívia
22.05.15,10:36
Buchač, tak, tak, riešenie jak od psíčkara, keď navrhujem, aby si za neodpratávanie exkrementov platil :D
Llívia
22.05.15,10:40
Je súkromný dvor verejným priestranstvom? http://www.porada.sk/t197962-co-je-to-verejne-priestranstvo.html
sosak
22.05.15,10:46
Najjednoduchšie riešenie je, aby sa správca informoval na polícii o daných možnostiach a nestrkal hlavu do piesku,ale riešil danú situáciu, možno aj s obcou, mestom.
Peggynka
22.05.15,10:50
Skúste sa obrátiť na MsÚ,podľa mňa by sa dal aplikovať §7 tohto zákona :
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-282
anachronox
22.05.15,10:54
Problém vidím v tom, že je tam v bode 2 písmeno f) explicitne napísané "verejné priestranstvo". Je súkromný dvor, ktorého spoločnými majiteľmi sú všetci majitelia bytov, "verejné priestranstvo" ?
Llívia
22.05.15,10:56
To nie je odpoveď na moju otázku.
Našla som niekoľko VZN-niek, kde boli za verejný priestor označené aj spoločné priestory v bytových domoch. Všetky sú však staré niekoľko rokov.
buchač
22.05.15,10:59
Llívia
Áno, ja som dal.

...a doplním aj poznámku.
Nechcel by som, aby bol v našom baráku zástupca vlastníkov alebo správca taký jedinec, ako si Ty ( neber ako urážku, ale ako faktickú poznámku).
Zdôvodnenie si nájdi vo svojich príspevkoch vo viacerých témech, kde si úplne mimo a od veci.
Ako oponenti Ti argumentovali viacerí, ktorí mali na to aj ten patričný dôkaz.
Kvaka
22.05.15,11:01
Llívia, to nie je zákaz užívania pre vlastníka, on tam môže, akurát je tam zákaz vodenia psov, ak tam majú deti pieskovisko alebo sa tam hrávajú, tak si takýto zákaz odsúhlasili, môžu. Veď aj zákon č. 282/2002 Z. z. zakazuje pohyb psov na miestach vyhradených pre deti.
sosak
22.05.15,11:03
Môžu, alebo majú na tento súkromný dvor prístup aj nevlastníci bytov, tj verejnosť?
Llívia
22.05.15,11:05
Má mesto alebo obec, kde žiješ, VZN o chove psov? Na nete sa dá nájsť niekoľko VZN-ike, v ktorých ako "verejný priestor" definujú aj spoločné časti v obytných domoch. Našla som staršie, neviem, či platia, napr. tu http://www.banskabystrica.sk/%C5%BDivotne-prostredie.phtml?id_menu=22272&module_action__49218_882__paging=16
Otázka: Znečisťovanie psami
Dav
22.05.15,11:08
Nejde silou, pôjde rozumom. Napíšte plagát, aby si pes zberal po sebe. Urobte si rozpis služieb, aj ho vyveste a dodržujte, aspoň raz denne, kto bude kedy chodiť venčiť majiteľa a po psovi zbierať.Možno s trochou humoru a irónie sa skôr zbadá, ako pri predvolávaniach a vyhrážkach.
Peggynka
22.05.15,11:13
Pozri,však skúsiť to môžte.Vezmi si takýto stav;obyvatelia paneláku vlastnia spoločne pozemky okolo paneláku - je to verejné priestranstvo? Ak zavoláš MP,že psíčkar neupratuje po svojom psovi,zisťujú,komu ten pozemok patrí? A v §7 nie je písané o verejnom priestranstve-je to zákon zodpovednosti toho,kto má psa (chovateľ,majiteľ...) Ale to je môj názor.Ešte by pripadal podnet na hygienu a zvlášť ak to je miesto pre deti.
anachronox
22.05.15,11:13
odpoved pre sosak - nemajú (teda samozrejme pokiaľ ich niekto s majiteľov bytov tam nevezme). Neviem či je to podstatné, ale pre istotu pripomeniem, že ak v niektorom z bytov býva podnájomník, tak tam má samozrejme prístup (sú tam napr. aj nádoby na odpad)
Llívia
22.05.15,11:21
Nie je to miesto vyhradené pre deti.
anachronox
22.05.15,11:24
Plagáty so zákazom sú na všetkých vstupoch. Skúšali sme aj extra plagát s jeho menom, že hádam sa zahambí. Plagát strhol, neuveriteľne sa urazil, čo si to dovoľujeme a venčí veselo ďalej.
Úprava: odstránil som druhú časť tohoto komentu - rozhodol som sa nekomentovať správanie daného človeka a jeho charakter, ale riešiť samotný problém
anachronox
22.05.15,11:30
pre Llívia - sme Bratislava Staré mesto. Našiel som toto - http://www.staremesto.sk/buxus//docs/miestne_zastupitelstvo/vzn_2010_005.pdf Bohužial sa tam ako verejné priestranstvo neuvádzajú spoločné priestranstvá bytových domov
buchač
22.05.15,12:12
Komentár som pridal.

Ale došlo k nejakým úpravám príspevkov v určitom časovom horizonte, takže zmizol...alebo bol vymazaný.
Nemienim sa tu znova vypisovať a zdôvodňovať.
Iní nerobia ani to ... zadrbú a majú v paži.
arizona
22.05.15,12:45
Milacik bulvaru pises? Nejaka znama osobnost? Takze treba nafotif,alebo natocit na video a hodit na web...neboj,bulvar si rad zgustne. Ked prihodis patricny komentar+ foto celebrity,tak po socialnych sietach sa to tiez rychlo rozsiri...
buchač
22.05.15,12:51
Poprosím tú osobu, ktorá ohodnotila moju odpoveď ako Neužitočné, nech pridá slovný komentár, v čom sa mýlim. Ďakujem...;) :D :D :D
----------------------------------------------
Ale bude to určite nejaký psíčkar, ktorý necháva svojho psa srať kade-tade po baráku...
misoft
22.05.15,12:53
Nepochopil si narážku.
Nie plagát, aby majiteľ psa upratoval po ňom, ale plagát asi v tomto znení:
"Žiadame vážených psov, aby po sebe pozbierali exkrementy, prípadne aj po svojom pánovi a odniesli do odpadu.
Nehanbite sa za svojich majiteľov, máte viacej rozumu ako oni!"
Kvaka
22.05.15,12:55
Ja tvoje odpovede nehodnotím, ale chybu máš, lebo zákon a § 6 a 7 platia na verejné priestranstvá, nie na súkromné pozemky.
Mária27
22.05.15,13:26
O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou tak podľa zákona o vlastníctve bytov ako aj podľa občianskeho zákonníka. Rozhodnutie väčšiny nemôže zmeniť ani súd.

Ak si raz spoluvlastníci vyhradili dvor pre relax a zakázali tam vodiť psov najmä pre čistotu životného prostredia a zdravia detí, nemôže tam chodiť vykonávať potrebu ani človek ani pes. Odbodbne žiaden spoluvlastník nemôže využívať ľubovolne spoločné priestory, napr. na opekačku.

Ochrana majetku je široko riešená v legislatíve, napr. v zákone o vlastníctve bytov v § 11, v zákone o priestupkoch (§ 50).... Súdnou cestou sa dá zákaz presunúť až do trestného práva.
Peggynka
22.05.15,13:28
A teda ako majú postupovať,keď dotyčný to nerešpektuje ?
alaya1
22.05.15,13:32
kym to sud vyriesi, myslim, ze psik uz bude senior, ci zial, nie medzi nami.
Mária27
22.05.15,13:53
Za priestupok je pokuta 331 eur, môže byť opakovaná. Podľa § 11 to môže prísť až k predaju bytu. Pokuty si môžu odhlasovať aj vlastníci do fondu
buchač
22.05.15,14:59
Kvaka (Dnes 15:55) Ja tvoje odpovede nehodnotím, ale chybu máš, lebo zákon a § 6 a 7 platia na verejné priestranstvá, nie na súkromné pozemky.
====================================
OK ... beriem.

Ale aj tak...;)
marjankaj
22.05.15,15:38
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/verejne-priestory-diskusia/

Rád by som vedel akú oporu v zákone má vyhlasovanie súkromného priestoru za verejné priestranstvo. Miestne zastupiteľstvá by to mali zdôvodniť.
bubkoch
22.05.15,18:18
nesilove riesenie nepomoze ... to je problem nasej "demokracie" ze vsetko sa snazime riesit nenasilne, slovne, nekonfliktne ... v normalnej krajine by majitel dostal poriadnu nakladačku a zo psa by uz davno bola slanina alebo klobasa ...
misoft
23.05.15,07:51
Slanina ťažko, ale taká klbása..... jáááááj ..... Romuláni by si zgustli....:D
Llívia
26.05.15,05:06
Tvoj komentár bola blbosť. Tu nejde o detské ihrisko, ale o spoločný dvor a nezbieranie exkrementov ;)
Llívia
26.05.15,05:11
Takže keď bude v dome 10 bytov a 9 vlastníci odhlasujú, že desiaty nemôže vstupovať do kočikárne, bude to platné? A ešte mu za porušenie môžu vyrubiť aj 1000-eurovú pokutu, ak si to odsúhlasia? :O
buchač
26.05.15,05:12
Llívia (Dnes 08:06) Tvoj komentár bola blbosť. Tu nejde o detské ihrisko, ale o spoločný dvor a nezbieranie exkrementov
==============================
ČI to bola blbosť alebo nie, nechaj na posúdení iných.

Otázka je, že prečo bolo dstránený ???
--------------------------------------------

TY (a nie iba Ty) tiež píšeš od veci a nik príspevky nedáva preč.
Llívia
26.05.15,05:14
Zákon tiež nedovoľuje obmedzovať ostatných vlastníkom nadmerným hlukom, prachom, dymom a podobne. Niektoré bytové domy majú konkrétne činnosti upravené internými smernicami (napr. zákaz fajčenia v spoločných priestoroch.) Spoločenstvo nie je oprávnené v prípade nedodržania týchto smerníc vymáhať pokuty. Prípadné porušenia sa musia riešiť súdnou cestou, pričom dôkazné bremeno je na navrhovateľovi, teda spoločenstve.

Viac tu: http://svbsk.webnode.sk/spolocenstvo/fond-oprav/
Vytvorte si vlastné stránky zadarmo: http://www.webnode.sk
Llívia
26.05.15,05:20
Na rozdiel od teba som písala k veci ;)
Ja nemôžem za to, že píšeš prv, ako si niečo prečítaš a zamyslíš sa nad tým.

Keď som videla tvoj komentár k môjmu príspevku, bol preškrtnutý. To sa stane vtedy, keď ten, čo ho napísal, ho vymaže. Kedysi moderátori nemohli mazať komentáre.