Melany54
22.05.15,11:33
pozdravujem vás poraďáci,
poprosila by som o Vaše názory. Pokiaľ prebieha civilné súdne konanie v inom meste kde bývam (konkrétne 180 km) a nemám možnosť momentálne nahliadať do spisu AKÉ NÁVRHY na dokazovanie podala protistrana , AKOU formou sa môžem zákonne k tomuto dostať ? Môžu mi to napríklad odfaxovať ? Alebo poskytnúť info cez telefón a spraviť o tomto úradný záznam ? NIJAKO sa nedokážem k tomuto dostať....a vôbec si neviem rady.

Vopred DAKUJEM

PROSÍM Vás, prečítajte si to - som už z toho na nervy, skutočne neviem ako toto vyriešiť. Vopred ďakujem :(
Chobot
22.05.15,09:45
To, že bývaš 180 km od miesta príslušného súdu neznamená, že nemáš možnosť nahliadnuť do spisu. Nie je problém sadnúť na vlak alebo autobus a za 2, max. 3 hodiny si tam. Celý deň môžeš nazerať, študovať a po skončení úradných hodín pocestuješ domov. Ešte aj večerné správy stihneš.

Zabudni na to, že by ti niekto zo súdu poskytol informácia telefonicky! Ani ti to nikto neodfaxuje. Ty máš právo do spisu nahliadať, robiť si z neho poznámky prípadne fotokópie.
sosak
22.05.15,09:48
Splnomocni advokáta a ten môže nahliadnuť do spisu a urobiť si písomné poznámky.
Melany54
22.05.15,09:53
Rozumiem, ale predsa každý v konaní má právo ABY bol súdom informovaný o NÁVRHOCH protistrany - čiže o navrhovaných svedkoch. Súdne pojednávanie je potom čo...schovávačka na slepú babu ? Že prídeš na súd a nevieš KTO a v AKEJ veci bude vypovedať ? Išlo mi len o túto skutočnosť... Takže nemám absolútne žiadne právo aby ma súd informoval o týchto skutočnostiach, nakoľko sa skutočne nemôžem dostaviť na nahliadnutie ???
Chobot
22.05.15,10:17
Ako napísal sosák, splnomocni advokáta. Neviem, či môžeš splnomocniť aj inú fyzickú osobu, ak áno, tak daj splnomocnenie niekomu blízkemu.
Melany54
22.05.15,10:25
Na toto som myslela - lebo som volala na súd a vyslovene súd.tajomníčku som priam prosila o podanie informácií a spísanie úradného záznamu (žiadala som mená predvolaných svedkov) aby som sa vedela pripraviť :( Nevyhovela mi. Myslela som, že existuje nejaká forma
avalik
22.05.15,10:33
OSP

§ 44

(1) Účastníci a ich zástupcovia majú právo nazerať do súdneho spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie alebo požiadať súd o vyhotovenie fotokópií alebo kópie zvukového záznamu pojednávania za úhradu vecných nákladov. To neplatí, ak ide o zápisnicu o hlasovaní alebo listiny obsahujúce utajované skutočnosti, alebo chránené údaje podľa osobitných predpisov.

(2) Niekomu inému než účastníkovi môže predseda senátu alebo samosudca povoliť nazerať do spisu a robiť si z neho výpisy a odpisy, ak sú pre to vážne dôvody a oprávnené záujmy účastníkov tým nemôžu byť dotknuté.


Písomne požiadaj súd o vyhotovenie a zaslanie fotokópií - samozrejme za úhradu.
Alebo splnomocni nejakú osobu, ktorá nahliadne za teba do spisu a urobí si buď poznámky alebo fotokópie - na nahliadnutie do spisu je ale potrebné sa vopred objednať.
Melany54
22.05.15,10:45
Veľmi pekne dakujem, toto som potrebovala vedieť ;) Okamžite to spravím, pre istotu pôjdem overiť aj môj podpis - pošlem faxom + poštou. Dakujem
avalik
22.05.15,11:12
zavolaj si na sud a zisti ako a kedy budes musiet uhradit poplatok
Melany54
23.05.15,06:24
Som maximálne znechutená a zaskočená, pretože včera som konala a okamžite som spísala úctivú žiadosť na Súd, podpis som letela overiť ku notárovi, urýchlene som túto žiadosť odfaxovala na Súd + zaslala doporučene..NO ked som volala súd.tajomníčke či došiel fax, napriek všetkému ma ZASKOČILA odpoveďou, že na to nemám právo. Takže absolútne neviem, čo teraz ??? Neporušuje sa týmto konaním nejaký zákon ??? Ústavný napríklad ??? Ved JA som účastník súd.konania a NEBOLI mi doručené NÁVRHY na dokazovanie!!! Načo sa potom majú vyhotoviť trojmo - štvormo??? MOJE NAVRHY súd zaslal aj protistrane - No a ja som vyšachovaná... ČO TERAZ ROBIŤ ???

Prosím vás o každučký náznak rady alebo podnetov. Dakujem :/
sosak
23.05.15,06:27
ako som ti poradil, pošli tam advokáta s plnou mocou, na diaľku cez faxy a telefóny zabudni.
Melany54
23.05.15,06:35
Na advokáta nemám peniaze, zastupujem sa sama a čakám na pomoc (Centrum právnej pomoci) - žiaľ, nie som vo fin.situácii aby som si mohla dovoliť teraz kešom platiť každé cestovanie právnika+náklady na jeho čas+poradenstvo resp.zastupovanie na pojednávaní....sú to pre mňa neskutočné peniaze a nemám ich - taká je pravda. Nie všetci máme žiaľ peniažky na právne zastupovanie. Možno by som to zvládala, pokiaľ by pojednávania neboli tak daleko :/ AVŠAK nie toto som chcela prosím rozoberať. Moja otázka znie : Ako je možné, že ja som musela Návrhy na vykonanie dokazovania zasielať 4 krát a súd ich okamžite zaslal protistrane A JA ICH Návrhy na dokazovanie nemám, lebo súd mi ich odmieta vydať - Je toto v súlade so zákonom ???
Melany54
23.05.15,07:27
Ludkovia, prosím Vás - vie mi tu niekto kompetentný skutočne poradiť ?

DAKUJEM
sosak
23.05.15,07:46
Melany54
23.05.15,08:55
Ja som podávala moje Návrhy na dokazovanie (aj ked už prebieha súdne konanie) zhruba viac ako pre pol rokom. Máš na mysli podanie protistrany zrejme. No tak asi cca.2 týždne a nariadené pojednávanie je dňa 26.5.2015 v utorok....Takže akosi na prípravu pojednávania kde ani neviem kto aký svedok a čo sa bude diať - mám nenormálne veľa času
Melany54
23.05.15,09:18
Jednoznačne to vidím LEN na PN-ku žiaľ :( a chytro medzitým vyzistiť osobne na súde čo sa tam vlastne deje a modliť sa,aby mi neprišla kontrola...Diera v zákone....prieťahy v konaní....riskovanie straty zamestnania... :( ach jáááj :( :(
miroslav42
23.05.15,09:54
Teda som prekvapeny, ze ta takto odbijaju. Ja by som toto spravanie teda celu situaciu spisal na papier a zalozil (dal zalozit na pojednavani) do spisu. Nezda sa mi zeby to bol ozaj zakonny sposob. A keby si bola napríklad v nemocnici ? Ako by si sa dostavila na nahliadnutie. Nieco v zakone musi existovat

Vie to niekto ? aj mna by to zaujimalo, vdaka.
sosak
23.05.15,09:57
Upozorňujem ťa, že na preštudovanie súdneho spisu sa musíš dopredu objednať u príslušného súdu, nemôžeš tam ísť na blind, pretože spis môže mať u seba v pracovni sudca a nedostaneš sa k nemu.
Melany54
23.05.15,10:03
Miroslav rozumné riešeie - toto aj spravím.
Sosak - tomuto so pochopila, bola som už viac rát, viem že sa musím objednať a dosržať presne čas - ale dakujem.
MRZI ma to čo som písala vyššie :(
Melany54
23.05.15,10:32
Je tu prosím Vás niekto, KTO mi fundovane poradí...pomôže ?

Skutočne neviem, ako toto vyriešiť v súlade so zákonom.
Melany54
24.05.15,08:26
Tak Vám aj tak dakujem, no múdrejšia nie som... :( myslela som, že viac hláv - skúsenejších, viac zákonných návrhov.
Prajem pekný deň