IvetaH
22.05.15,12:32
V 12/2014 prijal SHR dotáciu od PPA, študovala som 2 hodiny a vychádza mi to takto:
1. ak bola dotácia poskytnutá na určený účel - zdaňujem až pri čerpaní skutočnom.
2. ak dotácia nebola prijatá na nejaký účel - tak by sa mala zdaniť ako príjem v období, kedy bola pripísaná na účet SHR.
Prosím vás, takto to skutočne platí? Alebo som zle študovala? Lebo sa mi vôbec nezdá, že dostanem v decembri dotáciu a mám z nej obratom odviesť daň. To čo je za dotácia? To sa vidí divné a nelogické. Keby ešte že v januári dostanem dotáciu, ktorú treba zdaniť, tak to má logiku, ale v pol decembri príjem a z neho dať nazad štátu 19%?
avalik
24.05.15,10:47
ariadna22
09.10.15,18:45
pozri sa na to v podvojnom
ak mám určený účet účtujem cez 385 a postupne ročne dávam do výnosov, podľa doby čerpania, ak je zmluva na 6ročné dotovanie opráv vozového parku, tak to rozdelím na 6x12mesiacov a začnem dávať dovýnosov v mesiaci, ked mi príde dotácia na účet
ak bola prevádzková-bezúčelová, tak treba zdarniť naraz ked ju príjmem
dalej musíš ju zdaniť v tom roku kedy píšu na papiery k nej, čiže sa kľudne stane, že ti v decembri príde dotácia a papierik ti došiel už minulý rok ... (podľa čísla dotácie)
dalej vynanie odpisov pri učelovej (% dotácie z celku)= nedaňové odpisy v uzávierkových operáciach ...
a_je_to
09.10.15,19:59
Áno, tak to platí a je to úplne jedno. Totiž ... tá dotácia je na oprávnené náklady. Ak si mala náklady na niečo, na čo si žiadala dotáciu, tak ti preplatili náklady a tvoj základ dane je nula. Ak si dostala dotáciu v decembri a nečerpala si ju, tak ju zdaníš, alebo ak sa dá tak, odložíš na budúci rok. V budúcom roku budeš mať náklady, na ktoré si už dostala dotáciu. Takže ti znížia základ dane a vykompenzujú to, za čo si zaplatila daň akože vlani. Takže je to ok, neprerobíš na tom. Nemožno pochybovať o tom, či je to spravodlivé. Dotácie sú nato, aby buď uhradili vyššie náklady na podporovanú málo výnosnú činnosť, alebo uhradili nedosiahnuteľný zisk v niektorých činnostiach. Sú to náklady na dosiahnutie príjmov a aj dotácia je dosiahnuteľný príjem, ale daň z neho neplatíš, lebo ti iba vykryl, alebo vykryje budúce náklady. Alebo potom dotácia dala plusový výsledok a ten sa zdaní. Lebo dotácia ziskovej činnosti nebola nutná. Až teraz som si všimol, že ide o starý príspevok ... he he.
IvetaH
11.10.15,06:15
Zas tak starý príspevok to nie je a som ti vďačná za reakciu Celé to SHR mi nie je celkom jasné. Ešte sa opýtam dúfam, že ma tu nik za to nezotrie, prijatá dotácia sa počíta ako príjem pre účely sociálneho poistenia? Ak nemá iný príjem len tú dotáciu, či sa SHR stane povinným poistencom SP, zamestnanie má, tam už odvádza poistenie.
a_je_to
11.10.15,11:05
Zrejme áno ... lebo dotácia ide do príjmov v daňovom priznaní. Ak tie prekročia hranicu, stanovenú pre rok 2016 /pre 2015 je ešte 4944/, tak od 1.7.2016 bude platiť poistné do SP. Ak neprekročí, tak nie ...